Scroll to navigation

DUMPE2FS(8) Sistem Yönetim Komutları DUMPE2FS(8)

İSİM

dumpe2fs - ext2/ext3/ext4 dosya sistemi bilgilerini görüntüler

KULLANIM

[-bfghixV] [-o superblock=süperblok] [-o blocksize=blokboyu] aygıt

AÇIKLAMA

dumpe2fs, istenen aygıt üzerinde bulunan dosya sisteminin süperblokları ve blok gruplarıyla ilgili bilgileri görüntüler.

Bağlı bir dosya sisteminde kullanıldığında eski veya tutarsız bigi görüntüleyebilir.

SEÇENEKLER

Dosya sistemindeki bozuk olarak ayrılmış blokları gösterir.

Dosya sistemi incelenirken belirtilen süperblok kullanılır. Bu seçenek, çok bozuk bir dosya sistemini tarayan "sihirbazlar" haricinde pek kullanılmaz.

Dosya sistemi incelenirken blokboyu baytlık bloklar kullanılır. Bu seçenek, çok bozuk bir dosya sistemini tarayan "sihirbazlar" haricinde pek kullanılmaz.

Dosya sistemi dumpe2fs’in tanımadığı özelliklere sahip olsa bile dosya sistemi bilgileri görüntülenir. Bazı sonuçlar kuşkulu olabilir.

Grup tanım bilgilerini makine tarafından okunabilen iki nokta üst üste ayraçlı değerler biçiminde görüntüler. Görüntülenen alanlar grup numarası; gruptaki ilk bloğun numarası; süperblok konumu (yoksa -1); grup tanımlayıcıları tarafından kullanılan blok aralığı (yoksa -1); blok biteşlem konumu; dosya düğümü biteşlem konumu; ve dosya düğümü tablosu tarafından kullanılan blok aralığı.

Sadece süperblok bilgilerini görüntüler. Grup tanım bilgileri çıktıda yer almaz.

e2image(8) tarafından oluşturulmuş diskeşlem dosyasındaki dosya sistemi bilgilerini görüntüler. Verilen aygıt ismi diskeşlem dosyasına giden yol olarak kullanır.

Dosya sistemi üzerinde mmp özelliği etkinse aygıt’ın başka bir düğüm tarafından kullanılıp kullanılmadığına bakar. Ayrıntılar için: e2mmpstatus(8). -i seçeneği ile birlikte kullanıldığında yalnızca MMP blok bilgisi basılır.

Ayrıntılı grup bilgileri blok numaralarını onaltılık tabanda basar.

Sürüm bilgilerini basar ve çıkar.

ÇIKIŞ KODU

İşlem hatasız tamamlanmışsa dumpe2fs 0 dönüş değeri ile çıkar. Geçerli süperblok okuma sorunları, hatalı sağlama toplamları gibi herhangi bir hata varsa veya aygıt başka bir düğüm tarafından kullanılırken -m belirtilmişse sıfırdan farklı bir dönüş koduyla çıkar.

YAZILIM HATALARI

Çıktıyı anlayabilmek için fiziksel dosya sistemi yapısının bilinmesi gerekmektedir.

YAZANLAR

dumpe2fs Remy Card tarafından yazılmıştır. Şu anda bakımı Theodore Ts’o tarafından yapılmaktadır.

YARARLANIM

dumpe2fs, e2fsprogs paketinin bir parçasıdır ve http://e2fsprogs.sourceforge.net adresinden elde edilebilir.

İLGİLİ BELGELER

e2fsck(8), e2mmpstatus(8), mke2fs(8), tune2fs(8),ext4(5).

ÇEVİREN

© 2005 Yalçın Kolukısa
© 2022 Nilgün Belma Bugüner
Bu çeviri özgür yazılımdır: Yasaların izin verdiği ölçüde HİÇBİR GARANTİ YOKTUR.
Lütfen, çeviri ile ilgili bildirimde bulunmak veya çeviri yapmak için https://github.com/TLBP/manpages-tr/issues adresinde "New Issue" düğmesine tıklayıp yeni bir konu açınız ve isteğinizi belirtiniz.

Aralık 2021 E2fsprogs 1.46.5