Scroll to navigation

FSTAB(5) Формати датотеке FSTAB(5)

НАЗИВ

fstab - непроменљиве информације о системима датотека

УВОД

/etc/fstab

ОПИС

Датотека fstab садржи описне информације о системима датотека које систем може да прикачи. Програми само читају fstab, а не уписују у њу; дужност је администратора система да исправно направи и одржава ову датотеку. Редослед записа у fstab-у је важан јер се fsck(8), mount(8), и umount(8) секвенцијално понављају док fstab одрађује њихове ствари.

Сваки систем датотека је описан у засебном реду. Поља у сваком реду су раздвојена табулаторима или размацима. Редови који почињу са # су напомене. Празни редови се занемарују.

У наставку је типичан пример fstab уноса:

LABEL=t-home2   /home      ext4    defaults,auto_da_alloc      0  2

Прво поље (fs_spec).

This field describes the block special device, remote filesystem or filesystem image for loop device to be mounted or swap file or swap device to be enabled.

За обична качења, држаће (везу до) чвор блока специјалног уређаја (као што га направи mknod(2)) за уређај да би се прикажио, као /dev/cdrom или /dev/sdb7. За NFS качења, ово поље је <host>:<dir>, нпр., knuth.aeb.nl:/. За системе датотека без складиштења, било која ниска се може користити, и приказаће се у df(1) излазу, на пример. Уобичајено коришћење је proc за procfs; mem, none, или tmpfs за tmpfs. Остали посебни системи датотека, као udev и sysfs, обично нису исписани у fstab-у.

НАТПИС=<натпис> или УУИД=<ууид> може бити дат уместо назива уређаја. Ово је препоручљива метода, јер су називи уређаја често случајност редоследа откривања хардвера, и може се изменити када се други дискови додају или уклоне. На пример, „НАТПИС=Подизна“ или „УУИД=3e6be9de-8139-11d1-9106-a43f08d823a6“. (Користите систему датотека специфичан алат као што је e2label(8), xfs_admin(8), или fatlabel(8) да поставите НАТПИСе на системима датотека).

Такође је могуће користити PARTUUID= и PARTLABEL=. Ови одредници партиција су подржани на пример за ГУИД партициону табелу (ГПТ).

Видите mount(8), blkid(8) или lsblk(8) за више детаља о одредницима уређаја.

Знајте да mount(8) користи УУИД-е као ниске. Представљање ниске УУИД-а треба бити засновано на знаковима малих слова. Али када се наводи ИД волумена FAT или NTFS система датотека користе се знакови великих слова (нпр. УУИД="A40D-85E7" или УУИД="61DB7756DB7779B3").

Друго поље (fs_file).

This field describes the mount point (target) for the filesystem. For swap area, this field should be specified as `none'. If the name of the mount point contains spaces or tabs these can be escaped as `\040' and '\011' respectively.

Треће поље (fs_vfstype).

Ово поље описује врсту система датотека. Линукс подржава много врста система датотека: ext4, xfs, btrfs, f2fs, vfat, ntfs, hfsplus, tmpfs, sysfs, proc, iso9660, udf, squashfs, nfs, cifs, и многе друге. За више о томе, видите mount(8).

Унос разменска означава датотеку или партицију која ће се користити за размену, cf. swapon(8). Унос ништа је користан за свезивање или премештање качења.

Више од једне врсте се може навести на зарезом раздвојеном списку.

mount(8) и umount(8) подржавају подврсте система датотека. Подврста је дефинисана суфиксом „.subtype“. На пример „fuse.sshfs“. Препоручује се коришћење бележења подвртсе уместо додавања било каквог префикса првом пољу „fstab“-а (на пример „sshfs#example.com“ је застарело).

Четврто поље (fs_mntops).

Ово поље описује опције качења придружене са системом датотека.

It is formatted as a comma-separated list of options and is optional for mount(8) or swapon(8). The usual convention is to use at least "defaults" keyword there.

It usually contains the type of mount (ro or rw, the default is rw), plus any additional options appropriate to the filesystem type (including performance-tuning options). For details, see mount(8) or swapon(8).

Основне опције независне од система датотека су:

defaults

use default options. The default depends on the kernel and the filesystem. mount(8) does not have any hardcoded set of default options. The kernel default is usually rw, suid, dev, exec, auto, nouser, and async.

noauto

не прикачиње када је дато mount -a (нпр., у време подизања система)

user

омогућава кориснику да прикачи

owner

омогућава власнику уређаја да прикачи

comment

или x-<name> за коришћење од стране „fstab“-одржавајућих програма

nofail

не извештава о грешкама за овај уређај ако не постоји.

Пето поље (fs_freq).

Ово поље се користи од стране dump-а(8) да би одредио који системи датотека треба да буду избачени. Основно је нула (не избацује) ако није присутан.

Шесто поље (fs_passno).

Ово поље је коришћено од стране fsck-а(8) за одређивање поретка у коме се провере система датотека обављају у време подизања система. Корени систем датотека треба да се наведе са fs_passno 1. Остали системи датотека треба да имају fs_passno 2. Системи датотека у уређају биће проверени накнадно, али системи датотека на другачијим уређајима биће проверени у исто време да би се користио паралелизам доступан у хардверу. Подразумева нулу (не проверава систем датотека) ако није присутан.

ДАТОТЕКЕ

/etc/fstab, <fstab.h>

БЕЛЕШКЕ

Прави начин за читање записа из fstab-а је коришћење рутина getmntent(3) или libmount.

Кључна реч ignore као врста система датотека (3° поље) више није подржано од стране чисто „libmount“ заснованог помагала качења (од „util-linux“-а и2.22).

ИСТОРИЈАТ

Претходник овог формата fstab датотеке се појавио у 4.0BSD-у.

ПОГЛЕДАЈТЕ ТАКОЂЕ

getmntent(3), fs(5), findmnt(8), mount(8), swapon(8)

ПРИЈАВЉИВАЊЕ ГРЕШАКА

За пријављивање грешака, користите пратиоца грешака на <https://github.com/util-linux/util-linux/issues>.

ДОСТУПНОСТ

fstab је део пакета „util-linux“ који се може преузети са Архиве Линукс кернела <https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/>.

2023-07-24 util-linux 2.39.1