Scroll to navigation

PSTREE(1) Polecenia użytkownika PSTREE(1)

NAZWA

pstree - wyświetl drzewo procesów

SKŁADNIA

pstree
[-a] [-c] [-h|-Hpid] [-l] [-n] [-p] [-u] [-G|-U] [pid|użytkownik]
pstree -V

OPIS

Uwaga! To tłumaczenie może być nieaktualne!
pstree pokazuje uruchomione procesy w formie drzewa. Korzeń tego drzewa znajduje się albo w pid albo w init jeśli pid pominięto. Jeżeli podano nazwę użytkownika, to pokazywane są wszystkie drzewa procesów zakorzenione w procesach tego użytkownika.
pstree wizualnie łączy identyczne gałęzie umieszczając je w nawiasach kwadratowych i poprzedzając liczbą powtórzeń, np.
 
init-+-getty |-getty |-getty `-getty
 
staje się
 
init---4*[getty]
 
Tworzy to bardziej zwartą formę wyświetlania.

OPCJE

-a
Pokazuje argumenty wiersza poleceń. Jeżeli wiersz poleceń procesu jest przeniesiony na partycję wymiany (swapped out), to proces ten jest pokazywany w nawiasach. -a niejawnie wyłącza formę zwartą.
-c
Wyłącza formę zwartą identycznych poddrzew. Domyślnie, jeśli jest to możliwe, poddrzewa są łączone.
-G
Posługuje się znakami ramek VT100.
-h
Wyróżnia podświetleniem (highlighting) bieżący proces i jego przodków. Nie działa (no-op) jeśli terminal nie obsługuje wyróżnienia albo w pokazywanym poddrzewie nie występuje proces bieżący ani żaden z jego przodków.
-H
Podobne do -h, ale wyróżnia podany proces. Inaczej niż przy -h, pstree zawodzi, gdy posłużono się -H a nie jest dostępne wyróżnianie.
-l
Wyświetla długie wiersze. Domyślnie wiersze są obcinane do szerokości ekranu lub 132 jeśli wyjście wysyłane jest na coś innego niż tty albo jeśli nieznana jest szerokość ekranu.
-n
Sortuj procesy o tym samym przodku w kolejności PID zamiast według nazwy. (Sortowanie numeryczne.)
-p
Pokazuje identyfikatory procesów (PID). Wyświetlane są jako liczby dziesiętne w nawiasach po każdej nazwie procesu. -p niejawnie wyłącza formę zwartą.
-u
Pokazuje przenikanie się uid. W przypadku, gdy uid procesu różni się od uid jego rodzica, nowy uid pokazywany jest w nawiasach po nazwie.
-U
Posługuje się znakami ramek UTF-8 (Unicode). Pod Linuksem 1.1-54 i nowszym, tryb UTF-8 wprowadzany jest na konsoli przez echo -e '\033%8' i opuszczany przez echo -e '\033%@'
-V
Wyświetla informację o wersji.

PLIKI

/proc
położenie systemu plików proc

AUTOR

Werner Almesberger <Werner.Almesberger@epfl.ch>

ZOBACZ TAKŻE

ps(1), top(1).

INFORMACJE O TŁUMACZENIU

Powyższe tłumaczenie pochodzi z nieistniejącego już Projektu Tłumaczenia Manuali i może nie być aktualne. W razie zauważenia różnic między powyższym opisem a rzeczywistym zachowaniem opisywanego programu lub funkcji, prosimy o zapoznanie się z oryginalną (angielską) wersją strony podręcznika za pomocą polecenia:
man --locale=C 1 pstree
Prosimy o pomoc w aktualizacji stron man - więcej informacji można znaleźć pod adresem http://sourceforge.net/projects/manpages-pl/.
6 maja 1998 Linux