Scroll to navigation

WRITE(1) Příručka uživatele WRITE(1)

JMÉNO

write - pošle zprávu jinému uživateli

POUŽITÍ

write user [ttyname]

POPIS

write allows you to communicate with other users, by copying lines from your terminal to theirs.

Když spustíte příkaz write, uživatel, kterému píšete, dostane zprávu ve formě:

Zpráva od vaše_jméno@váš_počítač na vaše_TTY v hh:mm…

Každé další napsané řádky se zkopírují na určený uživatelský terminál. Pokud chce druhý uživatel odpovědět, musí také spustit write.

Když chcete skončit, vložte znak konce souboru (end-of-file, tj. CTRL+d) nebo přerušovací znak (CTRL+c). Druhý uživatel uvidí zprávu EOF ukazující, že konverzace skončila.

Psaní na svůj terminál můžete ostatním lidem (kromě superuživatele) zakázat pomocí příkazu mesg(1). Některé příkazy, např. nroff(1) a pr(1), mohou výpisy zakazovat automaticky, takže výstup, který vytváří, nebude zprávou přepsán.

Pokud je uživatel, kterému chcete psát, přihlášen na více terminálech, můžete určit, na který terminál se bude psát zadáním jména terminálu jako druhého parametru za příkazem write. Můžete také nechat program write vybrat jeden z terminálů - vybere se ten s nejkratší dobou nečinnosti. Pokud je tedy uživatel přihlášen v práci a zároveň je připojen z domova, zpráva dojde na správný terminál.

Tradiční dohoda při psaní je, že značka -o, buď na konci řádku nebo na vlastním řádku, znamená, že je řada na druhé osobě. Znaky oo znamenají, že osoba předpokládá, že konverzace skončila.

VOLBY

-h, --help

Zobrazí text nápovědy a skončí.

-V, --version

Zobrazí verzi a skončí.

HISTORIE

A write command appeared in Version 5 AT&T UNIX (Jun 1974).

DALŠÍ INFORMACE

mesg(1), talk(1), who(1)

HLÁŠENÍ CHYB

Pro hlášení chyb (anglicky) použijte systém pro sledování problémů na <https://github.com/util-linux/util-linux/issues>.

TIRÁŽ

Příkaz write je součástí balíku util-linux, který lze stáhnout z archivu jádra Linuxu <https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/>.

2024-07-06 util-linux 2.40.2