Scroll to navigation

LSCPU(1) Корисничке наредбе LSCPU(1)

НАЗИВ

lscpu - приказује информације о архитектури процесора

УВОД

lscpu [опције]

ОПИС

lscpu прикупља информације о архитектури процесора из sysfs, /proc/cpuinfo и било које примењиве архитектури специфичне библиотеке (нпр. librtas на Powerpc-ју). Излаз наредбе се може оптимизовати за обраду или за лаку читљивост од стране људи. У информације спадају, на пример, број процесора, нити, језгра, прикључнице, и чвор не-једноликог приступа меморији (NUMA). Ту су такође и информације о оставама процесора и о дељњу оставе, фамилији, моделу, „bogoMIPS“-у, поретку бајтова и кораку.

Основно форматирање излаза на терминалу је подложно промени и можда оптимизовано за бољу читљивост. Ова оптимизација никада не утиче на излаз за не-терминале (нпр. спојке) и увек је у формату „Поље: подаци\n“. Користите на пример „lscpu | less“ да видите основни излаз без оптимизација.

У виртуелизованим окружењима, приказане информације о архитектури процесора одражавају конфигурацију гостујућег оперативног система који се обично разликује од физичког (домаћина) система. На архитектурама које подржавају преузимање информација о физичкој топологији, lscpu такође приказује број физичких прикључница, чипова, језгара у систему домаћина.

Опције које резултирају у излазној табели имају аргумент списак. Користите овај аргумент да прилагодите излаз наредбе. Наведите зарезима раздвојен списак ознака колона да бисте ограничили излазну табелу само на наведене колоне, распоређене по наведеном редоследу. Погледајте КОЛОНЕ за списак важећих натписа колона. Натписи колона не разликују велика и мала слова.

Нису све колоне подржане на свим архитектурама. Ако је наведена неподржана колона, lscpu исписује колону али не доставља никакве податке за њу.

Величине оставе се пријављују као резиме са свих процесора. Издања пре и2.34 су извештавала о величинама по језгру, али овај излаз је био збуњујући због компликоване топологије процесора и начина на који се оставе деле између процесора. За више детаља о оставама меморије погледајте --cache. Од издања и2.37 lscpu прати ИД-ове оставе које обезбеђује Линукс кернел и не почиње увек од нуле.

ОПЦИЈЕ

-a, --all

Укључује редове у излазу за процесоре који су укључени и искључени у (основно за -e). Ова опција се може навести само заједно са опцијом -e или -p.

-B, --bytes

Исписује величине у бајтовима уместо у људима читљивом формату.

По основи, јединица, у којој су изражене величине, је бајт, а префикси јединице су у степену 2^10 (1024). Скраћенице симбола су изложене скраћен да би се постигла боља читљивост, излагањем само првог њиховог слова; примери: „1 KiB“ и „1 MiB“ се према томе приказују као „1 K“ и „1 M“, тако избегавајући намерно помињање „iB“, које је део ових скраћеница.

-b, --online

Ограничава излаз на радне процесоре (основно за -p). Ова опција се може навести само заједно са опцијом -e или -p.

-C, --caches[=списак]

Приказује појединости о оставама процесора. За појединости о доступним информацијама видите --help излаз.

Ако је аргумент списак изостављен, све колоне за које су доступни подаци су укучене у излаз наредбе.

Приликом навођења аргумента списак, ниска опције, знак једнакости (=), и списак не смеју да садрже никакве празнине или друга празна места. Примери: -C=НАЗИВ,ЈЕДНА-ВЕЛИЧИНА или --caches=НАЗИВ,ЈЕДНА-ВЕЛИЧИНА.

Основни списак колона се може проширити ако је списак наведен у формату +списак (нпр., lscpu -C=+ПОЛИТИКА-ДОДЕЛЕ).

-c, --offline

Ограничава излаз на нерадне процесоре. Ова опција се може навести само заједно са опцијом -e или -p.

--hierarchic[=when]

Use subsections in summary output. For backward compatibility, the default is to use subsections only when output on a terminal and flattened output on a non-terminal. The optional argument when can be never, always or auto. If the when argument is omitted, it defaults to "always".

-e, --extended[=списак]

Приказује информације процесора у људима читљивом формату.

Ако је аргумент списак изостављен, основне колоне се укључују у излазу наредбе. Основни излаз је подложан измени.

Приликом навођења аргумента списак, ниска опције, знак једнакости (=), и списак не смеју да садрже никакве празнине или друга празна места. Примери: „-e=процесор,чвор“ или „--extended=процесор,чвор“.

Основни списак колона се може проширити ако је списак наведен у формату +списак (нпр., *lscpu -e=+MHZ).

-J, --json

Use JSON output format for the default summary or extended output (see --extended). For backward compatibility, JSON output follows the default summary behavior for non-terminals (e.g., pipes) where subsections are missing. See also --hierarchic.

-p, --parse[=списак]

Оптимизује излаз наредбе зарад лакше обраде.

Ако је аргумент списак изостављен, излаз наредбе је сагласан са ранијим издањима lscpu-a. У овом сагласном формату, два зареза се користе за одвајање колона оставе процесора. Ако није препозната ниједна остава процесора, колона оставе се изоставља. Ако се користи аргумент списак, колоне оставе се одвајају двотачком (:).

Приликом навођења аргумента списак, ниска опције, знак једнакости (=), и списак не смеју да садрже никакве празнине или друга празна места. Примери: „-p=процесор,чвор“ или „--parse=процесор,чвор“.

Основни списак колона се може проширити ако је списак наведен у формату +списак (нпр., *lscpu -p=+MHZ).

-s, --sysroot директоријум

Прикупља податке процесора за примерак Линукса а не само за примерак из кога је lscpu наредба издата. Наведени директоријум је корен система Линукс примерка који ће се испитати.

-x, --hex

Користи хексадецималне маске за скупове процесора (на пример „ff“). Основно је да испише скупове у формату списка (на пример 0,1). Знајте да пре издања 2.30 маска је бивала исписивана са 0x префиксом.

-y, --physical

Призује физичке ИД-ове за све колоне са елементима топологије (језгро, прикључница, итд.). Осим логичких ИД-ова, које додељује lscpu, физички ИД-ови су вредности специфичне за платформу које обезбеђује кернел. Физички ИД-ови нису нужно јединствени и можда неће бити распоређени узастопно. Ако кернел не може да преузме физички ИД за елемент, lscpu исписује цртицу (-).

Ова опција не утиче на логичке бројеве процесора.

--output-all

Исписује све доступне колоне. Ова опција се мора комбиновати са --extended, --parse или --caches.

ГРЕШКЕ

Основни претпреглед фамилије, модела процесора итд. се увек заснива само на првом процесору.

Понекад у „Xen Dom0“ кернел изештава погрешним подацима.

На виртуелном хардверу број језгара по прикључници, итд. може бити погрешан.

АУТОРИ

Cai Qian <qcai@redhat.com>, Karel Zak <kzak@redhat.com>, Heiko Carstens <heiko.carstens@de.ibm.com>

ПОГЛЕДАЈТЕ ТАКОЂЕ

chcpu(8)

ПРИЈАВЉИВАЊЕ ГРЕШАКА

За пријављивање грешака, користите пратиоца грешака на <https://github.com/util-linux/util-linux/issues>.

ДОСТУПНОСТ

Наредба lscpu је део пакета „util-linux“ који се може преузети са Архиве Линукс кернела <https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/>.

2023-07-24 util-linux 2.39.1