Scroll to navigation

cron(8) cron(8)

İSİM

cron - zamanlanmış komutları çalıştıran süreç (Vixie Cron)

KULLANIM

cron

AÇIKLAMA

cron, /etc/rc veya /etc/rc.local'den başlatılmalıdır. Derhal dönecektir, bu nedenle '&' ile başlatmak zorunda kalmazsınız.

cron, /etc/passwd içindeki hesaplara göre isimlendirilmiş crontab dosyaları için, /var/spool/cron içinde arama yapar; bulunan crontab'lar belleğe yüklenir. cron, ayrıca, /etc/crontab için ve /etc/cron.d/ dizinin içindeki değişik biçimdeki dosyaları arar (crontab(5)'e bakınız). Bundan sonra, cron her dakika aktif hale geçer ve çalıştırılma zamanı gelen dosya olup olmadığını kontrol etmek için bellekte depolanmış bütün crontab'ları kontrol eder. Komutlar çalıştırıldığı zaman, her çıktı crontab'ın sahibine veya crontab'daki (eğer varsa) MAILTO ortam değişkeninde hangi kullanıcının ismi belirtilmişse ona e-posta gönderilir.

Ek olarak; cron, spool dizininin (veya /etc/crontab'ın) değişiklik zamanınının değişip değişmediğini dakika başı kontrol eder. Şayet değişiklik varsa, bütün crontab'ların değişiklik zamanları araştırılır ve değişmiş olanlar tekrar belleğe yüklenir. Böylece, bir crontab dosyası değiştirildiğinde, cron'u tekrar başlatmaya gerek kalmaz. Unutmayın ki, crontab(1) komutu, bir crontab değiştiğinde, spool dizininin değişiklik zamanını günceller.

İLGİLİ BELGELER

crontab(1), crontab(5).

YAZAN

Paul Vixie <paul (at) vix.com> tarafından yazılmıştır.

ÇEVİREN

Yalçın Kolukısa <yalcink01 (at) yahoo.com>, Kasım 2003

20 Aralık 1993 4. Berkeley Dağıtımı