Scroll to navigation

MODINFO(8) Sistem Yönetim Komutları MODINFO(8)

İSİM

modinfo - bir çekirdek modülü ile ilgili bilgileri görüntüler

KULLANIM

[-0] [-F alan] [-k çekirdek] [modüladı|dosyaadı...]
-V
-h

AÇIKLAMA

modinfo, komut satırında verilen Linux Çekirdeği modüllerinden bilgi alır. modüladı bir dosya adı değilse, çekirdek modülleri yüklenirken modprobe(8) tarafından da yapıldığı gibi /lib/modules/version dizini aranır.

modinfo öntanımlı olarak modülün her özniteliğini kolayca okunabilmesi için alan : değer biçiminde listeler. Dosya adı da aynı şekilde listelenir (gerçekten bir öznitelik olmamasına rağmen).

modinfo’nun bu sürümü, herhangi bir Linux Çekirdek mimarisinin modüllerini anlayabilir.

SEÇENEKLER

Sürüm bilgilerini gösterir ve çıkar.

Her satıra bir tane olmak üzere yalnızca belirtilen alan değerini basar. Betik dosyaları için kullanışlıdır. alan adları büyük/küçük harfe duyarsızdır. Çok kullanılan alanlar (her modülde olmayabilir): author, description, license, parm, depends, alias. Genellikle birden fazla parm, alias ve depends alanı vardır. Özel alan filename’in değeri, modülün dosya adıdır.

Modüller için kök dizin; / öntanımlıdır.

Çalışandan başka bir çekirdek hakkında bilgi verir. Bu, özellikle yeni yüklenen (ancak henüz çalışmayan) bir çekirdek modülü kümesinden bilgi alması gereken dağıtımlar için kullanışlıdır. Örneğin, önyüklemeden önce bir initrd/initramfs imgesi oluşturmak için yeni bir çekirdekte hangi modüllerin hangi donanım yazılımlarına (firmware) ihtiyaç duyduğu bulunmak isteniyor olabilir.

-0, --null
Alan değerlerini ayırmak için satır sonu yerine ASCII \0 karakteri kullanılır. Betikler için kullanışlıdır, çünkü teorik olarak alanın içinde satır sonu karakteri olabilir.

--field alanları author, description, license, parm ve filename için kısayol seçenekler. Eski modutils modinfo’dan geçişi kolaylaştırır.

TELİF HAKKI

Belgenin telif hakkı © 2003 Rusty Russell, IBM Corporation.

YAZAN

Belgenin yazımı Jon Masters ve Lucas De Marchi tarafından sürdürülmektedir.

İLGİLİ BELGELER

modprobe(8).

ÇEVİREN

© 2004 Yalçın Kolukısa
© 2022 Nilgün Belma Bugüner
Bu çeviri özgür yazılımdır: Yasaların izin verdiği ölçüde HİÇBİR GARANTİ YOKTUR.
Lütfen, çeviri ile ilgili bildirimde bulunmak veya çeviri yapmak için https://github.com/TLBP/manpages-tr/issues adresinde "New Issue" düğmesine tıklayıp yeni bir konu açınız ve isteğinizi belirtiniz.

Ocak 2021 Kmod-29