Scroll to navigation

APACHE2CTL(8) Sistem Yönetim Komutları APACHE2CTL(8)

İSİM

apache2ctl - Apache HTTP Sunucusu Denetim Arayüzü
apachectl - Apache HTTP Sunucusu Denetim Arayüzü

KULLANIM

Önalanda çalıştığında httpd çalıştırılabilirinin bütün komut satırı girdilerini kabul edebilir.

[ httpd-girdileri ]
[ httpd-girdileri ]

SysV başlatma betiği kipinde ise, aşağıda tanımlanan basit, tek sözcüklük komutları kabul eder.

[ komut ]
[ komut ]

AÇIKLAMA

apachectl Apache Hiper Metin Aktarım Protokolü (HTTP) sunucusu için bir denetim aracıdır. Sistem yöneticisinin Apache httpd artalan sürecini denetimi altında tutabilmesine yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır.

apachectl iki kipte işleyebilir. İlkinde, httpd komutu için basit bir önyüz gibi davranarak, gerekli ortam değişkenlerini atar ve belirtilen komut satırı seçenekleriyle httpd sürecini başlatır. İkinci kipte ise, apachectl bir SysV başlatma betiği olarak start, restart, stop gibi tek sözcüklük basit komutlar alır ve bunları uygun sinyallere dönüştürerek httpd’ye gönderir.

Eğer Apache kurulumunuzda standart dışı dosya yolları kullanmışsanız, httpd için uygun yolları atamak için apachectl betiğini elden geçirmelisiniz. Bu arada gerek gördüğünüz httpd komut satırı girdilerini de belirtebilirsiniz. Ayrıntılar için betik içindeki açıklamalara bakınız.

apachectl betiği başarı durumunda 0 çıkış değeri ile döner. Bir hata durumunda ise sıfırdan farklı bir değerle döner. Daha fazla bilgi için betik içindeki açıklamalara bakınız.

SEÇENEKLER

Burada sadece SysV başlatma betiğine özgü seçeneklere yer verilmiştir. Diğer seçenekler için httpd(8) kılavuz sayfasına bakınız.

Apache httpd artalan sürecini başlatır. Zaten çalışmaktaysa bir hata verir.
apachectl -k start komutuna eşdeğerdir.

Apache httpd artalan sürecini durdurur.
apachectl -k stop komutuna eşdeğerdir.

Apache httpd artalan sürecini yeniden başlatır; çalışmıyorsa çalıştırılır. Artalan sürecinin ölü olmadığından emin olmak için yeniden başlatmadan önce configtest seçeneği verilmiş gibi yapılandırma dosyaları sınanır.
apachectl -k restart komutuna eşdeğerdir.

mod_status üzerinden tam bir durum raporu gösterir. Bunun çalışması için sunucuda mod_status etkinleştirilmiş olmalı ve sisteminizde lynx gibi bir metin kipi HTTP tarayıcı kurulu olmalıdır. Durum raporuna erişmek için kullanılacak adres betik içinde STATUSURL değişkenine atanabilir.

Özet halinde bir durum raporu gösterir. O an sunulmakta olan isteklerin gösterilmemesi dışında fullstatus seçeneği gibidir.

Apache httpd artalan sürecini nazikçe yeniden başlatır; çalışmıyorsa çalıştırılır. O an hizmet sunmakta olan çocuk süreçleri hemen durdurmaması dışında normal yeniden başlatma gibidir. Bir yan etki olarak eski günlük dosyaları hemen kapatılmaz. Yani, günlük dosyalarını döndüren bir betik kullanıyorsanız yenilerini başlatmadan önce eski dosyaların tamamen kapandığından emin olmak için belli bir süre beklemeniz gerekecektir. Artalan sürecinin ölü olmadığından emin olmak için yeniden başlatmadan önce configtest seçeneği verilmiş gibi yapılandırma dosyaları sınanır.
apachectl -k graceful komutuna eşdeğerdir.

Apache httpd artalan sürecini nazikçe durdurur. O an hizmet sunmakta olan çocuk süreçleri hemen durdurmaması dışında normal durdurma gibidir. Bir yan etki olarak eski günlük dosyaları hemen kapatılmaz.
apachectl -k raceful-stop komutuna eşdeğerdir.

Yapılandırma dosyasında sözdizimi denetimi yapılmasını sağlar. Yapılandırma dosyaları çözümlenir ve bir sorun yoksa bir Syntax Ok raporu verilir fakat, bir hata varsa o hataya ilişkin ayrıntılı bilgi verilir. apachectl -t komutuna eşdeğerdir.
apachectl -t komutuna eşdeğerdir.

Aşağıdaki seçenek eski sürümlerde kullanılmaktaydı, fakat artık kullanılmamaktadır.

httpd sunucusunu SSL destekli başlatmak için, yapılandırma dosyanızı ilgili yönergeleri içermesi için elden geçirmeli ve normal apachectl start komutunu kullanmalısınız.

ORTAM DEĞİŞKENLERİ

apachectl aşağıdaki ortam değişkenlerinden etkilenmektedir:

APACHE_HTTPD, APACHE_LYNX, APACHE_STATUSURL, APACHE_ULIMIT_MAX_FILES, APACHE_RUN_DIR, APACHE_LOCK_DIR, APACHE_RUN_USER, APACHE_ARGUMENTS, APACHE_ENVVARS

Ayrıntılar için betikteki açıklamalara bakınız. Bu değişkenler (APACHE_ENVVARS haricinde) /etc/apache2/envvars dosyasında atanabilir.

İLGİLİ BELGELER

apache2(8) (veya httpd(8))

ÇEVİREN

© 2022 Nilgün Belma Bugüner
Bu çeviri özgür yazılımdır: Yasaların izin verdiği ölçüde HİÇBİR GARANTİ YOKTUR.
Lütfen, çeviri ile ilgili bildirimde bulunmak veya çeviri yapmak için https://github.com/TLBP/manpages-tr/issues adresinde "New Issue" düğmesine tıklayıp yeni bir konu açınız ve isteğinizi belirtiniz.

28 Şubat 2022 Apache HTTP Sunucusu 2.4.53