Scroll to navigation

LOSETUP(8) Керування системою LOSETUP(8)

НАЗВА

losetup — налаштувати петльові пристрої або керувати ними

КОРОТКИЙ ОПИС

Отримати інформацію:

losetup [петльовий-пристрій]

losetup -l [-a]

losetup -j файл [-o відступ]

Від'єднати петльовий пристрій:

losetup -d петльовий-пристрій ...

Від'єднання усіх пов'язаних петльових пристроїв:

losetup -D

Налаштовування петльового пристрою:

losetup [-o відступ] [--sizelimit розмір] [--sector-size розмір] [-Pr] [--show] -f|файл-петльового-пристрою

Зміна розміру петльового пристрою:

losetup -c петльовий-пристрій

ОПИС

losetup використовують для пов'язування петльових пристроїв із звичайними файлами або блоковими пристроями, для від'єднання петльових пристроїв і опитування стану петльового пристрою. Якщо задано єдиний аргумент петльовий-пристрій, буде показано стан відповідного петльового пристрою. Якщо параметрів не задано, буде показано список усіх петльових пристроїв.

Зауважте, що старий формат виведення (тобто losetup -a) із рядками, які відокремлено комами, вважається застарілим — тепер пріоритетним є формат виведення --list.

Існує можливість створювати декілька незалежних петльових пристроїв для одного базового файла. Така конфігурація може бути небезпечною, може спричинити втрату даних, пошкодження і перезапис. Скористайтеся параметром --nooverlap із --find під час налаштовування, щоб уникнути цієї проблеми.

Налаштовування петльового пристрою не є атомарною дією при використанні з --find, і losetup не захищає цю дію будь-яким блокуванням. Кількість спроб на внутрішньому рівні обмежено максимумом у 16. Рекомендуємо скористатися, наприклад, flock(1), щоб уникнути конфліктів у значно паралелізованих випадках використання.

ПАРАМЕТРИ

Після аргументів розмір і відступ можна додавати суфікси одиниць KiB (=1024), MiB (=1024*1024) тощо для GiB, TiB, PiB, EiB, ZiB та YiB (частина «iB» є необов'язковою, наприклад, «K» є тим самим, що і «KiB») або суфікси KB (=1000), MB (=1000*1000) тощо для GB, TB, PB, EB, ZB і YB.

-a, --all

Вивести стан для усіх петльових пристроїв. Зауважте, що усі відомості є доступні для користувачів, відмінних від root. Див. також --list. Старий формат виведення (який буде виведено без --list) вважається застарілим.

-d, --detach петльовий-пристрій...

Від'єднати файл або пристрій, який пов'язано із вказаними петльовими пристроями. Зауважте, що, починаючи з ядра Linux v3.7, ядро використовує «ліниве знищення пристроїв». Дія з від'єднання не повертає помилки EBUSY у нових версіях, якщо пристрій активно використовується системою, пристрій буде позначено прапорцем автоочищення, його буде знищено пізніше.

-D, --detach-all

Від'єднати усі пов'язані петльові пристрої.

-f, --find [файл]

Знайти перший невикористаний петльовий пристрій. Якщо вказано аргумент файл, скористатися знайденим пристроєм, як петльовим пристроєм. Якщо аргумент не вказано, просто вивести назву пристрою.

--show

Вивести назву пов'язаного петльового пристрою, якщо вказано параметр -f і аргумент файл.

-L, --nooverlap

Перевірити наявність конфліктів між петльовими пристроями для уникнення ситуацій, коли той самий резервний файл є спільним між декількома петльовими пристроями. Якщо файл вже використано іншим пристроєм, повторно використати пристрій, а не створювати новий. Параметр має сенс лише разом із --find.

-j, --associated файл [-o відступ]

Вивести стан усіх петльових пристроїв, які пов'язано із вказаним файлом.

-o, --offset відступ

Початок даних буде зсунуто на відступ у вказаному файлі або на вказаному пристрої. Після аргументу відступ можна вказати суфікс одиниць; див. вище.

--sizelimit розмір

Кінець даних буде встановлено у позицію не далі за розмір байтів після початку даних. Після аргументу розмір можна вказати суфікс одиниць; див. вище.

-b, --sector-size розмір

Встановити розмір логічного сектора петльового пристрою у байтах (починаючи з Linux 4.14). Цим параметром можна скористатися для створення нового петльового пристрою, а також як окремою командою для зміни розміру сектора наявного петльового пристрою.

-c, --set-capacity петльовий-пристрій

Наказати драйверу петльових пристроїв для повторного читання розміру файла, пов'язаного із вказаним петльовим пристроєм.

-P, --partscan

Наказати ядру сканувати таблицю розділів для пошуку новоствореного петльового пристрою. Зауважте, що обробка таблиці розділів залежить від розмірів секторів. Типовий розмір сектора дорівнює 512 байтів. Якщо це не так, вам слід скористатися параметром --sector-size у поєднанні із --partscan.

-r, --read-only

Створити придатний лише для читання петльовий пристрій.

--direct-io[=on|off]

Увімкнути або вимкнути безпосереднє введення-виведення для базового файла. Необов'язковим аргументом може бути on або off. Якщо необов'язковий аргумент буде пропущено, типовим значенням вважатиметься on.

-v, --verbose

Режим докладних повідомлень.

-l, --list

Якщо вказано петльовий пристрій або параметр -a, вивести типові стовпчики або для вказаного петльового пристрою, або для усіх петльових пристроїв; типово, буде виведено відомості щодо усіх пристроїв. Див. також --output, --noheadings, --raw та --json.

-O, --output стовпчик[,стовпчик]...

Вказати стовпчики, які не буде виведено у відповідь на використання параметра --list. Скористайтеся --help, щоб отримати список усіх підтримуваних стовпчиків.

--output-all

Вивести список усіх доступних стовпчиків.

-n, --noheadings

Не виводити заголовків для даних, які виведено --list.

--raw

Використовувати формат виведення без обробки у --list.

-J, --json

Використовувати формат JSON для виведення --list.

ШИФРУВАННЯ

Підтримку cryptoloop припинено на користь підтримки dm-crypt. Щоб дізнатися більше, див. cryptsetup(8).

СТАН ВИХОДУ

losetup повертає 0, якщо дії буде успішно виконано; ненульове значення, якщо станеться помилка. Коли losetup виводить стан петльового пристрою, програма повертає 1, якщо пристрій не було налаштовано, і 2, якщо сталася помилка, яка завадила визначенню стану пристрою.

ПРИМІТКИ

Починаючи з версії 2.37, losetup використовує ioctl LOOP_CONFIGURE для налаштовування нового петльового пристрою одним викликом ioctl. Для виконання того самого завдання у старих версіях використано ioctl LOOPI_SET_FD і LOOPI_SET_STATUS64.

СЕРЕДОВИЩЕ

LOOPDEV_DEBUG=all

вмикає показ діагностичних повідомлень.

ФАЙЛИ

/dev/loop[0..N]

блокові петльові пристрої

/dev/loop-control

пристрій керування петльовим пристроєм

ПРИКЛАДИ

Наведеними нижче командами можна скористатися як прикладом використання петльового пристрою.


# dd if=/dev/zero of=~/file.img bs=1024k count=10
# losetup --find --show ~/file.img
/dev/loop0
# mkfs -t ext2 /dev/loop0
# mount /dev/loop0 /mnt ...
# umount /dev/loop0
# losetup --detach /dev/loop0

АВТОРИ

Karel Zak <kzak@redhat.com>, засновано на початковій версії Theodore Ts’o <tytso@athena.mit.edu>.

ЗВІТИ ПРО ВАДИ

Для звітування про вади використовуйте систему стеження помилками на <https://github.com/util-linux/util-linux/issues>.

ДОСТУПНІСТЬ

losetup є частиною пакунка util-linux, який можна отримати з Linux Kernel Archive <https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/>.

ПЕРЕКЛАД

Український переклад цієї сторінки посібника виконано Yuri Chornoivan <yurchor@ukr.net>

Цей переклад є безкоштовною документацією; будь ласка, ознайомтеся з умовами GNU General Public License Version 3. НЕ НАДАЄТЬСЯ ЖОДНИХ ГАРАНТІЙ.

Якщо ви знайшли помилки у перекладі цієї сторінки підручника, будь ласка, надішліть електронний лист до списку листування перекладачів: trans-uk@lists.fedoraproject.org.

20 липня 2022 року util-linux 2.38.1