table of contents
LDCONFIG(8) | Podręcznik programisty Linuksa | LDCONFIG(8) |
NAZWA¶
ldconfig - konfiguruje powiązania konsolidacyjne czasu uruchamianiaSKŁADNIA¶
/sbin/ldconfig [ -nNvXV ] [ -f conf ] [ -C cache ] [ -r root ] katalog .../sbin/ldconfig -l [ -v ] biblioteka ...
/sbin/ldconfig -p
OPIS¶
ldconfig tworzy potrzebne dowiązania i bufor do najnowszych bibliotek dzielonych, które znajdzie w katalogach podanych w linii poleceń, w pliku /etc/ld.so.conf oraz w zaufanych katalogach /lib i /usr/lib (na niektórych architekturach 64-bitowych, takich jak x86-64, lib i /usr/lib są zaufanymi katalogami dla bibliotek 32-bitowych, a /lib64 i /usr/lib64 są używane dla bibliotek 64-bitowych).Bufor jest używany przez konsolidator czasu uruchamiania: ld.so lub ld-linux.so. ldconfig sprawdza nagłówki i nazwy plików badanych bibliotek, aby określić, które wersje powinny mieć odnowione linki.
ldconfig spróbuje określić typ bibliotek ELF (to jest libc5 lub libc6/glibc) na podstawie tego, z którymi bibliotekami C, jeśli z jakimikolwiek, biblioteki zostały skonsolidowane.
Niektóre istniejące biblioteki nie zawierają wystarczających informacji pozwalających na określenie typu. Dlatego format pliku /etc/ld.so.conf pozwala na podanie oczekiwanego typu. Jest to używane tylko dla tych bibliotek ELF, dla których nie udało się określić typu. Format to "katalog=TYP", gdzie "TYP" może być jednym z libc4, libc5 lub libc6. (Składania ta działa również w linii poleceń). Nie można używać spacji. Patrz także opis opcji -p. ldconfig powinien być używany przez administratora, ponieważ może wymagać praw do zapisu niektórych katalogów i plików użytkownika root.
OPCJE¶
- -c format, --format=format
- (od glibc 2.2) Format bufora do użycia: old, new lub compat (domyślny).
- -C cache
- Używa cache zamiast /etc/ld.so.cache.
- -f conf
- Używa conf zamiast /etc/ld.so.conf.
- -i, --ignore-aux-cache
- (od glibc 2.7) Ignoruje dodatkowy plik bufora.
- -l
- (od glibc 2.2) Tryb biblioteki. Linkuj ręcznie pojedyncze biblioteki. Przeznaczone tylko dla ekspertów.
- -n
- Przetwarza tylko katalogi podane w linii poleceń. Nie przetwarza katalogów zaufanych ani tych, podanych w /etc/ld.so.conf. Wymusza -N.
- -N
- Nie przebudowuje cache. O ile nie podano -X, linki są wciąż odnawiane.
- -p, --print-cache
- Wyświetla listę katalogów i biblioteki, przechowywane w bieżącym cache.
- -r root
- Zmienia katalog główny na root i używa go.
- -v, --verbose
- Tryb gadatliwy. Wyświetla bieżący numer wersji, nazwę każdego skanowanego katalogu i każdy tworzony link. Unieważnia tryb cichy.
- -V, --version
- Wyświetla wersję programu.
- -X
- Nie odnawia linków. O ile nie podano -N, cache jest wciąż przebudowywane.
PLIKI¶
- /lib/ld.so
- Konsolidator czasu uruchamiania.
- /etc/ld.so.conf
- Plik zawierający listę katalogów, po jednym w wierszu, wskazujących, gdzie szukać bibliotek.
- /etc/ld.so.cache
- Plik zawierający uporządkowaną listę bibliotek, znalezionych w katalogach wymienionych w /etc/ld.so.conf oraz w zaufanych katalogach.
ZOBACZ TAKŻE¶
ldd(1), ld.so(8)O STRONIE¶
Angielska wersja tej strony pochodzi z wydania 4.05 projektu Linux man-pages. Opis projektu, informacje dotyczące zgłaszania błędów, oraz najnowszą wersję oryginału można znaleźć pod adresem https://www.kernel.org/doc/man-pages/.TŁUMACZENIE¶
Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika man są: Przemek Borys (PTM) <pborys@dione.ids.pl>, Robert Luberda <robert@debian.org> i Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>.Polskie tłumaczenie jest częścią projektu manpages-pl; uwagi, pomoc, zgłaszanie błędów na stronie http://sourceforge.net/projects/manpages-pl/. Jest zgodne z wersją 4.05 oryginału.
2015-03-29 | GNU |