Scroll to navigation

proc(5) File Formats Manual proc(5)

NAZWA

proc - pseudosystem plików z informacjami o procesach

OPIS

proc jest pseudosystemem plików, który udostępnia interfejs do struktur danych jądra. Zazwyczaj jest montowany w katalogu /proc. Zwykle jest montowany automatycznie przez system, lecz można go zamontować również ręcznie za pomocą polecenia takiego jak:


mount -t proc proc /proc

Większość plików w systemie plików proc jest przeznaczonych tylko do odczytu, lecz niektóre pliki są dostępne do zapisu, umożliwiając modyfikacje zmiennych jądra.

Opcje montowania

System plików proc obsługuje następujące opcje montowania:

Opcja kontroluje kto może uzyskać dostęp do informacji w katalogach /proc/pid. Argument n przyjmuje jedną z następujących wartości:
0
Wszyscy mają dostęp do katalogów /proc/pid. Jest to tradycyjne zachowanie i domyślne, jeśli nie użyje się tej opcji montowania.
1
Użytkownicy nie mogą uzyskać dostępu do plików i podkatalogów w katalogach /proc/pid innych niż ich własne (same katalogi /proc/pid pozostają widoczne). Wrażliwe pliki, takie jak /proc/pid/cmdline i /proc/pid/status są chronione przed innymi użytkownikami. Dzięki temu niemożliwe staje się dowiedzenie się, czy jakiś użytkownik uruchomił konkretny program (tak długo, jak sam program nie ujawnia tego swoim zachowaniem).
2
Jak w trybie 1, lecz dodatkowo katalogi /proc/pid przynależne innym użytkownikom pozostają niewidoczne. Oznacza to, że wpisy /proc/pid nie mogą dłużej służyć do poznania PID-ów w systemie. Nie ukrywa to faktu, że proces o określonym PID istnieje (można się tego dowiedzieć innymi sposobami, np. poprzez „kill -0 $PID”), ale ukrywa UID i GID procesu, które w innym przypadku można by było poznać wykonując stat(2) na katalogu /proc/pid. To znacznie utrudnia zadanie atakującego polegające na pozyskaniu informacji o działających procesach (np. odkrycie czy jakiś demon działa z większymi uprawnieniami, czy jakiś użytkownik ma uruchomiony jakiś wrażliwy program, czy inni użytkownicy w ogóle mają coś uruchomione itd.).
Określa ID grupy, której członkowie są uprawnieni do dostępu do informacji zablokowanych innym przez hidepid (tzn. użytkownicy w tej grupie zachowują się tak, jakby /proc zostało zamontowane z hidepid=0). Powinno się używać tej grupy, zamiast innych rozwiązań, takich jak umieszczanie użytkowników nie-root w pliku sudoers(5).

Przegląd

W katalogu /proc występują następujące ogólne grupy plików i podkatalogów:

Każdy z tych podkatalogów zawiera pliki i podkatalogi ujawniające informacje o procesach o określonym identyfikatorze procesu.
W każdym z katalogów /proc/pid, znajduje się podkatalog task, zawierający z kolei podkatalogi w postaci task/tid, zawierający informacje o każdym z wątków procesu, gdzie tid jest identyfikatorem wątku przypisanym przez jądro danego wątkowi.
Podkatalogi /proc/pid są widoczne przy odpytywaniu za pomocą getdents(2) (zatem są widoczne gdy użytkownik użyje ls(1) do przeglądania zawartości /proc).
Każdy z tych podkatalogów zawiera pliki i podkatalogi ujawniające informacje o wątku, według jego identyfikatora wątku. Zawartość podkatalogów jest taka sama, jak odpowiadających im katalogów /proc/pid/task/tid.
Podkatalogi /proc/tid nie są widoczne, przy odczytywaniu katalogu /proc za pomocą getdents(2) (i co za tym idzie nie są widoczne, przy przeglądaniu zawartości /proc za pomocą ls(1)).
/proc/self
Gdy proces uzyskuje dostęp do tego magicznego dowiązania symbolicznego, jest ono tłumaczone na jego własny katalog /proc/pid.
/proc/thread-self
Gdy wątek uzyskuje dostęp do tego magicznego dowiązania symbolicznego, jest ono tłumaczone na jego własny katalog /proc/self/task/tid.
/proc/[a-z]*
Różne inne pliki i podkatalogi w katalogu /proc ujawniające informacje systemowe.

Szczegółowy opis wszystkich powyższych pozycji znajduje się niżej.

Pliki i katalogi

Poniższa lista zawiera opis szczegółów wielu plików i katalogów w hierarchii /proc.

/proc/pid
Każdemu działającemu procesowi odpowiada katalog o numerycznej nazwie; nazwą tą jest identyfikator procesu. Każdy podkatalog /proc/pid zawiera pseudopliki i podkatalogi opisane niżej.
Pliki w każdym z katalogów /proc/pid są zwykle własnością efektywnych identyfikatorów użytkownika i grupy procesu. Jednakże, ze względów bezpieczeństwa, własność jest ustawiana jako root:root gdy atrybut „zrzucalny” („dumpable”) procesu jest wartością inną niż 1.
Przed Linuksem 4.11, root:root oznaczało identyfikatory użytkownika i grupy „globalnego” roota (tj. UID 0 i GID 0 w pierwotnej przestrzeni nazw użytkownika). Od Linuksa 4.11, jeśli proces znajduje się w przestrzeni nazw użytkownika innej niż pierwotna i ma prawidłowe przypisanie dla użytkownika (grupy) o identyfikatorze 0 wewnątrz ten przestrzeni nazw, to własność użytkownika (grupy) plików w katalogu /proc/pid jest ustawiana na taką samą, jak identyfikator użytkownika (grupy) root tej przestrzeni nazw). Oznacza to, że wewnątrz kontenera, wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami dla użytkownika „root” tego kontenera.
Atrybut „zrzucalny” („dumpable”) może zmienić się z poniższych powodów:
Atrybut został jawnie ustawiony za pomocą operacji PR_SET_DUMPABLE prctl(2).
Atrybut został zresetowany na wartość z pliku /proc/sys/fs/suid_dumpable (opisanego poniżej), z powodów opisanych w podręczniku prctl(2).
Zresetowanie atrybutu „zrzucalności” („dumpable”) na 1, przywraca własność plików /proc/pid/* na efektywny UID i GID procesu. Proszę jednak zauważyć, że jeśli UID lub GID zostaną później zmodyfikowane, to atrybut „zrzucalności” może być zresetowany, jak to opisano w prctl(2). Z tego powodu, może być wskazane zresetowanie atrybutu „zrzucalności” już po dokonaniu wszelkich żądanych zmian efektywnego UID-u i GID-u procesu.
/proc/pid/attr
Pliki w tym katalogu udostępniają API do modułów bezpieczeństwa. Zawartością katalogu są pliki, które mogą być odczytywane i zapisywane, aby ustawić atrybuty związane z bezpieczeństwem. Ten katalog został dodany do obsługi SELinux, ale intencją było to, aby API było na tyle ogóle, aby obsługiwać również inne moduły bezpieczeństwa. Dla wyjaśnienia, poniżej przedstawiono przykłady jak SELinux używa tych plików.
Obecne tylko, jeśli jądro zostało skonfigurowane z CONFIG_SECURITY.
/proc/pid/attr/current (od Linuksa 2.6.0)
Zawartość tego pliku reprezentuje aktualne atrybuty bezpieczeństwa procesu.
W SELinuksie plik ten służy do pozyskania kontekstu bezpieczeństwa procesu. Do Linuksa 2.6.11 plik nie mógł służyć do ustawienia kontekstu bezpieczeństwa (zapis był zawsze zabroniony), ponieważ SELinux ograniczał przejścia bezpieczeństwa procesu do execve(2) (zob. opis /proc/pid/attr/exec, poniżej). Od Linuksa 2.6.11 SELinux poluzował to ograniczenie i zaczął obsługiwać operacje „ustawiania” poprzez zapis do tego węzła, jeśli jest on autoryzowany przez politykę, choć użycie tej operacji jest odpowiednie jedynie dla aplikacji zaufanych do zarządzania pożądaną separacją pomiędzy starymi a nowymi kontekstami bezpieczeństwa.
Do Linuksa 2.6.28 SELinux nie pozwalał wątkom z wielowątkowych procesów na ustawienie ich kontekstu bezpieczeństwa poprzez ten węzeł, jeśli mogło to doprowadzić do niespójności wśród kontekstów bezpieczeństwa wątków dzielących tą samą przestrzeń pamięci. Od Linuksa 2.6.28 SELinux poluzował to ograniczenie i rozpoczął obsługiwanie operacji „ustawiania” dla wątków procesów wielowątkowych, jeśli ich nowy kontekst bezpieczeństwa jest powiązana ze starym kontekstem bezpieczeństwa, gdzie relacja powiązania jest zdefiniowana w polityce i gwarantuje, że nowy kontekst bezpieczeństwa ma podzbiór uprawnień starego kontekstu bezpieczeństwa.
Inne moduły bezpieczeństwa mogą wybrać aby obsługiwać operacje „ustawiania” poprzez zapis do tego węzła.
/proc/pid/attr/exec (od Linuksa 2.6.0)
Ten plik reprezentuje atrybuty przypisane do procesu przez kolejne execve(2).
W SELinuksie jest to potrzebne do obsługi przejść roli/domeny, a execve(2) jest preferowanym punktem do takich przekształceń, ponieważ oferuje on lepszą kontrolę nad inicjalizacją procesu w nowej etykiecie bezpieczeństwa i nienaruszalności stanu. W SELinuksie ten atrybut jest resetowany przy execve(2), tak więc nowy program powraca do domyślnego zachowania przy każdym wywołaniu execve(2) jakie może utworzyć. W SELinuksie proces może ustawić tylko swój atrybut /proc/pid/attr/exec.
/proc/pid/attr/fscreate (od Linuksa 2.6.0)
Plik ten reprezentuje atrybuty do przypisania do plików utworzone przez kolejne wywołania do open(2), mkdir(2), symlink(2) i mknod(2)
SELinux wykorzystuje ten plik do obsługi tworzenia pliku (za pomocą wspomnianych wcześniej wywołań systemowych) w stanie bezpieczeństwa, co nie daje ryzyka niepoprawnego dostępu uzyskanego podczas tworzenia pliku i ustawiania atrybutów. W SELinuksie atrybut ten jest resetowany przy execve(2), tak więc nowy program powraca do domyślnego zachowania przy każdym wywołaniu tworzącym plik jakie może on wykonać, ale atrybut jest zachowywany podczas wielu wywołań tworzących plik przez jeden program, chyba że jest jawnie resetowany. W SELinuksie proces może ustawić tylko swój atrybut /proc/pid/attr/fscreate.
/proc/pid/attr/keycreate (od Linuksa 2.6.18)
Jeśli proces zapisuje kontekst bezpieczeństwa do tego pliku, wszystkie kolejno utworzone klucze (add_key(2)) będą oznaczone tym kontekstem. Więcej informacji znajduje się w pliku źródeł jądra Documentation/security/keys/core.rst (lub pliku Documentation/security/keys.txt pomiędzy Linuksem 3.0 a Linuksem 4.13 albo Documentation/keys.txt przed Linuksem 3.0).
/proc/pid/attr/prev (od Linuksa 2.6.0)
Plik ten zawiera kontekst bezpieczeństwa procesu przed ostatnim execve(2); tj. poprzednią wartość /proc/pid/attr/current.
/proc/pid/attr/socketcreate (od Linuksa 2.6.18)
Jeśli proces zapisuje kontekst bezpieczeństwa do tego pliku, wszystkie kolejno utworzone gniazda będą oznaczone tym kontekstem.
/proc/pid/autogroup (od Linuksa 2.6.38)
Patrz sched(7).
/proc/pid/auxv (od Linuksa 2.6.0)
Zawartość informacji ELF przekazanej do procesu podczas uruchomienia. Formatem jest jeden identyfikator w postaci unsigned long plus jedna wartość unsigned long dla każdego wpisu. Ostatni wpis zawiera dwa zera. Zob. też getauxval(3).
Uprawnienie dostępu do tego pliku zależy od sprawdzenia trybu dostępu ptrace: PTRACE_MODE_READ_FSCREDS; zob. ptrace(2).
/proc/pid/cgroup (od Linuksa 2.6.24)
Patrz cgroups(7).
/proc/pid/clear_refs (od Linuksa 2.6.22)
Plik jest tylko do odczytu, zapisywalny wyłącznie dla właściciela procesu.
Do pliku można zapisać następujące wartości:
1 (od Linuksa 2.6.22)
Resetuje bity PG_Referenced i ACCESSED/YOUNG dla wszystkich stron związanych z procesem (przed Linuksem 2.6.32 taki efekt powodowało zapisanie dowolnej wartości niezerowej).
2 (od Linuksa 2.6.32)
Resetuje bity PG_Referenced i ACCESSED/YOUNG dla wszystkich stron anonimowych związanych z procesem.
3 (od Linuksa 2.6.32)
Resetuje bity PG_Referenced i ACCESSED/YOUNG dla wszystkich stron przypisanych do plików, związanych z procesem.
Czyszczenie bitów PG_Referenced i ACCESSED/YOUNG zapewnia metodę zmierzenia przybliżonej wartości pamięci używanej przez proces. Najpierw należy sprawdzić wartość w polu „Referenced” dla wartości VMA pokazanych w /proc/pid/smaps aby sprawdzić użycie pamięci przez proces. Następnie czyści się bity PG_Referenced i ACCESSED/YOUNG i po jakimś zmierzonym czasie ponownie sprawdza się wartości pól „Referenced” aby dowiedzieć się jak zmieniło się użycie pamięci procesu podczas zmierzonego interwału. Jeśli jest się zainteresowanym wyłącznie pewnymi typami przypisania, można skorzystać z wartości 2 lub 3, zamiast 1.
Można zapisać kolejne wartości, aby zmienić inne właściwości:
4 (od Linuksa 3.11)
Czyści bit soft-dirty dla wszystkich stron związanych z procesem. Używa się tego (razem z /proc/pid/pagemap) przez system przywracania check-point do wykrycia które strony procesu zostały „zabrudzone” od czasu zapisu do pliku /proc/pid/clear_refs.
5 (od Linuksa 4.0)
Resetuje szczytowy osiągnięty rozmiar zestawu rezydentnego („resident set size” — RSS) na aktualny rozmiar zestawu rezydentnego procesu.
Zapis innej wartości niż wypisane powyżej do /proc/pid/clear_refs nie daje żadnego efektu.
Plik /proc/pid/clear_refs istnieje tylko jeśli podczas kompilacji jądra włączono opcję CONFIG_PROC_PAGE_MONITOR.
/proc/pid/cmdline
Ten plik tylko do odczytu zawiera pełną linię polecenia wydanego przy uruchamianiu procesu, chyba że jest to proces-duch (zombie). Wówczas plik będzie pusty, tzn. odczyt tego pliku zwróci zawsze 0 znaków. Argumenty linii poleceń występują w tym pliku rozdzielone znakami NUL ('\0'), z dodatkowym znakiem NUL po ostatnim łańcuchu.
Jeśli po execve(2) proces zmodyfikuje swój łańcuch argv, zmiany te ukażą się w pliku. Nie jest to to samo, co modyfikacja tablicy argv.
Co więcej, proces może zmienić położenie pamięci, na które wskazuje ten plik, za pomocą operacji prctl(2) takich jak PR_SET_MM_ARG_START.
Należy zatem traktować ten plik, jako wiersz polecenia, który proces chce pokazać.
/proc/pid/comm (od Linuksa 2.6.33)
Plik pokazuje wartość comm procesu — tj. nazwę polecenia związaną z procesem. Różne wątki tego samego procesu mogą mieć różne wartości comm, dostępne za pomocą /proc/pid/task/tid/comm. Wątek może zmodyfikować jego wartość comm lub tą innego wątku z tej samej grupy wątków (zob. opis CLONE_THREAD w clone(2)), pisząc do pliku /proc/self/task/tid/comm. Łańcuchy dłuższe niż TASK_COMM_LEN (16) znaków (licząc w tym kończący bajt NUL) są po cichu obcinane.
Plik zapewnia nadzbiór operacji PR_SET_NAME i PR_GET_NAME prctl(2) i jest używany przez pthread_setname_np(3), przy zmianie nazw wątków innych niż wywołujący. Wartość tego pliku jest używana jako określenie %e w /proc/sys/kernel/core_pattern; zob. core(5).
/proc/pid/coredump_filter (od Linuksa 2.6.23)
Patrz core(5).
/proc/pid/cpuset (od Linuksa 2.6.12)
Patrz cpuset(7).
/proc/pid/cwd
Jest dowiązaniem do bieżącego katalogu roboczego procesu. Aby dowiedzieć się, jaki jest katalog roboczy procesu, na przykład o identyfikatorze 20, można wydać następujące polecenie:

$ cd /proc/20/cwd; pwd -P
    

W procesie wielowątkowym zawartość tego linku symbolicznego nie jest dostępna, jeżeli wątek główny już się zakończył (zazwyczaj przez wywołanie pthread_exit(3)).
Uprawnienie do rozwiązania lub odczytu (readlink(2)) tego dowiązania symbolicznego, zależy od sprawdzenia trybu dostępu PTRACE_MODE_READ_FSCREDS ptrace; zob. ptrace(2).
/proc/pid/environ
Plik ten zawiera pierwotne środowisko procesu, które zostało ustawione, gdy aktualnie wykonujący program został uruchomiony za pomocą execve(2). Wpisy są oddzielone znakami NULL ('\0'), mogą także wystąpić znaki NULL na końcu. Dlatego, aby wypisać zmienne środowiskowe procesu 1, należy wykonać:

$ cat /proc/1/environ | tr '\000' '\n'
    

Jeśli po execve(2), proces zmodyfikuje swoje środowisko (np. za pomocą wywołania funkcji takich jak putenv(3) albo bezpośrednio modyfikując zmienną environ(7)), plik ten nie uwzględni tych zmian.
Co więcej, proces może zmienić położenie pamięci, na które wskazuje ten plik za pomocą operacji prctl(2) takich jak PR_SET_MM_ENV_START.
Uprawnienie dostępu do tego pliku zależy od sprawdzenia trybu dostępu ptrace: PTRACE_MODE_READ_FSCREDS; zob. ptrace(2).
/proc/pid/exe
W Linuksie 2.2 i wersjach późniejszych plik ten jest dowiązaniem symbolicznym zawierającym rzeczywistą nazwę ścieżki działającego polecenia. Dowiązaniem symbolicznym można się normalnie posługiwać - próba jego otwarcia otworzy plik programu. Można nawet wydać polecenie /proc/pid/exe, aby uruchomić kolejną kopię tego samego pliku wykonywalnego, co uruchomiony przez pid. Jeśli ścieżka została odlinkowana, dowiązanie symboliczne będzie zawierało łańcuch '(deleted)' dodany do oryginalnej ścieżki. W procesie wielowątkowym zawartość tego linku symbolicznego nie jest dostępna, jeżeli główny wątek już się zakończył (wywołując zapewne pthread_exit(3)).
Uprawnienie do rozwiązania lub odczytu (readlink(2)) tego dowiązania symbolicznego, zależy od sprawdzenia trybu dostępu PTRACE_MODE_READ_FSCREDS ptrace; zob. ptrace(2).
W Linuksie 2.0 i wcześniejszych wersjach, /proc/pid/exe jest wskaźnikiem do uruchomionego pliku binarnego i ma postać dowiązania symbolicznego. Wywołanie readlink(2) na tym pliku zwróci w Linuksie 2.0 łańcuch znakowy postaci:

[urządzenie]:i-węzeł
    

Na przykład, [0301]:1502 będzie 1502 i-węzłem na urządzeniu o numerze głównym 03 (IDE, MFM itp.) i pobocznym 01 (pierwsza partycja pierwszego dysku).
Do zlokalizowania pliku, można posłużyć się poleceniem find(1) z opcją -inum.
/proc/pid/fd/
Jest to podkatalog zawierający po jednym wpisie dla każdego otwartego przez proces pliku; nazwą tego wpisu jest deskryptor pliku i jest on dowiązaniem symbolicznym do rzeczywistego pliku. Dlatego 0 jest standardowym wejściem, 1 jest standardowym wyjściem, 2 jest standardową diagnostyką, itd.
W przypadku deskryptorów plików potoków i gniazd, wpisy będą dowiązaniami symbolicznymi, których zawartością jest typ pliku z i-węzłem. Wywołanie readlink(2) na takim pliku zwróci ciąg w postaci:

typ:[i-węzeł]
    

Przykładowo socket:[2248868] będzie gniazdem z i-węzłem 2248868. W przypadku gniazd, i-węzeł można wykorzystać do pozyskania większej liczby informacji z jednego z plików z katalogu /proc/net/.
W przypadku deskryptorów plików, które nie mają odpowiadającego i-węzła (np. deskryptorów plików tworzonych za pomocą bpf(2), epoll_create(2), eventfd(2), inotify_init(2), perf_event_open(2), signalfd(2), timerfd_create(2) i userfaultfd(2)), wpis będzie dowiązaniem symbolicznym z zawartością w postaci

anon_inode:typ-pliku
    

W wielu przypadkach (lecz nie wszystkich) typ-pliku jest otoczony nawiasami kwadratowymi.
Przykładowo dowiązanie symboliczne deskryptora pliku epoll będzie dowiązaniem symbolicznym, którego zawartością jest łańcuch anon_inode:[eventpoll].
W procesie wielowątkowym zawartość tego katalogu nie jest dostępna, jeżeli wątek główny już się zakończył (zazwyczaj przez wywołanie pthread_exit(3)).
Programy, które przyjmują nazwę pliku jako argument wiersza polecenia, lecz nie czytają standardowego wejścia, jeśli nie podano argumentu oraz programy które zapisują do pliku nazwanego argumentem wiersza polecenia, lecz nie wysyłają danych wyjściowych na standardowe wyjście, można zmusić do używania standardowego wejścia lub wyjścia wykorzystując pliki /proc/pid/fd jako argumenty wiersza poleceń. Na przykład, zakładając, że opcja -i określa plik wejściowy, a opcja -o określa plik wyjściowy:

$ foobar -i /proc/self/fd/0 -o /proc/self/fd/1 ...
    

co daje działający filtr.
/proc/self/fd/N jest w przybliżeniu tym samym co /dev/fd/N na niektórych systemach uniksowych i uniksopodobnych. Większość linuksowych skryptów MAKEDEV tworzy dowiązania symboliczne /dev/fd do /proc/self/fd.
Większość systemów udostępnia dowiązania symboliczne /dev/stdin, /dev/stdout i dev/stderr, które linkują odpowiednio do plików 0, 1 i 2 w /proc/self/fd. Powyższe, przykładowe polecenie może być więc zapisane również tak:

$ foobar -i /dev/stdin -o /dev/stdout ...
    

Uprawnienie do rozwiązania lub odczytu (readlink(2)) dowiązań symbolicznych w tym katalogu, zależy od sprawdzenia trybu dostępu ptrace: PTRACE_MODE_READ_FSCREDS; zob. ptrace(2).
Proszę zauważyć, że w przypadku deskryptorów pliku odnoszących się do i-węzłów (potoków i gniazd, zob. wyżej), ich i-węzły mają bity uprawnień i informacje o własności odmienne od tych, z wpisu /proc/pid/fd, a własność może się różnić od identyfikatorów użytkownika i grupy procesu. Proces nieuprzywilejowany może nie mieć odpowiednich uprawnień do ich otwarcia, jak w tym przykładzie:

$ echo test | sudo -u nobody cat
test
$ echo test | sudo -u nobody cat /proc/self/fd/0
cat: /proc/self/fd/0: Brak dostępu
    

Deskryptor pliku 0 odnosi się do potoku utworzonego przez powłokę i będącego własnością tego użytkownika powłoki, którym nie jest nobody, zatem cat nie ma uprawnień do utworzenia nowego deskryptora pliku do odczytu z tego i-węzła, nawet gdy może wciąż czytać z jego istniejącego deskryptora pliku 0.
/proc/pid/fdinfo/ (od Linuksa 2.6.22)
Jest to podkatalog zawierający po jednym wpisie dla każdego pliku otwartego przez proces; nazwą tego wpisu jest deskryptor pliku. Pliki w tym katalogu są odczytywalne tylko dla właściciela procesu. Zawartość pliku można odczytać, aby uzyskać informacje o odpowiadającym mu deskryptorze pliku. Zawartość zależy od typu pliku odpowiadającego odpowiedniemu deskryptorowi pliku.
Dla zwykłych plików i katalogów wygląda to zwykle tak:

$ cat /proc/12015/fdinfo/4
pos:    1000
flags:  01002002
mnt_id: 21
    

Występują następujące pola:
Jest to liczba dziesiętna pokazująca przesunięcie pliku.
Jest to liczba ósemkowa wyświetlająca tryb dostępu pliku i flagi statusu pliku (zob. open(2)). Jeśli ustawiona jest flaga deskryptora pliku close-on-exec, to flags będzie zawierało również wartość O_CLOEXEC.
Przed Linuksem 3.1 to pole nieprawidłowo wyświetlało ustawienie O_CLOEXEC w trakcie otwierania pliku, zamiast aktualnego ustawienia flagi close-on-exec.
To pole, obecne od Linuksa 3.15 jest identyfikatorem montowania zawierającego ten plik. Zob. opis /proc/pid/mountinfo.
Dla deskryptorów plików eventfd (zob. eventfd(2)), wyświetlane są (od Linuksa 3.8) następujące pola:

pos:	0
flags:	02
mnt_id:	10
eventfd-count:               40
    

eventfd-count jest bieżącą wartością licznika eventfd, szesnastkowo.
Dla deskryptorów plików epoll (zob. epoll(7)), wyświetlane są (od Linuksa 3.8) następujące pola:

pos:	0
flags:	02
mnt_id:	10
tfd:        9 events:       19 data: 74253d2500000009
tfd:        7 events:       19 data: 74253d2500000007
    

Każdy wiersz zaczynający się od tfd opisuje jeden z deskryptorów pliku monitorowany za pomocą deskryptora pliku epool (zob. epoll_ctl(2) aby zapoznać się z niektórymi szczegółami). Pole tfd jest numerem deskryptora pliku. Pole events jest szesnastkową maską zdarzeń monitorowanych dla tego deskryptora pliku. Pole data jest wartością danych powiązanych z tym deskryptorem pliku.
Dla deskryptorów plików signalfd (zob. signalfd(2)), wyświetlane są (od Linuksa 3.8) następujące pola:

pos:	0
flags:	02
mnt_id:	10
sigmask:	0000000000000006
    

sigmask jest szesnastkową maską sygnałów akceptowanych poprzez ten deskryptor pliku signalfd (w tym przykładzie ustawione są bity 2 i 3 odpowiadające sygnałom SIGINT i SIGQUIT; zob. signal(7)).
Dla deskryptorów plików inotify (zob. inotify(7)), wyświetlane są (od Linuksa 3.8) następujące pola:

pos:	0
flags:	00
mnt_id:	11
inotify wd:2 ino:7ef82a sdev:800001 mask:800afff ignored_mask:0 fhandle-bytes:8 fhandle-type:1 f_handle:2af87e00220ffd73
inotify wd:1 ino:192627 sdev:800001 mask:800afff ignored_mask:0 fhandle-bytes:8 fhandle-type:1 f_handle:27261900802dfd73
    

Każdy z wierszy zaczynający się od „inotify” wyświetla informacje o jednym z monitorowanych plików lub katalogów. W wierszu występują następujące pola:
Numer obserwowanego deskryptora (dziesiętnie). (od ang. watch descriptor)
Numer i-węzła pliku docelowego (szesnastkowo).
ID urządzenia, na którym znajduje się plik docelowy (szesnastkowo).
Maska monitorowanych zdarzeń pliku docelowego (szesnastkowo).
Jeśli jądro zbudowano z obsługą exportfs, ścieżka do pliku docelowego jest wyświetlona jako uchwyt pliku, przez trzy pola szesnastkowe: fhandle-bytes, fhandle-type i f_handle.
Dla deskryptorów plików fanotify (zob. fanotify(7)), wyświetlane są (od Linuksa 3.8) następujące pola:

pos:	0
flags:	02
mnt_id:	11
fanotify flags:0 event-flags:88002
fanotify ino:19264f sdev:800001 mflags:0 mask:1 ignored_mask:0 fhandle-bytes:8 fhandle-type:1 f_handle:4f261900a82dfd73
    

Czwarty wiersz wyświetla informacje zdefiniowane przy tworzeniu grupy fanotify poprzez fanotify_init(2):
Argument flags podany fanotify_init(2) (wyrażony szesnastkowo).
Argument event_f_flags podany fanotify_init(2) (wyrażony szesnastkowo).
Każdy dodatkowy wiersz pokazany w pliku zawiera informacje o jednym znaku (ang. mark) grupy fanotify. Większość z tych pól jest takich jak do inotify z wyjątkiem:
Flagi powiązane ze znakiem (wyrażone szesnastkowo).
Maski zdarzeń dla tego znaku (wyrażone szesnastkowo).
Maski zdarzeń ignorowanych dla tego znaku (wyrażone szesnastkowo).
Więcej informacji o tych polach znajduje się w podręczniku fanotify_mark(2).
Dla deskryptorów plików timerfd (zob. timerfd(2)), wyświetlane są (od Linuksa 3.17) następujące pola:

pos:    0
flags:  02004002
mnt_id: 13
clockid: 0
ticks: 0
settime flags: 03
it_value: (7695568592, 640020877)
it_interval: (0, 0)
    

Jest to numeryczna wartość identyfikatora zegara (związana z jedną ze stałych CLOCK_*, zdefiniowanych za pomocą <time.h>), używanego do oznaczania postępu czasomierza (w tym przykładzie, 0 oznacza CLOCK_REALTIME).
Jest to liczba przypadków, w których upłynął czas czasomierza (tj. wartość, którą zwróciłoby read(2)).
Pola wypisuje znaczniki, w które był ostatnio wyposażony timerfd (zob. timerfd_settime(2)), ósemkowo (w tym przypadku, ustawione są TFD_TIMER_ABSTIME oraz TFD_TIMER_CANCEL_ON_SET).
Pole zawiera czas, jaki pozostał czasomierzowi do upłynięcia, wyrażony w sekundach i nanosekundach. Jest to zawsze wartość względna, niezależnie od tego, czy czasomierz został utworzony ze znacznikiem TFD_TIMER_ABSTIME.
Pole zawiera interwał czasomierza, w sekundach i nanosekundach (pola it_value i it_interval zawierają wartości, które zwróciłoby timerfd_gettime(2) wykonane na tym deskryptorze pliku).
/proc/pid/gid_map (od Linuksa 3.5)
Zob. user_namespaces(7).
/proc/pid/io (od Linuksa 2.6.20)
Plik zawiera statystyki wejścia/wyjścia dla procesu np.:

# cat /proc/3828/io
rchar: 323934931
wchar: 323929600
syscr: 632687
syscw: 632675
read_bytes: 0
write_bytes: 323932160
cancelled_write_bytes: 0
    

Występują następujące pola:
Liczba bajtów, które zostały odczytane ze względu na dane zadanie. Jest to suma bajtów z read(2) i podobnych wywołań systemowych. Obejmuje takie działania jak wejście/wyjście terminala. To, czy konieczny był faktyczny dostęp do wejścia/wyjściu fizycznego dysku nie ma wpływu na wartość (odczyt mógł nastąpić wyłącznie z bufora stronicowania).
Liczba bajtów, które zostały zapisane lub powinny być zapisane przez dane zadania. Tego pola tyczą się podobne zastrzeżenia jak rchar.
Próba policzenia operacji odczytu wejścia/wyjścia tj. wywołań systemowych takich jak read(2) i pread(2).
Próba policzenia operacji zapisu wejścia/wyjścia tj. wywołań systemowych takich jak write(2) i pwrite(2).
Próba policzenia bajtów, które faktycznie musiały być pobrane z poziomu nośnika. Jest dokładna dla systemów plików korzystających z bloków.
Próba policzenia bajtów, które faktycznie musiały być wysłane na poziom nośnika.
Dużą niedokładność powoduje przycinanie. Jeśli proces zapisze do pliku 1 MB i później skasuje go, de facto nie nastąpi żaden zapis. Zostanie to jednak odnotowane jako powodujące zapis 1 MB. Innymi słowy: pole to reprezentuje liczbę bajtów, które dzięki temu procesowi nie wystąpiły przez przycięcie bufora strony. Część zadań może spowodować również „ujemne” wejście/wyjście. Jeśli to zadanie przytnie „brudny” bufor strony, część wejścia/wyjście, które inne zadanie już policzyło (jest w jego write_bytes) nie nastąpi.
Uwaga: W obecnej implementacji ma miejsce wyścig bitowy na 32-bitowych systemach: jeśli proces A odczyta /proc/pid/io procesu B, gdy proces B aktualizuje jeden ze swoich 64-bitowych liczników, proces A zobaczy wynik pośredni.
Uprawnienie dostępu do tego pliku zależy od sprawdzenia trybu dostępu ptrace: PTRACE_MODE_READ_FSCREDS; zob. ptrace(2).
/proc/pid/limits (od Linuksa 2.6.24)
Plik zawiera informacje o miękkim limicie, sztywnym limicie i jednostkach, w których mierzone są limity zasobów procesów (patrz getrlimit(2)). Do Linuksa 2.6.35 (włącznie) plik jest zabezpieczony, aby pozwolić na odczyt jedynie przez realny identyfikator UID procesu. Od Linuksa 2.6.36 plik jest odczytywalny dla wszystkich użytkowników systemu.
/proc/pid/map_files/ (od Linuksa 3.3)
Podkatalog zawiera wpisy odnoszące się do plików zmapowanych do pamięci (patrz mmap(2)). Wpisy są nazwane jako pary adresów: początku i końca obszaru pamięci (jako liczby szesnastkowe) i są dowiązaniami symbolicznymi do samych zmapowanych plików. Oto przykład, zmodyfikowany aby zmieścić się w 80 kolumnowym terminalu:

# ls -l /proc/self/map_files/
lr--------. 1 root root 64 Apr 16 21:31

3252e00000-3252e20000 -> /usr/lib64/ld-2.15.so ...

Choć te wpisy są dostępne dla obszarów pamięci przydzielonych flagą MAP_FILE, to sposób w jaki zaimplementowane jest anonimowe dzielenie pamięci (obszary utworzone flagami MAP_ANON | MAP_SHARED) oznacza, że tego typu obszary również pojawią się w tym katalogu. Oto przykład, gdzie plikiem docelowym jest usunięty /dev/zero:

lrw-------. 1 root root 64 Apr 16 21:33

7fc075d2f000-7fc075e6f000 -> /dev/zero (deleted)

Uprawnienie dostępu do tego pliku zależy od sprawdzenia trybu dostępu ptrace: PTRACE_MODE_READ_FSCREDS; zob. ptrace(2).
Do Linuksa 4.3 ten katalog istniał tylko jeśli włączono opcję konfiguracyjną jądra CONFIG_CHECKPOINT_RESTORE.
Przywileje są wymagane do odczytu zawartości dowiązań symbolicznych w tym katalogu: przed Linuksem 5.9, proces odczytujący wymaga CAP_SYS_ADMIN w swojej pierwotnej przestrzeni nazw użytkownika; od Linuksa 5.9 proces odczytujący musi mieć CAP_SYS_ADMIN albo CAP_CHECKPOINT_RESTORE w przestrzeni nazw użytkownika, w której się znajduje.
/proc/pid/maps
Plik zawierający aktualnie zmapowane obszary pamięci wraz z prawami dostępu do nich. Więcej informacji o mapowaniu pamięci zawiera podręcznik systemowy mmap(2).
Uprawnienie dostępu do tego pliku zależy od sprawdzenia trybu dostępu ptrace: PTRACE_MODE_READ_FSCREDS; zob. ptrace(2).
Format pliku jest następujący:

adres            uprawn przesun urządz i-węzeł    ścieżka
00400000-00452000 r-xp 00000000 08:02 173521      /usr/bin/dbus-daemon
00651000-00652000 r--p 00051000 08:02 173521      /usr/bin/dbus-daemon
00652000-00655000 rw-p 00052000 08:02 173521      /usr/bin/dbus-daemon
00e03000-00e24000 rw-p 00000000 00:00 0           [heap]
00e24000-011f7000 rw-p 00000000 00:00 0           [heap]
...
35b1800000-35b1820000 r-xp 00000000 08:02 135522  /usr/lib64/ld-2.15.so
35b1a1f000-35b1a20000 r--p 0001f000 08:02 135522  /usr/lib64/ld-2.15.so
35b1a20000-35b1a21000 rw-p 00020000 08:02 135522  /usr/lib64/ld-2.15.so
35b1a21000-35b1a22000 rw-p 00000000 00:00 0
35b1c00000-35b1dac000 r-xp 00000000 08:02 135870  /usr/lib64/libc-2.15.so
35b1dac000-35b1fac000 ---p 001ac000 08:02 135870  /usr/lib64/libc-2.15.so
35b1fac000-35b1fb0000 r--p 001ac000 08:02 135870  /usr/lib64/libc-2.15.so
35b1fb0000-35b1fb2000 rw-p 001b0000 08:02 135870  /usr/lib64/libc-2.15.so
...
f2c6ff8c000-7f2c7078c000 rw-p 00000000 00:00 0    [stack:986]
...
7fffb2c0d000-7fffb2c2e000 rw-p 00000000 00:00 0   [stack]
7fffb2d48000-7fffb2d49000 r-xp 00000000 00:00 0   [vdso]
    

Pole adres jest przestrzenią adresową procesu, który ją zajmuje, a uprawn jest zbiorem uprawnień:

r = odczyt
w = zapis
x = wykonywanie
s = wspólne
p = prywatne (kopiowane przy zapisie)
    

Przesun jest przesunięciem w pliku lub w czymś innym, urządz zawiera numery (główny:poboczny) urządzenia, a i-węzeł jest i-węzłem na tym urządzeniu. 0 wskazuje, że nie istnieje i-węzeł związany z tym obszarem pamięci, jak to na przykład ma miejsce w przypadku segmentu BSS (niezainicjowanych danych).
Ścieżka to zwykle plik zabezpieczający mapowanie. Koordynacja jest łatwa w przypadku plików ELF za pomocą pola przesun, poprzez sprawdzenie pola Offset w nagłówkach programu ELF (readelf -l).
Istnieją dodatkowe, pomocne pseudościeżki:
[stack]
Stos pierwotnego procesu (zwanego też głównym wątkiem)
[stack:tid] (od Linuksa 3.4 do Linuksa 4.4)
Stos wątku (gdzie <tid> jest identyfikatorem wątku). Odpowiada ścieżce /proc/[pid]/task/[tid]/. Pole to usunięto w Linuksie 4.5, ponieważ udostępnianie tej informacji w przypadku procesu z dużą liczbą wątków jest kosztowne.
[vdso]
Wirtualny, dynamicznie linkowany obiekt współdzielony. Patrz vdso(7).
[heap]
Sterta wątku.
[anon:nazwa] (od Linuksa 5.17)
Nazwane, prywatne mapowanie anonimowe. Ustawiane za pomocą PR_SET_VMA_ANON_NAME prctl(2).
[anon_shmem:nazwa] (od Linuksa 6.2)
Nazwane, dzielone mapowanie anonimowe. Ustawiane za pomocą PR_SET_VMA_ANON_NAME prctl(2).
Jeśli pole ścieżka jest puste, to jest to anonimowe przypisanie, takie jak pozyskiwane za pomocą mmap(2). Nie ma prostej metody na powiązanie jej ze źródłem procesu oprócz metod takich jak gdb(1), strace(1) itp.
pathname jest ukazywane bez cytowania, z wyjątkiem znaków nowego wiersza, zastępowanych ósemkową sekwencją ucieczki. Z tego powodu, nie da się określić, czy oryginalna ścieżka zawierała znak nowego wiersza, czy sekwencję znaków \012.
Jeśli mapowanie dotyczy pliku i plik ten został usunięty, w ścieżce pojawi się łańcuch „ (deleted)”. Proszę zauważyć, że to również jest niejednoznaczne.
W Linuksie 2.0 nie ma pola podającego nazwę ścieżki.
/proc/pid/mem
Za pośrednictwem tego pliku można, korzystając z open(2), read(2) i lseek(2), uzyskać dostęp do stron pamięci procesu.
Uprawnienie dostępu do tego pliku zależy od sprawdzenia trybu dostępu ptrace: PTRACE_MODE_ATTACH_FSCREDS; zob. ptrace(2).
/proc/pid/mountinfo (od Linuksa 2.6.26)
Plik zawiera informacje o montowaniach w przestrzeni nazw montowań procesu (zob. mount_namespaces(7)). Zapewnia wiele informacji (np. stan propagacji, korzeń montowania w przypadku montowań za pomocą podpięcia, identyfikator każdego montowania i jego rodzica), których brakuje w (starszym) pliku /proc/pid/mounts i poprawia różne inne problemy, na jakie tamten plik cierpi (np. nierozszerzalność, niemożność rozróżnienia opcji odnoszących się do montowania, od tych dotyczących superbloku).
Plik posiada wiersze w postaci:
36 35 98:0 /mnt1 /mnt2 rw,noatime master:1 - ext3 /dev/root rw,errors=continue
(1)(2)(3)   (4)   (5)      (6)      (7)   (8) (9)   (10)         (11)
    
Liczby w nawiasach są etykietami poniższych opisów:
(1)
ID montowania: unikatowy identyfikator montowania (może zostać użyty ponownie po wykonaniu umount(2)).
(2)
ID rodzica: identyfikator rodzica (lub siebie samego, jeśli montowanie znajduje się w korzeniu drzewa montowań tej przestrzeni nazw montowań).
Jeśli nowe montowanie jest ułożone na poprzednio istniejącym punkcie montowania (czym go przesłania), ze ścieżką P, to rodzicem nowego montowania jest poprzednie montowanie w tym położeniu. Z tego względu, przy sprawdzaniu wszystkich montowań ułożonych w danej lokalizacji, najwyższe montowanie jest tym, które nie jest rodzicem żadnego z pozostałych montowań w tej lokalizacji (proszę jednak zauważyć, że to najwyższe montowanie będzie dostępne jedynie wtedy, gdy najdłuższy podprzedrostek P jest tym punktem montowania, które nie jest ukryte przez ułożone montowania).
Jeśli montowanie macierzyste leży poza głównym katalogiem procesu (zob. chroot(2)), to pokazywany tu identyfikator nie będzie miał odpowiedniego wpisu w mountinfo, którego ID montowania (pole 1) pasowałby do identyfikatora montowania macierzystego (ponieważ montowania, które leżą poza głównym katalogiem procesu nie są pokazywane w mountinfo). Jako przypadek specjalny w tym punkcie, korzeń montowania procesu może mieć montowanie macierzyste (jak w przypadku systemu plików initramfs) położone poza katalogiem głównym procesu, a wpis dla tego montowania nie pojawi się w mountinfo.
(3)
główny:poboczny: wartość pola st_dev (patrz stat(2)) dla plików w systemie plików.
(4)
root: ścieżka katalogu w systemie plików, która tworzy korzeń (katalog główny) tego montowania.
(5)
punkt montowania: ścieżka punktu montowania w odniesieniu do katalogu głównego procesów.
(6)
opcje montowania: opcje montowania dla każdego montowania (patrz mount(2)).
(7)
pola opcjonalne: zero lub więcej pól w postaci „znacznik[:wartość]”; zob. niżej.
(8)
separator: koniec pól opcjonalnych jest oznaczony pojedynczym dywizem.
(9)
typ systemu plików: typ systemu plików w postaci „typ[.podtyp]”.
(10)
źródło montowania: informacja zależna od systemu plików lub „none”.
(11)
super opcje: opcje dla superbloku (patrz mount(2)).
Obecnie, możliwe pola opcjonalne to: shared, master, propagate_from i unbindable. Opis tych pól znajduje się w podręczniku mount_namespaces(7). Wszelkie nierozpoznane pola opcjonalne powinny być ignorowane przy ich przetwarzaniu.
Aby dowiedzieć się więcej o propagacji montowań, proszę zapoznać się z Documentation/filesystems/sharedsubtree.rst (lub Documentation/filesystems/sharedsubtree.txt przed Linuksem 5.8) w drzewie źródeł jądra Linux.
/proc/pid/mounts (od Linuksa 2.4.19)
Plik ten jest listą wszystkich systemów plików zamontowanych aktualnie w przestrzeni nazw montowań procesu (zob. mount_namespaces(7)). Format tego pliku jest opisany w fstab(5).
Od Linuksa 2.6.15, ten plik może być użyty w wywołaniu funkcji poll(): po otwarciu tego pliku do odczytu, zmiana w nim (np. montowanie lub odmontowanie systemu plików) powoduje, że select(2) oznaczy deskryptor jako taki, wobec którego wystąpiły szczególne okoliczności, a poll(2) i epoll_wait(2) oznaczą plik, jak korzystający ze zdarzenia priorytetu (POLLPRI). Przed Linuksem 2.6.30 zmiana w tym pliku powodowała, że select(2) oznaczał deskryptor jako możliwy do odczytu, a poll(2) i epoll_wait(2) zaznaczały, że w pliku wystąpił błąd.
/proc/pid/mountstats (od Linuksa 2.6.17)
Plik eksportuje informacje (statystyki, informacje konfiguracyjne) o montowaniach w przestrzeni montowań procesów (patrz mount_namespaces(7)). Wiersze pliku mają następującą postać:

device /dev/sda7 mounted on /home with fstype ext3 [stats]
(       1      )            ( 2 )             (3 ) (  4  )
    

Pola w każdym wierszu są następujące:
(1)
Nazwa zamontowanego urządzenia (lub „nodevice”, jeśli nie ma odpowiadającego urządzenia).
(2)
Punkt montowania w drzewie systemu plików.
(3)
Typ systemu plików.
(4)
Opcjonalne statystyki i informacje konfiguracyjne. Obecnie (Linux 2.6.26) tylko system plików NFS eksportuje opcje za pomocą tego pola.
Plik jest odczytywalny wyłącznie dla właściciela procesu.
/proc/pid/net (od Linuksa 2.6.25)
Zobacz opis /proc/net.
/proc/pid/ns/ (od Linuksa 3.0)
Jest to podkatalog zawierający po jednym wpisie dla każdej przestrzeni nazw, która obsługuje manipulację za pomocą setns(2). Aby dowiedzieć się więcej, proszę zapoznać się z namespaces(7).
/proc/pid/numa_maps (od Linuksa 2.6.14)
Patrz numa(7).
/proc/pid/oom_adj (od Linuksa 2.6.11)
Plik może być użyty do dostosowania wyniku, używanego do wybrania procesów do zabicia, w przypadku sytuacji braku pamięci (out-of-memory - OOM). Jądro używa tej wartości do operacji przesunięcia bitowego wartości oom_score procesu: poprawne wartości mieszczą się w zakresie od -16 do +15, wraz ze specjalną wartością -17, która całkowicie wyłącza zabijanie przy OOM danego procesu. Dodatni wynik zwiększa prawdopodobieństwo, że proces zostanie zabity przez OOM-killer, ujemny zmniejsza je.
Domyślną wartością tego pliku jest 0, nowy proces dziedziczy ustawienie oom_adj swojego rodzica. Proces musi być uprzywilejowany (CAP_SYS_RESOURCE) aby móc zaktualizować ten plik.
Od Linuksa 2.6.36 używanie tego pliku jest przestarzałe, powinno się korzystać z /proc/pid/oom_score_adj.
/proc/pid/oom_score (od Linuksa 2.6.11)
Plik wyświetla bieżący wynik, jaki jądro przydziela temu procesowi w celu wybrania procesu do zabicia przez OOM-killer. Wyższy wynik oznacza, że proces ma większe prawdopodobieństwo zostania wybranym przez OOM-killer. Podstawą wyniku jest liczba pamięci użytej przez proces, a jest on zwiększany (+) lub zmniejszany (-) przez następujące czynniki:
czy proces jest uprzywilejowany (-).
Przed Linuksem 2.6.36 przy obliczaniu oom_score brano pod uwagę również następujące czynniki:
czy proces tworzy wiele potomków przy użyciu fork(2) (+),
czy proces jest używany przez długi czas lub używa dużo czasu procesora (-),
czy proces ma niską wartość nice (np. > 0) (+) i
czy proces wykonuje bezpośredni dostęp do sprzętu (-).
Wartość oom_score uwzględnia również przesunięcie określone przez ustawienie procesu oom_score_adj lub oom_adj.
/proc/pid/oom_score_adj (od Linuksa 2.6.36)
Plik może być użyty do dostosowania heurystyki zwanej „badness”, używanej do wybrania procesu który zostanie zabity w sytuacji braku pamięci.
Przypisuje ona do każdego potencjalnego zadania wartość od 0 (nigdy nie zabija) do 1000 (zawsze zabija) aby określić docelowy proces do zabicia. Jednostki są z grubsza proporcjonalne do pamięci, którą proces może przydzielić, obliczaną w oparciu do bieżącego użycia pamięci i pamięci wymiany. Na przykład zadanie używające całą dozwoloną pamięć otrzyma wynik 1000, a jeśli użyje połowę dozwolonej pamięci, otrzyma wynik 500.
Dodatkowym czynnikiem w wyniku „badness” jest fakt, że procesy roota mają dodatkowe 3% pamięci w stosunku do pozostałych procesów.
Wielkość „dozwolonej” pamięci zależy od kontekstu w jakim wywołano OOM-killera. Jeśli wynika to z faktu, że pamięć przeznaczona dla zadania alokującego cpuset została wyczerpana, to dozwolona pamięć odpowiada zestawowi pamięci przypisanego do tego cpuset (zobacz cpuset(7)). Jeśli jest to skutek zasad dot. pamięci węzła (lub węzłów), to dozwolona pamięć odpowiada zestawowi tych zasad. Jeśli wynika to z faktu, że osiągnięto limit pamięci (lub pamięci wymiany) to dozwolona pamięć jest tak ustawionym limitem. Gdy wynika to z sytuacji braku pamięci, to dozwolona pamięć odpowiada wszystkim zaalokowanym zasobom.
Wartość oom_score_adj jest dodawana do wyniku „badness” przed użyciem jej do wybrania procesu przeznaczonego do zabicia. Dozwolone wartości wynoszą od -1000 (OOM_SCORE_ADJ_MIN) do +1000 (OOM_SCORE_ADJ_MAX). Pozwala to przestrzeni użytkownika na kontrolę preferencji OOM-killing. Można w ten sposób zawsze preferować dane zadanie lub całkowicie wyłączyć je z procesu OOM-killing. Najniższa dostępna wartość (-1000) jest równoznaczna z całkowitym wyłączeniem OOM-killing dla danego zadania, ponieważ zawsze zwróci ono wynik „badness” równy 0.
Z tego względu łatwo jest zdefiniować wielkość pamięci dla każdego zadania przez przestrzeń użytkownika. Ustawienie wartości oom_score_adj np. na +500 jest w przybliżeniu odpowiednikiem pozwolenia pozostałym zadaniom w tym samym systemie, cpuset, zasadom dot. pamięci i zasobom kontrolera pamięci na użycie co najmniej 50% pamięci więcej. Z kolei wartość -500 odpowiada mniej więcej zmniejszeniu o 50% dozwolonej pamięci.
Z powodu zgodności wstecznej ze starszymi jądrami do modyfikacji wyniku „badness” wciąż można używać /proc/pid/oom_adj. Jego wartość skaluje się liniowo z oom_score_adj.
Zapis do /proc/pid/oom_score_adj lub /proc/pid/oom_adj zmieni zapis w drugim pseudopliku na przeskalowaną odpowiednio wartość.
Program choom(1) zapewnia interfejs wiersza poleceń do dostosowywania wartości oom_score_adj działającego procesu lub nowo wykonywanego polecenia.
/proc/pid/pagemap (od Linuksa 2.6.25)
Plik pokazuje przypisanie każdej z wirtualnych stron procesu do ramki fizycznej strony lub przestrzeni wymiany. Zawiera jedną wartość 64-bitową na każdą stronę wirtualną, bity oznaczają:
63
Jeśli jest ustawione, strona jest obecna w pamięci RAM.
62
Jeśli jest ustawione, strona jest obecne w pamięci wymiany (swap)
61 (od Linuksa 3.5)
Strona jest stroną przypisaną do pliku lub dzieloną stroną anonimową.
60–58 (od Linuksa 3.11)
Zero
57 (od Linuksa 5.14)
Jeśli jest ustawione, strona jest zabezpieczona przez zapisem, za pomocą userfaultfd(2).
56 (od Linuksa 4.2)
Strona jest mapowana na wyłączność.
55 (od Linuksa 3.11)
PTE jest soft-dirty (więcej informacji w pliku w źródłach jądra: Documentation/admin-guide/mm/soft-dirty.rst).
54–0
Jeśli strona jest obecna w pamięci RAM (bit 63), to te bity udostępniają numer ramki strony, który można użyć z indeksem /proc/kpageflags i /proc/kpagecount. Jeśli strona jest obecna w pamięci wymiany (bit 62), to bity 4–0 informują o typie pamięci wymiany, a bity 54–5 kodują przesunięcie pamięci wymiany.
Przed Linuksem 3.11 bity 60–55 kodowały logarytm dwójkowy informujący o rozmiarze strony.
Aby efektywnie wykorzystać /proc/pid/pagemap należy użyć /proc/pid/maps do określenia które obszary pamięci zostały rzeczywiście przypisane i móc przejść między nieprzypisanymi obszarami.
Plik /proc/pidpagemap istnieje tylko jeśli podczas kompilacji jądra włączono opcję CONFIG_PROC_PAGE_MONITOR.
Uprawnienie dostępu do tego pliku zależy od sprawdzenia trybu dostępu ptrace: PTRACE_MODE_READ_FSCREDS; zob. ptrace(2).
/proc/pid/personality (od Linuksa 2.6.28)
Plik tylko do odczytu pokazuje domenę uruchamiania procesu ustawioną przez personality(2). Wartość wyświetlana jest w zapisie szesnastkowym.
Uprawnienie dostępu do tego pliku zależy od sprawdzenia trybu dostępu ptrace: PTRACE_MODE_ATTACH_FSCREDS; zob. ptrace(2).
/proc/pid/root
UNIX i Linux wspierają pomysł określonego dla każdego procesu osobno katalogu głównego systemu plików, ustawianego przez wywołanie systemowe chroot(2). Plik ten wskazuje na katalog główny systemu plików i zachowuje się w ten sam sposób jak exe, fd/*, itp.
Proszę jednak zauważyć, że nie jest to jedynie dowiązanie symboliczne. Zapewniany jest taki sam widok na system plików (w tym przestrzenie nazw i zestawy montowań na proces) jak przez sam proces. Oto przykład, który to ilustruje. W terminalu, uruchamiamy powłokę w nowych przestrzeniach nazw: użytkownika i montowania i w tej powłoce tworzymy nowe montowania:

$ PS1='sh1# ' unshare -Urnm
sh1# mount -t tmpfs tmpfs /etc  # Mont. pustego tmpfs w /etc
sh1# mount --bind /usr /dev     # Montowanie /usr w /dev
sh1# echo $$
27123
    

W drugim oknie terminala, w pierwotnej przestrzeni nazw montowań, sprawdzamy zawartość odpowiednich montowań w pierwotnych i nowych przestrzeniach nazw:

$ PS1='sh2# ' sudo sh
sh2# ls /etc | wc -l                  # W pierwotnej PN
309
sh2# ls /proc/27123/root/etc | wc -l  # /etc w innej PN
0                                     # Pusty katalog tmpfs
sh2# ls /dev | wc -l                  # W pierwotnej PN
205
sh2# ls /proc/27123/root/dev | wc -l  # /dev w innej PN
11                                    # W rzeczywist. zamont.

# z podpięciem w /usr sh2# ls /usr | wc -l # /usr w pierwotnej PN 11

W procesie wielowątkowym zawartość dowiązania symbolicznego /proc/pid/root nie jest dostępna, jeżeli wątek główny już się zakończył (zazwyczaj przez wywołanie pthread_exit(3)).
Uprawnienie do rozwiązania lub odczytu (readlink(2)) tego dowiązania symbolicznego, zależy od sprawdzenia trybu dostępu PTRACE_MODE_READ_FSCREDS ptrace; zob. ptrace(2).
/proc/pid/projid_map (od Linuksa 3.7)
Zob. user_namespaces(7).
/proc/pid/seccomp (od Linuksa 2.6.12 do Linuksa 2.6.22)
Plik ten może posłużyć do odczytu i zmiany ustawienia trybu seccomp (secure computing). Zawiera wartość 0, jeśli proces nie jest w trybie seccomp oraz 1, jeśli proces jest w ścisłym trybie seccomp (zob. seccomp(2)). Zapisanie wartości 1 do tego pliku nieodwracalnie umieszcza proces w ścisłym trybie seccomp (kolejne próby zapisu do pliku zawiodą z błędem EPERM).
W Linuksie 2.6.23, plik ten został usunięty, zastąpiony operacjami PR_GET_SECCOMP i PR_SET_SECCOMP prctl(2) (a później seccomp(2) i polem Seccomp w /proc/pid/status).
/proc/pid/setgroups (od Linuksa 3.19)
Zob. user_namespaces(7).
/proc/pid/smaps (od Linuksa 2.6.14)
Plik ten pokazuje zużycie pamięci dla każdego mapowania procesu (polecenie pmap(1) wyświetla podobne informacje, w postaci która może być łatwiejsza do przetwarzania). Dla każdego takiego mapowania pokazana jest lista następujących linii:

00400000-0048a000 r-xp 00000000 fd:03 960637       /bin/bash
Size:                552 kB
Rss:                 460 kB
Pss:                 100 kB
Shared_Clean:        452 kB
Shared_Dirty:          0 kB
Private_Clean:         8 kB
Private_Dirty:         0 kB
Referenced:          460 kB
Anonymous:             0 kB
AnonHugePages:         0 kB
ShmemHugePages:        0 kB
ShmemPmdMapped:        0 kB
Swap:                  0 kB
KernelPageSize:        4 kB
MMUPageSize:           4 kB
Locked:                0 kB
ProtectionKey:         0
VmFlags: rd ex mr mw me dw
    

Pierwsza z tych linii pokazuje te same informacje o mapowaniach, co w /proc/pid/maps. Kolejne linie zawierają rozmiar mapowania, ilość mapowań obecnych w RAM („Rss”), proporcjonalny udział procesu w tym mapowaniu („Pss”), liczbę czystych i brudnych stron współdzielonych w mapowaniu oraz liczbę czystych i brudnych prywatnych stron w mapowaniu. „Referenced” oznacza pamięć która jest oznaczona jako pamięć do której ktoś odnosi się lub uzyskuje dostęp. „Anonymous” pokazuje pamięć nienależącą do żadnego pliku. „Swap” pokazuje jak dużo pamięci która byłaby anonimowa jest również używana, lecz w pamięci wymiany.
Wiersz „KernelPageSize” (dostępny od Linuksa 2.6.29) jest rozmiarem strony używanym przez jądro do wirtualnej przestrzeni pamięci. Jest on w większości przypadków takim sam, jak rozmiar używany przez MMU. Wyjątek występuje na jądrach PPC64, gdy jądro korzystając z podstawowego rozmiaru strony w wielkości 64 kB może wciąż używać 4 kB stron dla MMU na starszych procesorach. Aby rozróżnić oba atrybuty, wiersz „MMUPageSize” (również dostępny od Linuksa 2.6.29) raportuje rozmiar strony używany przez MMU.
„Locked” wskazuje, czy mapowanie jest zablokowane w pamięci czy nie.
Wiersz „ProtectionKey” (dostępny od Linuksa 4.9, tylko na architekturze x86) zawiera klucz ochrony pamięci (zob. pkeys(7)) związany z obszarem pamięci wirtualnej. Wpis ten jest obecny tylko, gdy jądro zbudowano z opcją konfiguracyjną CONFIG_X86_INTEL_MEMORY_PROTECTION_KEYS (od Linuksa 4.6).
Wiersz „VmFlags” (dostępny od Linuksa 3.8) reprezentuje flagi jądra związane z danych obszarem pamięci wirtualnej (VMA) zakodowanym za pomocą poniższych dwuliterowych kodów:
rd - do odczytu (readable)
wr - do zapisu (writable)
ex - wykonywalny (executable)
sh - dzielony (shared)
mr - mogący odczytywać (may read)
mw - mogący zapisywać (may write)
me - mogący wykonywać (may execute)
ms - mogący dzielić (may share)
gd - segment stosu rośnie w dół (grows down)
pf - surowy zakres PFN
dw - wyłączony zapis do zmapowanego pliku (disabled write)
lo - strony są zablokowane w pamięci (locked)
io - obszar wejścia/wyjścia zmapowany do pamięci (I/O)
sr - dostarczono wskazówkę odczytu sekwencyjnego (sequential read)
rr - dostarczono wskazówkę odczytu losowego (random read)
dc - bez kopiowania obszaru przy rozgałęzieniu — forkowaniu (don't copy)
de - bez rozszerzania obszaru przy ponownym mapowaniu (don't expand)
ac - obszar jest księgowalny (area accountable)
nr - przestrzeń wymiany nie jest zarezerowana dla tego obszaru (not reserved)
ht - obszaru używa dużych stron tlb (huge tlb)
sf - wykonuje synchroniczne chybienia stron (synchronous faults; od Linuksa 4,15)
nl - mapowanie nieliniowe (non-linear; usunięte w Linuksie 4.0)
ar - znacznik zależny od architektury
wf - wyczyść przy rozgałęzieniu (wipe on fork; od Linuksa 4.14)
dd - nie włączaj obszaru do zrzutu pamięci (don't dump)
sd - znacznik soft-dirty (od Linuksa 3.13)
mm - obszar mapowania mieszanego (mixed map)
hg - znacznik wskazówki dużej strony (huge)
nh - znacznik wskazówki braku dużej strony (no-huge)
mg - znacznik wskazówki łączenia (mergeable)
um - śledzenie brakujących stron userfaultfd (od Linuksa 4.3)
uw - śledzenie stron wprotect userfaultfd (od Linuksa 4.3)
Plik /proc/pid/smaps istnieje tylko jeśli podczas kompilacji jądra włączono opcję CONFIG_PROC_PAGE_MONITOR.
/proc/pid/stack (od Linuksa 2.6.29)
Plik zapewnia symboliczny ślad wywołania funkcji w tym stosie jądra dla procesu. Plik istnieje, jeśli jądro zostało zbudowane z włączoną opcją konfiguracji CONFIG_STACKTRACE.
Uprawnienie dostępu do tego pliku zależy od sprawdzenia trybu dostępu ptrace: PTRACE_MODE_ATTACH_FSCREDS; zob. ptrace(2).
/proc/pid/stat
Informacje o stanie procesu. Korzysta z tego ps(1). Są one zdefiniowane w pliku źródeł jądra fs/proc/array.c.
Pola te, w kolejności, razem z ich poprawnymi określeniami formatu scanf(3), są wypisane poniżej. To, czy pola te wyświetlają prawidłowe wartości, zależy od sprawdzenia trybu dostępu ptrace PTRACE_MODE_READ_FSCREDS | PTRACE_MODE_NOAUDIT (zob. ptrace(2)). Jeśli sprawdzenie to odmówi dostępu, to wartość pola będzie wyświetlona jako 0. Pola, których to dotyczy, oznaczono [PT].
(1) pid  %d

Identyfikator procesu (PID).
(2) comm  %s
Nazwa pliku wykonywalnego w nawiasach. Łańcuchy dłuższe niż TASK_COMM_LEN (16) znaków (wliczając końcowy bajt null) są po cichu przycinane. Widać, czy plik uległ wymianie.
(3) state  %c
Jeden z poniższych znaków, wskazujących na status procesu:
Działający (Running)
Śpiący (Sleeping) w przerywalnym oczekiwaniu
Śpiący w nieprzerywalnym oczekiwaniu dyskowym
Zombie
Zatrzymany sygnałem lub (przed Linuksem 2.6.33) zatrzymany ślad (trace stopped)
Zatrzymany śledzeniem (tracing stop) - Linux 2.6.33 i nowszy
Stronicowanie (tylko przed Linuksem 2.6.0)
Martwy (od Linuksa 2.6.0)
Martwy (między Linuksem 2.6.33 a 3.13)
Wakekill - oczekiwanie; wybudzenie przy śmiertelnym sygnale (między Linuksem 2.6.33 a 3.13)
Budzący się (waking; między Linuksem 2.6.33 a 3.13)
Zaparkowany (między Linuksem 3.9 a 3.13)
Bezczynny (idle; od Linuksa 4.14)
(4) ppid  %d
PID procesu macierzystego tego procesu.
(5) pgrp  %d
Identyfikator grupy procesów danego procesu.
(6) session  %d
Identyfikator sesji procesu.
(7) tty_nr  %d
Kontroluje terminal procesu (poboczny numer urządzenia jest przechowywany w kombinacji bitów 31 do 20 i 7 do 0, natomiast główny numer urządzenia jest w bitach 15 do 8).
(8) tpgid  %d
Identyfikator grupy procesów pierwszoplanowych kontrolującego terminala procesu.
(9) flags  %u
Słowo flag jądra dla danego procesu. Znaczenie poszczególnych bitów określają definicje PF_* w pliku źródeł jądra Linux include/linux/sched.h. Szczegóły zależą od wersji jądra.
Format tego pola przed Linuksem 2.6 miał postać %lu.
(10) minflt  %lu
Liczba pomniejszych chybień, które popełnił proces, a które nie wymagały załadowania strony pamięci z dysku.
(11) cminflt  %lu
Liczba pomniejszych chybień procesów potomnych, na które się oczekuje.
(12) majflt  %lu
Liczba głównych chybień, które popełnił proces, a które wymagały załadowania strony pamięci z dysku.
(13) cmajflt  %lu
Liczba głównych chybień procesów potomnych, na które się oczekuje.
(14) utime  %lu
Czas jaki został przydzielony procesowi w trybie użytkownika, mierzony w taktach zegara (podzielonych przez sysconf(_SC_CLK_TCK)). Obejmuje to czas gościa, guest_time (czas spędzony w czasie działania wirtualnego CPU, patrz niżej), tak więc aplikacje, które nie wiedzą o polu czasu gościa nie tracą tego czasu ze swych obliczeń.
(15) stime  %lu
Czas, jaki został przydzielony procesowi w trybie jądra, mierzony w taktach zegara (podzielonych przez sysconf(_SC_CLK_TCK)).
(16) cutime  %ld
Czas, jaki został przydzielony procesom potomnym tego procesu, na które się oczekuje, w trybie użytkownika, mierzony w taktach zegara (podzielonych przez sysconf(_SC_CLK_TCK)), patrz także times(2)). Obejmuje to czas gościa, cguest_time (czas spędzony działając na procesorze wirtualnym, patrz niżej).
(17) cstime  %ld
Czas, jaki został przydzielony procesom potomnym tego procesu, na które się oczekuje, w trybie jądra, mierzony w taktach zegara (podzielonych przez sysconf(_SC_CLK_TCK).
(18) priority  %ld
(Wyjaśnienie dla Linuksa 2.6) W przypadku procesów działających z zasadami planisty czasu rzeczywistego (policy poniżej; patrz sched_setscheduler(2)), jest to liczba przeciwna w stosunku do priorytetu planisty minus jeden, tzn. jest to zakres -2 do -100 odpowiadający priorytetom czasu rzeczywistego od 1 do 99. W przypadku procesów nie działających według tych zasad, jest to surowa wartość nice (setpriority(2) zgodna z podaną przez jądro. Jądro przechowuje wartości nice jako liczby w zakresie od 0 (wysoki) do 39 (niski), co odpowiada widocznemu dla użytkownika zakresowi nice od -20 do 19.
Przed Linuksem 2.6 była to wartość skalowana w oparciu o wagę jaką planista przypisał do danego procesu.
(19) nice  %ld
Wartość „nice” (patrz setpriority(2)) zawierająca się w zakresie od 19 (niski priorytet) do -20 (wysoki priorytet).
(20) num_threads  %ld
Liczba wątków procesu (od Linuksa 2.6). Przed Linuksem 2.6 to pole miało przydzieloną na sztywno wartość 0, jako wypełniacz do usuniętego wcześniej pola.
(21) itrealvalue  %ld
Czas w jiffies poprzedzający wysłanie przez czasomierz do procesu następnego sygnału SIGALRM. Od Linuksa 2.6.17, to pole nie jest dłużej utrzymywane i ma ustawioną na sztywno wartość 0.
(22) starttime  %llu
Czas w jakim proces uruchomił się po rozruchu systemu. Przed Linuksem 2.6 wartość ta była wyrażona w tzw. „jiffies”. Od Linuksa 2.6 wartość jest wyrażana w taktach zegara (podzielonych przez sysconf(_SC_CLK_TCK)).
Format tego pola przed Linuksem 2.6 miał postać %lu.
(23) vsize  %lu
Rozmiar pamięci wirtualnej w bajtach.
(24) rss  %ld
Resident Set Size: liczba stron, które proces ma w rzeczywistej pamięci. Są to po prostu strony, które obejmują przestrzeń tekstu, danych lub stosu. Nie obejmuje to stron, które nie były ładowane na żądanie lub które uległy wymianie. Wartość ta jest niedokładna, zob. /proc/pid/statm poniżej.
(25) rsslim  %lu
Aktualne miękkie ograniczenie rss procesu w bajtach; patrz opis RLIMIT_RSS w getrlimit(2).
(26) startcode  %lu  [PT]
Adres, pod którym zaczyna się kod programu.
(27) endcode  %lu  [PT]
Adres, pod którym kończy się kod programu.
(28) startstack  %lu  [PT]
Adres początku (tzn. spód) stosu.
(29) kstkesp  %lu  [PT]
Bieżąca wartość ESP (wskaźnika stosu), określona na podstawie strony stosu jądra dla danego procesu.
(30) kstkeip  %lu  [PT]
Aktualny EIP (wskaźnik instrukcji).
(31) signal  %lu
Maska bitowa oczekujących sygnałów, wyświetlana jako liczba dziesiętna. Przestarzałe, ponieważ nie dostarcza informacji o sygnałach czasu rzeczywistego; prosimy używać /proc/pid/status zamiast tego pliku.
(32) blocked  %lu
Maska bitowa zablokowanych sygnałów, wyświetlana jako liczba dziesiętna. Przestarzałe, ponieważ nie dostarcza informacji o sygnałach czasu rzeczywistego; prosimy używać /proc/pid/status zamiast tego pliku.
(33) sigignore  %lu
Maska bitowa ignorowanych sygnałów, wyświetlana jako liczba dziesiętna. Przestarzałe, ponieważ nie dostarcza informacji o sygnałach czasu rzeczywistego; prosimy używać /proc/pid/status zamiast tego pliku.
(34) sigcatch  %lu
Maska bitowa schwytanych sygnałów, wyświetlana jako liczba dziesiętna. Przestarzałe, ponieważ nie dostarcza informacji o sygnałach czasu rzeczywistego; prosimy używać /proc/pid/status zamiast tego pliku.
(35) wchan  %lu  [PT]
Jest to „kanał” na którym oczekuje proces. Jest to adres położenia w jądrze, gdzie proces jest w uśpieniu. Powiązaną nazwę symboliczną można znaleźć w /proc/pid/wchan.
(36) nswap  %lu
Liczba stron, które uległy wymianie (nieutrzymywane).
(37) cnswap  %lu
Łączna wartość nswap dla procesów potomnych (nieutrzymywane).
(38) exit_signal  %d  (od Linuksa 2.1.22)
Sygnał wysyłany przez ginący proces do jego procesu macierzystego.
(39) processor  %d  (od Linuksa 2.2.8)
Numer CPU, na którym proces ostatnio działał.
(40) rt_priority  %u  (od Linuksa 2.5.19)
Priorytet planisty czasu rzeczywistego, liczba w zakresie od 1 do 99 do procesów przydzielanych według zasad czasu rzeczywistego lub 0 do procesów nie czasu rzeczywistego (patrz sched_setscheduler(2)).
(41) policy  %u  (od Linuksa 2.5.19)
Polityka przydzielania zadaniom czasu procesora (patrz sched_setscheduler(2)). Dekodowana używając stałych SCHED_* w linux/sched.h.
Format tego pola przed Linuksem 2.6.22 miał postać %lu.
(42) delayacct_blkio_ticks  %llu  (od Linuksa 2.6.18)
Sumaryczna zwłoka bloków wejścia/wyjścia, mierzona w taktach zegara (centysekundy).
(43) guest_time  %lu  (od Linuksa 2.6.24)
Czas gościa procesu (czas, jaki upłynął podczas działania na wirtualnym procesorze systemu operacyjnego gościa), mierzony w taktach zegara (podzielony przez sysconf(_SC_CLK_TCK)
(44) cguest_time  %ld  (od Linuksa 2.6.24)
Czas gościa potomków procesu, mierzony w taktach zegara (podzielony przez sysconf(_SC_CLK_TCK)).
(45) start_data  %lu  (od Linuksa 3.3)  [PT]
Adres powyżej którego umieszczane są zainicjowane i niezainicjowane (BSS) dane programu.
(46) end_data  %lu  (od Linuksa 3.3)  [PT]
Adres poniżej którego umieszczane są zainicjowane i niezainicjowane (BSS) dane programu.
(47) start_brk  %lu  (od Linuksa 3.3)  [PT]
Adres, powyżej którego można rozciągnąć kopiec (ang. heap) za pomocą brk(2).
(48) arg_start  %lu  (od Linuksa 3.5)  [PT]
Adres powyżej którego umieszczane są argumenty wiersza polecenia programu (argv).
(49) arg_end  %lu  (od Linuksa 3.5)  [PT]
Adres poniżej którego umieszczane są argumenty wiersza polecenia programu (argv).
(50) env_start  %lu  (od Linuksa 3.5)  [PT]
Adres powyżej którego umieszczane jest środowisko programu.
(51) env_end  %lu  (od Linuksa 3.5)  [PT]
Adres poniżej którego umieszczane jest środowisko programu.
(52) exit_code  %d  (od Linuksa 3.5)  [PT]
Kod zakończenia wątku w postaci przekazywanej przez waitpid(2).
/proc/pid/statm
Udostępnia informacje o użyciu pamięci, mierzone w stronach. Występują następujące kolumny:

size       (1) łączny rozmiar programu

(taki sam jak VmSize w /proc/pid/status) resident (2) rozmiar części rezydentnej
(niedokładny; taki sam jak VmRSS w /proc/pid/status) shared (3) liczba rezydentnych stron wspólnych
(tzn. obecnych w pliku)
(niedokładna; taka sama jak RssFile+RssShmem w
/proc/pid/status) text (4) tekst (kod) lib (5) biblioteka (nieużywane od Linuksa 2.6; zawsze 0) data (6) dane i stos dt (7) strony nieaktualne (dirty; nieużywane od Linuksa 2.6; zawsze 0)

Niektóre z tych wartości są niedokładne, z powodu wewnętrznych optymalizacji jądra, związanych ze skalowalnością. Jeśli wymagane są dokładne wartości, należy korzystać z /proc/pid/smaps lub /proc/pid/smaps_rollup, które są znacznie wolniejsze, ale zapewniają dokładne i szczegółowe informacje.
/proc/pid/status
Udostępnia sporo informacji ze /proc/pid/stat i /proc/pid/statm w postaci łatwiejszej do przeanalizowania przez człowieka. Oto przykład:

$ cat /proc/$$/status
Name:   bash
Umask:  0022
State:  S (sleeping)
Tgid:   17248
Ngid:   0
Pid:    17248
PPid:   17200
TracerPid:      0
Uid:    1000    1000    1000    1000
Gid:    100     100     100     100
FDSize: 256
Groups: 16 33 100
NStgid: 17248
NSpid:  17248
NSpgid: 17248
NSsid:  17200
VmPeak:	  131168 kB
VmSize:	  131168 kB
VmLck:	       0 kB
VmPin:	       0 kB
VmHWM:	   13484 kB
VmRSS:	   13484 kB
RssAnon:	   10264 kB
RssFile:	    3220 kB
RssShmem:	       0 kB
VmData:	   10332 kB
VmStk:	     136 kB
VmExe:	     992 kB
VmLib:	    2104 kB
VmPTE:	      76 kB
VmPMD:	      12 kB
VmSwap:	       0 kB
HugetlbPages:          0 kB		# 4.4
CoreDumping:	0                       # 4.15
Threads:        1
SigQ:   0/3067
SigPnd: 0000000000000000
ShdPnd: 0000000000000000
SigBlk: 0000000000010000
SigIgn: 0000000000384004
SigCgt: 000000004b813efb
CapInh: 0000000000000000
CapPrm: 0000000000000000
CapEff: 0000000000000000
CapBnd: ffffffffffffffff
CapAmb:	0000000000000000
NoNewPrivs:     0
Seccomp:        0
Speculation_Store_Bypass:       vulnerable
Cpus_allowed:   00000001
Cpus_allowed_list:      0
Mems_allowed:   1
Mems_allowed_list:      0
voluntary_ctxt_switches:        150
nonvoluntary_ctxt_switches:     545
    

Występują następujące pola:
Nazwa pliku wykonywalnego w nawiasach. Łańcuchy dłuższe niż TASK_COMM_LEN (16) znaków (wliczając końcowy bajt null) są po cichu przycinane.
Umask procesu; wyrażona ósemkowo z początkowym zerem, zob. umask(2). (Od Linuksa 4.7.)
Bieżący stan procesu. Jeden z: „R (running)” — działający, „S (sleeping)” — śpiący, „D (disk sleep)” — w oczekiwaniu dyskowym, „T (stopped)” — zatrzymany, „t (tracing stop)” — zatrzymany śledzeniem, „Z (zombie)” lub „X (dead)” — martwy.
identyfikator grupy wątku (np. identyfikator procesu).
Identyfikator grupy NUMA (0 jeśli brak; od Linuksa 3.13).
identyfikator wątku (patrz gettid(2)).
PID procesu macierzystego.
PID procesu śledzącego ten proces (0 gdy nie jest śledzony).
UID (GID): realny, efektywny, zapisany oraz systemu plików.
Liczba slotów aktualnie przydzielonych deskryptorów plików.
Uzupełniająca lista grup.
Identyfikator grupy wątków (tj. PID) w każdej z przestrzeni nazw PID, której pid jest członkiem. Wpis pierwszy z lewej odnosi się do przestrzeni nazw procesu, która zamontowała ten procfs (lub główna przestrzeń nazw, jeśli montowało jądro), po której następują wartości w kolejnie zagnieżdżonych przestrzeniach nazw (od Linuksa 4.1).
Identyfikator wątku w każdej z przestrzeni nazw PID, której pid jest członkiem. Kolejność pól jest taka jak w NStgid (od Linuksa 4.1).
Identyfikator grupy procesów w każdej z przestrzeni nazw PID, której pid jest członkiem. Kolejność pól jest taka jak w NStgid (od Linuksa 4.1).
Identyfikator sesji w każdej z przestrzeni nazw PID, której pid jest członkiem. Kolejność pól jest taka jak w NStgid (od Linuksa 4.1).
Szczytowy rozmiar pamięci wirtualnej.
Rozmiar pamięci wirtualnej.
Rozmiar pamięci zablokowanej (patrz mlock(2)).
Rozmiar pamięci przypiętej (od Linuksa 3.2). Są to strony które nie mogą być przeniesione, ponieważ coś wymaga bezpośredniego dostępu pamięci fizycznej.
Szczytowy rozmiar zestawu rezydentnego („stan wielkiej wody”). Wartość ta jest niedokładna; zob. /proc/pid/statm wyżej.
Rozmiar zestawu rezydentnego. Proszę zauważyć, że podana tu wartość jest sumą RssAnon, RssFile i RssShmem. Wartość ta jest niedokładna; zob. /proc/pid/statm wyżej.
Rozmiar anonimowej pamięci rezydentnej (od Linuksa 4.5). Wartość ta jest niedokładna; zob. /proc/pid/statm wyżej.
Rozmiar rezydentnych mapowań plików (od Linuksa 4.5). Wartość ta jest niedokładna; zob. /proc/pid/statm wyżej.
Rozmiar rezydentnej pamięci dzielonej (w tym mapowań dzielonych Systemu V, mapowań z tmpfs(5) oraz dzielonych mapowań anonimowych; od Linuksa 4.5).
Rozmiar segmentów danych, stosu i tekstu. Wartość ta jest niedokładna; zob. /proc/pid/statm wyżej.
Rozmiar kodu biblioteki współdzielonej.
Rozmiar wpisów tablicy strony (od Linuksa 2.6.10).
Rozmiar tablic stron drugiego poziomu (dodane w Linuksie 4.0; usunięte w Linuksie 4.15).
Rozmiar pamięci wirtualnej przeniesionej do pamięci wymiany, podany jako anonimowe strony prywatne; pamięć wymiany shmem nie jest ujęta (od Linuksa 2.6.34). Wartość ta jest niedokładna; zob. /proc/pid/statm powyżej.
Rozmiar fragmentów pamięci hugetlb (od Linuksa 4.4).
Zawiera wartość 1, jeśli proces aktualnie zrzuca pamięć i 0, jeśli nie (od Linuksa 4.15). Informacja ta może posłużyć do monitorowania procesu, aby uniknąć zabijania procesu aktualnie zrzucającego pamięć, co mogłoby doprowadzić do utworzenia uszkodzonego pliku zrzutu pamięci.
Liczba wątków w procesie zawierających ten wątek.
Pole zawiera dwie liczby oddzielone ukośnikiem, które odnoszą się do skolejkowanych sygnałów do realnego identyfikatora użytkownika tego procesu. Pierwsza jest liczbą aktualnie skolejkowanych sygnałów do tego realnego identyfikatora użytkownika, a druga jest limitem zasobów liczby skolejkowanych sygnałów do tego procesu (patrz opis RLIMIT_SIGPENDING w getrlimit(2)).
Maska (wyrażona szesnastkowo) sygnałów oczekujących na wątek i na proces jako całość (patrz pthreads(7) i signal(7)).
Maski (wyrażone szesnastkowo) oznaczające zablokowane, zignorowane i przechwycone sygnały (patrz signal(7)).
CapInh, CapPrm, CapEff: Maski przywilejów, włączonych w zbiorach dziedzicznych, dozwolonych i efektywnych (patrz capabilities(7)).
CapBnd: Zbiór przywilejów ograniczających, wyrażony szesnastkowo (od Linuksa 2.6.26, patrz capabilities(7)).
CapAmb: Zbiór przywilejów tła, wyrażony szesnastkowo (od Linuksa 4.3, zob. capabilities(7)).
Wartość bitu no_new_privs (od Linuksa 4.10, zob. prctl(2)).
Tryb procesu seccomp (od Linuksa 3.8, zob. seccomp(2)). 0 oznacza SECCOMP_MODE_DISABLED; 1 oznacza SECCOMP_MODE_STRICT; 2 oznacza SECCOMP_MODE_FILTER. Pole to jest udostępnione tylko gdy jądro zbudowano z włączoną opcją konfiguracyjną CONFIG_SECCOMP.
Stan zapobiegania podatności typu speculation flaw (od Linuksa 4.17, zob. prctl(2)).
Szesnastkowa maska procesorów, na których proces może być uruchomiony (od Linuksa 2.6.24, patrz cpuset(7)).
Jak wyżej, ale w „formacie listy” (od Linuksa 2.6.26, patrz cpuset(7)).
Maska węzłów pamięci, dozwolonych dla tego procesu (od Linuksa 2.6.24, patrz cpuset(7)).
Jak wyżej, ale w „formacie listy” (od Linuksa 2.6.26, patrz cpuset(7)).
Liczba dobrowolnych i przymusowych przełączeń kontekstu (od Linuksa 2.6.23).
/proc/pid/syscall (od Linuksa 2.6.27)
Plik udostępnia numer wywołania systemowego i rejestr argumentu dla aktualnie wykonywanego przez proces wywołania systemowego, po którym następują wartości wskaźnika stosu i rejestry liczników programu. Udostępnianych jest wszystkie sześć rejestrów argumentu, choć większość wywołań systemowych używa mniejszej liczby rejestrów.
Jeśli proces jest zablokowany, lecz nie w wywołaniu systemowym, to plik zawiera wartość -1 w miejscu numeru wywołania systemowego, po którym następują wartości wskaźnika stosu i licznika programu. Jeśli proces nie jest zablokowany, to plik zawiera łańcuch „running”.
Obecne tylko, jeśli jądro zostało skonfigurowane z CONFIG_HAVE_ARCH_TRACEHOOK.
Uprawnienie dostępu do tego pliku zależy od sprawdzenia trybu dostępu ptrace: PTRACE_MODE_ATTACH_FSCREDS; zob. ptrace(2).
/proc/pid/task (od Linuksa 2.6.0)
Katalog zawierający po jednym podkatalogu dla każdego wątku procesu. Nazwą każdego podkatalogu jest numeryczny identyfikator wątku (tid; zob. gettid(2)).
Każdy z podkatalogów zawiera zbiór plików o tej samej nazwie i zawartości, co katalogi /proc/pid. Dla atrybutów, które są współdzielone przez wszystkie wątki zawartość każdego z plików w podkatalogach task/tid będzie taka sama jak zawartość odpowiednich plików w nadrzędnym katalogu /proc/pid (np. w procesie wielowątkowym wszystkie pliki task/tid/cwd będą miały taką samą zawartość, jak plik /proc/pid/cwd w katalogu nadrzędnym, ponieważ wszystkie wątki procesu dzielą katalog bieżący). Dla atrybutów, które dla każdego wątku są różne, odpowiednie pliki w task/tid mogą mieć różne wartości (np. różne pola w każdym z plików task/tid/status mogą być inne dla każdego wątku) lub mogą w ogóle nie istnieć w /proc/pid.
W procesie wielowątkowym zawartość katalogu /proc/pid/task nie jest dostępna, jeżeli wątek główny już się zakończył (najprawdopodobniej wywołując pthread_exit(3)).
/proc/pid/task/tid/children (od Linuksa 3.5)
Lista zadań potomnych tego zadania, ze spacją jako separatorem. Każde zadanie potomne jest reprezentowane przez jego TID.
Opcja ta jest przeznaczona do użycia w systemie punktów kontrolnych i przywracania (checkpoint-restore — CRIU) i rzetelnie zapewnia listę potomków tylko wtedy, gdy wszystkie procesy potomne są zatrzymane lub zamrożone. Nie działa poprawnie, gdy potomkowie zadania docelowego wyjdą w trakcie czytania pliku!. Wychodzący potomkowie mogą spowodować pominięcie niewychodzących potomków z tej listy. To czyni ten interfejs nawet bardziej nierzetelnym niż klasyczne podejście bazujące na PID, jeśli sprawdzane zadanie i jego potomkowie nie są zamrożeni, dlatego większość kodu raczej nie powinna korzystać z tego interfejsu.
Do Linuksa 4.2, obecność tego pliku zależała od opcji konfiguracyjnej jądra CONFIG_CHECKPOINT_RESTORE. Od Linuksa 4.2, zależy od opcji CONFIG_PROC_CHILDREN.
/proc/pid/timers (od Linuksa 3.10)
Lista czasomierzy POSIX dla procesu. Każdy czasomierz jest wypisany w wierszu, który rozpoczyna się łańcuchem „ID:”. Na przykład:

ID: 1
signal: 60/00007fff86e452a8
notify: signal/pid.2634
ClockID: 0
ID: 0
signal: 60/00007fff86e452a8
notify: signal/pid.2634
ClockID: 1
    

Wiersze dla każdego czasomierza mają następujące znaczenie:
Identyfikator danego czasomierza. Nie jest to ten sam identyfikator, co zwracany przez timer_create(2), lecz jest to wewnątrzjądrowy identyfikator dostępny również za pomocą pola si_timerid struktury siginfo_t (zob. sigaction(2)).
Numer sygnału używany przez dany czasomierz do dostarczania powiadomień, po którym następuje ukośnik a następnie wartość sigev_value dostarczana do obsługiwacza sygnału. Poprawne jedynie dla czasomierzy powiadamiających za pomocą sygnału.
Część przed ukośnikiem określa mechanizm używany przez dany czasomierz do dostarczania powiadomień, który jest jedną z wartości „thread” (wątek), „signal” (sygnał) lub „none” (brak). Zaraz po ukośniku znajduje się łańcuch „tid” dla czasomierzy z powiadomieniami SIGEV_THREAD_ID lub „pid” dla czasomierzy z innymi mechanizmami powiadamiania. Po „.” znajduje się PID procesu (lub identyfikator wątku jądra tego wątku) któremu będzie dostarczany sygnał, jeśli czasomierz powiadamia za pomocą sygnału.
Pole identyfikuje zegar, którego dany czasomierz używa do pomiaru czasu. W większości zegarów jest to liczba która pasuje do jednej ze stałych CLOCK_* w przestrzeni użytkownika udostępnianych za pomocą <time.h>. Liczniki CLOCK_PROCESS_CPUTIME_ID wyświetlają tu wartość -6, natomiast CLOCK_THREAD_CPUTIME_ID wyświetlają wartość -2.
Plik ten jest dostępny tylko jeśli jądro skonfigurowano z CONFIG_CHECKPOINT_RESTORE.
/proc/pid/timerslack_ns (od Linuksa 4.6)
Plik tej ujawnia „aktualną” („current”) wartość luzu czasomierza (ang. timer slack) wyrażoną w nanosekundach. Plik jest zapisywalny, co umożliwia zmianę wartości luzu czasomierza dla procesu. Zapisanie wartości 0 resetuje „aktualną” wartość luzu czasomierza na „domyślną” („default”) wartość luzu czasomierza. Więcej szczegołów w opisie PR_SET_TIMERSLACK w podręczniku prctl(2).
Pierwotnie, dostęp do tego pliku zależał od sprawdzenia dostępu ptrace PTRACE_MODE_ATTACH_FSCREDS (zob. ptrace(2)). Jednak okazało się to zbyt ścisłe (i dawało efekt uboczny, że wymaganie posiadania przez proces przywileju CAP_SYS_PTRACE pozwalało mu również zobaczyć i zmienić pamięć dowolnego procesu). Z tego względu, od Linuksa 4.9, do dostępu do tego pliku wymagany jest jedynie (słabszy) przywilej CAP_SYS_NICE.
/proc/pid/uid_map (od Linuksa 3.5)
Zob. user_namespaces(7).
/proc/pid/wchan (od Linuksa 2.6.0)
Nazwa symboliczna odnosząca się do położenia, gdzie proces jest w uśpieniu.
Uprawnienie dostępu do tego pliku zależy od sprawdzenia trybu dostępu ptrace: PTRACE_MODE_READ_FSCREDS; zob. ptrace(2).
/proc/tid
Występuje numeryczny podkatalog dla każdego działającego wątku, który nie jest liderem grupy wątków (tj. wątek, którego identyfikator wątku nie jest taki sam, jak jego identyfikator procesu); podkatalog jest nazwany identyfikatorem wątku. Każdy z podkatalogów zawiera pliki i podkatalogi ujawniające informacje o wątku, którego identyfikator wątku to tid. Zawartość katalogów jest taka sama, jak odpowiednich katalogów /proc/pid/task/.
Podkatalogi /proc/tid nie są widoczne przy odpytywaniu /proc za pomocą getdents(2) (zatem nie są widoczne, gdy korzysta się z ls(1) do przeglądania zawartości /proc). Jednak ścieżki tych katalogów są widoczne (tj. mogą być używane) przez wywołania systemowe, które działają na ścieżkach.
/proc/apm
Wersja APM (Zaawansowane zarządzanie energią) oraz informacja o akumulatorach, gdy CONFIG_APM było zdefiniowane podczas kompilacji jądra.
/proc/buddyinfo
Plik ten zawiera informacje używane do diagnozowania problemów z fragmentacją pamięci. Każdy wiersz zaczyna się identyfikatorem węzła i nazwą strefy które razem identyfikują region pamięci. Następnie znajduje się liczba dostępnych fragmentów określonego rzędu, w jakim te regiony są podzielone. Rozmiar w bajtach określonego rzędu jest podany według wzoru:

(2^rząd) * ROZMIAR_STRONY
    

Algorytm alokacji bliźniaków (ang. buddy) wewnątrz jądra podzieli jeden fragment na dwa fragmenty mniejszego rzędu (a więc dwukrotnie mniejsze) lub połączy dwa ciągłe fragmenty w jeden fragment wyższego rzędu (a więc dwukrotnie większy) aby zaspokoić żądanie alokacji i przeciwdziałać fragmentacji pamięci. Rząd pasuje do numeru kolumny, zaczynając liczenie od zera.
Na przykład w systemie x86-64:
Node 0, zone     DMA     1    1    1    0    2    1    1    0    1    1    3
Node 0, zone   DMA32    65   47    4   81   52   28   13   10    5    1  404
Node 0, zone  Normal   216   55  189  101   84   38   37   27    5    3  587
W tym przykładzie jest jeden węzeł zawierający trzy strefy i 11 fragmentów o różnych rozmiarach. Jeśli rozmiar strony wynosi 4 kilobajty, to pierwsza strefa, nazywana DMA (na x86 jest to pierwszych 16 megabajtów pamięci), ma dostępny m.in. jeden fragment o rozmiarze 4 kilobajtów (rząd 0) i 3 fragmenty o rozmiarze 4 megabajtów (rząd 10).
Jeśli pamięć jest mocno pofragmentowana, liczniki dla fragmentów wyższego rzędu wyniosą zero, a przydzielenie większych, ciągłych powierzchni nie powiedzie się.
Więcej informacji o strefach można znaleźć w /proc/zoneinfo.
/proc/bus
Zawiera podkatalogi odpowiadające zainstalowanym magistralom.
/proc/bus/pccard
Podkatalog dla urządzeń PCMCIA, gdy CONFIG_PCMCIA było zdefiniowane podczas kompilacji jądra.
/proc/bus/pccard/drivers
/proc/bus/pci
Zawiera różne podkatalogi magistral oraz pseudopliki zawierające informacje o magistralach PCI, zainstalowanych urządzeniach oraz sterownikach urządzeń. Niektóre z tych plików nie są w postaci ASCII.
/proc/bus/pci/devices
Informacje o urządzeniach PCI. Dostęp do nich może się odbywać poprzez lspci(8) i setpci(8).
/proc/cgroups (od Linuksa 2.6.24)
Patrz cgroups(7).
/proc/cmdline
Argumenty przekazane jądru Linux podczas startu systemu. Zazwyczaj odbywa się to poprzez zarządcę startu systemu, takiego jak lilo(8) lub grub(8).
/proc/config.gz (od Linuksa 2.6)
Plik pokazuje opcje konfiguracyjne, które były użyte do zbudowania aktualnie działającego jądra, w tym samym formacie, jaki jest używany przez plik .config, który jest wynikiem konfiguracji jądra (używając make xconfig, make config i podobnych poleceń). Zawartość pliku jest skompresowana; można ją odczytać lub wyszukać za pomocą zcat(1) i zgrep(1). Tak długo jak nie zostały dokonane zmiany w poniższym pliku, zawartość /proc/config.gz jest taka sama jak ta udostępniona przez:

cat /lib/modules/$(uname -r)/build/.config
    

/proc/config.gz jest udostępniany wyłącznie wtedy, gdy jądro jest skonfigurowane z CONFIG_IKCONFIG_PROC.
/proc/crypto
Lista szyfrów udostępnianych przez API szyfrowania jądra. Więcej szczegółów znajduje się w dokumentacji jądra Linux Kernel Crypto API dostępnej w katalogu źródeł jądra Documentation/crypto/ (lub Documentation/DocBook przed Linuksem 4.10; można ją zbudować np. poleceniem make htmldocs wydanym w głównym katalogu drzewa źródeł jądra).
/proc/cpuinfo
Jest to zbiór elementów zależnych od CPU i architektury systemu; dla każdej wspieranej architektury jest inna lista. Dwa popularne wpisy to: processor, który udostępnia numer CPU oraz bogomips; jest to stała systemowa, wyliczona podczas inicjalizacji jądra. Maszyny SMP zawierają informacje o każdym z procesorów. Polecenie lscpu(1) zbiera ich informacje z tego pliku.
/proc/devices
Listing tekstowy numerów głównych oraz grup urządzeń. Może to służyć skryptom MAKEDEV do zachowania spójności z jądrem.
/proc/diskstats (od Linuksa 2.5.69)
Plik zawiera statystyki operacji wejścia/wyjścia dla każdego urządzenia dyskowego. Dalsze informacje można znaleźć w pliku Documentation/admin-guide/iostats.rst (lub Documentation/iostats.txt przed Linuksem 5.3) w źródłach jądra Linux.
/proc/dma
Jest listą zarejestrowanych i używanych kanałów DMA (direct memory access) szyny ISA.
/proc/driver
Pusty podkatalog.
/proc/execdomains
Lista domen uruchamiania (wcieleń ABI [Application Binary Interface - przyp. tłum.]).
/proc/fb
Informacje o buforze ramki, o ile podczas kompilacji jądra zdefiniowano CONFIG_FB.
/proc/filesystems
Tekstowa lista systemów plików obsługiwanych przez jądro, a konkretnie systemów plików, które zostały wkompilowane w jądro lub których moduły jądra są obecnie załadowane (patrz również filesystems(5)). Jeśli system plików jest oznaczony jako „nodev” oznacza to, że nie wymaga on zamontowania urządzenia blokowego (np. jest to wirtualny lub sieciowy system plików).
Plik ten może być niekiedy użyty przez mount(8), gdy nie podano systemów plików i nie potrafi on określić typu systemu plików. Próbowane są wówczas systemy plików wypisane w tym pliku (poza systemami z oznaczeniem „nodev”).
/proc/fs
Zawiera podkatalogi, które z kolei zawierają pliki z informacjami o (pewnych) zamontowanych systemach plików.
/proc/ide
Katalog ten istnieje w systemach zawierających magistralę IDE. Zawiera po jednym katalogu dla każdego kanału IDE oraz dla przyłączonych urządzeń. Wśród plików są:

cache              rozmiar bufora w KB
capacity           liczba sektorów
driver             wersja sterownika
geometry           geometria fizyczna i logiczna
identify           szesnastkowo
media              rodzaj nośnika
model              numer modelu producenta
settings           ustawienia napędu
smart_thresholds   progi zarządzania dyskiem IDE (szesn.)
smart_values       wartości zarządzania dyskiem IDE (szesn.)
    

Dostęp do tych informacji w przyjaznym formacie umożliwia program narzędziowy hdparm(8).
/proc/interrupts
Plik jest używany do zapisania liczby przerwań na procesor na urządzenie wejścia/wyjścia. Od Linuksa 2.6.24, przynajmniej do architektur i386 i x86-64 zawiera on również przerwania wewnętrznosystemowe (to znaczy nie związane z urządzeniem jako takim), takie jak NMI (nonmaskable interrupt), LOC (local timer interrupt) i do systemów SMP: TLB (TLB flush interrupt), RES (rescheduling interrupt), CAL (remote function call interrupt), mogą również występować inne. Formatowanie jest bardzo czytelne do odczytu, wykonane w ASCII.
/proc/iomem
Odwzorowanie portów we/wy w pamięci w Linuksie 2.4.
/proc/ioports
Jest to lista obecnie zarejestrowanych i używanych obszarów portów we/wy.
/proc/kallsyms (od Linuksa 2.5.71)
Zawiera wyeksportowane przez jądro definicje symboli, które są używane przez narzędzia modules(X) do dynamicznego podłączania ładowanych modułów. W Linuksie 2.5.47 i wcześniejszych podobny plik z troszkę odmienną zawartością był nazwany ksyms.
/proc/kcore
Plik ten reprezentuje pamięć fizyczną systemu i jest zachowany w formacie pliku core dla ELF. Korzystając z tego pseudopliku oraz z niezestripowanego binarnego pliku jądra (/usr/src/linux/vmlinux), można za pomocą GDB testować aktualny stan dowolnej struktury danych jądra.
Całkowity rozmiar tego pliku to rozmiar fizycznej pamięci (RAM) plus 4 KiB.
/proc/keys (od Linuksa 2.6.10)
Patrz keyrings(7).
/proc/key-users (od Linuksa 2.6.10)
Patrz keyrings(7).
/proc/kmsg
Plik ten może służyć do odczytu komunikatów jądra, zamiast funkcji systemowej syslog(2). Aby odczytać ten plik, proces musi mieć uprawnienia superużytkownika i tylko jeden proces powinien dokonywać jego odczytu. Pliku tego nie należy czytać, gdy działa proces syslog, korzystający z funkcji systemowej syslog(2) do rejestrowania komunikatów jądra.
Z tego pliku pobiera komunikaty program dmesg(1).
/proc/kpagecgroup (od Linuksa 4.3)
Plik zawiera 64-bitowy numer i-węzła grupy pamięci cgroup, do którego zaliczana jest każda strona, indeksowany numerem ramki strony (zob. opis w /proc/[pid]/pagemap).
Plik /proc/kpagecgroup istnieje tylko jeśli podczas kompilacji jądra włączono opcję CONFIG_MEMCG.
/proc/kpagecount (od Linuksa 2.6.25)
Plik zawiera 64-bitowy licznik wskazujący ile razy zmapowano każdą z ramek strony fizycznej, indeksowaną numerem ramki strony (zob. opis w /proc/pid/pagemap).
Plik /proc/kpagecount istnieje tylko jeśli podczas kompilacji jądra włączono opcję CONFIG_PROC_PAGE_MONITOR.
/proc/kpageflags (od Linuksa 2.6.25)
Plik zawiera 64-bitowe maski odpowiadające każdej z ramek strony fizycznej; indeksowanej numerem ramki strony (zob. opis w /proc/pid/pagemap). Oto zestawienie poszczególnych bitów:
0 - KPF_LOCKED
1 - KPF_ERROR
2 - KPF_REFERENCED
3 - KPF_UPTODATE
4 - KPF_DIRTY
5 - KPF_LRU
6 - KPF_ACTIVE
7 - KPF_SLAB
8 - KPF_WRITEBACK
9 - KPF_RECLAIM
10 - KPF_BUDDY
11 - KPF_MMAP (od Linuksa 2.6.31)
12 - KPF_ANON (od Linuksa 2.6.31)
13 - KPF_SWAPCACHE (od Linuksa 2.6.31)
14 - KPF_SWAPBACKED (od Linuksa 2.6.31)
15 - KPF_COMPOUND_HEAD (od Linuksa 2.6.31)
16 - KPF_COMPOUND_TAIL (od Linuksa 2.6.31)
17 - KPF_HUGE (od Linuksa 2.6.31)
18 - KPF_UNEVICTABLE (od Linuksa 2.6.31)
19 - KPF_HWPOISON (od Linuksa 2.6.31)
20 - KPF_NOPAGE (od Linuksa 2.6.31)
21 - KPF_KSM (od Linuksa 2.6.32)
22 - KPF_THP (od Linuksa 3.4)
23 - KPF_BALLOON (od Linuksa 3.18)
24 - KPF_ZERO_PAGE (od Linuksa 4.0)
25 - KPF_IDLE (od Linuksa 4.3)
Więcej informacji o znaczeniu tych bitów znajduje się w pliku źródeł jądra Documentation/admin-guide/mm/pagemap.rst. Przed Linuksem 2.6.29 KPF_WRITEBACK, KPF_RECLAIM, KPF_BUDDY i KPF_LOCKED nie były poprawnie zgłaszane.
Plik /proc/kpageflags istnieje tylko jeśli podczas kompilacji jądra włączono opcję CONFIG_PROC_PAGE_MONITOR.
/proc/ksyms (Linux 1.1.23–2.5.47)
Patrz /proc/kallsyms.
/proc/loadavg
Pierwsze trzy pola w tym pliku zawierają średnie obciążenie (loadavg) podając informację o średniej liczbie zadań uruchomionych (stan R) oraz czekających na dyskowe operacje wejścia/wyjścia (stan D) w ciągu ostatnich 1, 5 i 15 minut. Są to te same wartości średniego obciążenia, które podaje uptime(1) i inne programy. Czwarte pole zawiera dwie liczby oddzielone od siebie znakiem ukośnika (/). Pierwsza z nich jest liczbą obecnie wykonywanych zadań (procesów, wątków). Wartość za ukośnikiem jest liczbą zadań, obecnych w systemie. Piąte pole zawiera PID najnowszego ostatnio utworzonego procesu w systemie.
/proc/locks
Plik ten pokazuje aktualne blokady plików (flock(2) i fcntl(2)) oraz dzierżawy (fcntl(2)).
Poniżej pokazano przykładową zawartość tego pliku:

1: POSIX  ADVISORY  READ  5433 08:01:7864448 128 128
2: FLOCK  ADVISORY  WRITE 2001 08:01:7864554 0 EOF
3: FLOCK  ADVISORY  WRITE 1568 00:2f:32388 0 EOF
4: POSIX  ADVISORY  WRITE 699 00:16:28457 0 EOF
5: POSIX  ADVISORY  WRITE 764 00:16:21448 0 0
6: POSIX  ADVISORY  READ  3548 08:01:7867240 1 1
7: POSIX  ADVISORY  READ  3548 08:01:7865567 1826 2335
8: OFDLCK ADVISORY  WRITE -1 08:01:8713209 128 191
    

Pokazane w każdym wierszu pola są następujące:
[1]
Numer porządkowy blokady na liście.
[2]
Typ blokady. Mogą pojawić się tu następujące wartości:
Blokada pliku BSD, utworzona za pomocą flock(2).
Blokada opisu otwartego pliku (OFD), utworzona za pomocą fcntl(2).
Blokada zakresu bajtów POSIX, utworzona za pomocą fcntl(2).
[3]
Pośród łańcuchów, jakie mogą się tu pojawić, występują:
Jest to blokada doradcza.
Jest to blokada obowiązująca (przymusowa).
[4]
Typ blokady. Mogą wystąpić wartości:
Blokada odczytu OFD lub POSIX albo dzielona blokada BSD.
Blokada zapisu OFD lub POSIX albo wyłączna blokada BSD.
[5]
PID procesu będącego właścicielem blokady
Blokady OFD nie są posiadane przez pojedynczy proces (ponieważ wiele procesów może mieć deskryptory plików odnoszące się do tego samego opisu otwartego pliku), dlatego w tym polu, dla blokad OFD, pojawia się wartość -1 (przed Linuksem 4.14, występował błąd, gdy zamiast wartości -1 wyświetlano PID procesu, który pierwotnie pozyskał blokadę).
[6]
Trzy pola podrzędne rozdzielone dwukropkiem, które identyfikują: główny i poboczny identyfikator urządzenia zawierającego system plików, w którym istnieje zablokowany plik oraz numer i-węzła zablokowanego pliku.
[7]
Przesunięcie bajtowe do pierwszego bajtu blokady. W przypadku blokad BSD, wartość ta wynosi zawsze 0.
[8]
Przesunięcie bajtowe do ostatniego bajtu blokady. Wartość EOF oznacza, że blokada rozciąga się aż do końca pliku. W przypadku blokad BSD, wartość ta zawsze wynosi EOF.
Od Linuksa 4.9, lista blokad pokazywana w /proc/locks jest filtrowana, aby obejmować blokady procesów tylko tej przestrzeni nazw PID (zob. pid_namespaces(7)), w której zamontowano system plików /proc (w pierwotnej przestrzeni nazw PID, nie zachodzi filtrowanie wpisów pokazywanych w tym pliku).
Nieco więcej informacji każdej blokadzie pokazuje polecenie lslocks(8).
/proc/malloc (tylko do Linuksa 2.2 włącznie)
Ten plik istnieje tylko jeśli podczas kompilacji zdefiniowano CONFIG_DEBUG_MALLOC.
/proc/meminfo
Plik zawiera statystyki nt. użycia pamięci w systemie. Używa go free(1) do wskazania wielkości wolnej i użytej pamięci (zarówno fizycznej jak i wymiany) w systemie jak również pamięci dzielonej i buforów używanych przez jądro. Każdy wiersz składa się z nazwy parametru, dwukropka, wartości parametru i opcjonalnej jednostki pomiaru (np. „kB”). Poniższa lista opisuje nazwy parametrów i format wymagany do odczytu wartości pól. Z wyjątkiem wyraźnie wskazanych pól, wszystkie są obecne od co najmniej Linuksa 2.6.0. Część pól jest wyświetlanych tylko jeśli jądro zostało skonfigurowane z pewnymi opcjami, te zależności zaznaczono wówczas w opisie.
Całkowity użyteczny RAM (tzn. pamięć fizyczna RAM - kilka zarezerwowanych bitów i kod binarny jądra).
Suma LowFree+HighFree.
Przybliżona wartość dostępnej pamięci do uruchamiania nowych aplikacji, bez pamięci wymiany.
Relatywnie tymczasowe miejsce przechowywania surowych bloków dyskowych które nie powinno być zbyt duże (rzędu 20 MB).
Bufor w pamięci przeznaczony na plik odczytane z dysku (bufora strony). Nie obejmuje SwapCached.
Pamięć, która została przeniesiona do pamięci wymiany jest później pobierana do pamięci i pozostawiana jednocześnie w pliku wymiany (jeśli jest duże zapotrzebowanie na pamięć, te strony nie muszą być ponownie przenoszone do pamięci wymiany, ponieważ już znajdują się w pliku wymiany. Unika się w ten sposób zbędnych operacji wejścia/wyjścia).
Pamięć która była ostatnio używana. Z reguły nie jest odzyskiwana poza absolutnie koniecznymi przypadkami.
Pamięć która była ostatnio słabiej używana. Nadaje się w większym stopniu do odzyskania do innych celów.
[do udokumentowania]
[do udokumentowania]
[do udokumentowania]
[do udokumentowania]
(Od Linuksa 2.6.28 do Linuksa 2.6.30 wymagane było CONFIG_UNEVICTABLE_LRU). [do udokumentowania]
(Od Linuksa 2.6.28 do Linuksa 2.6.30 wymagane było CONFIG_UNEVICTABLE_LRU). [do udokumentowania]
(od Linuksa 2.6.19 wymagane jest CONFIG_HIGHMEM) Całkowita wielkość pamięci highmem. Jest to pamięć powyżej ~860 MB pamięci fizycznej. Obszary highmem są przeznaczone do użycia przez programy w przestrzeni użytkownika lub przez bufor strony. Jądro musi używać pewnych sztuczek aby uzyskać dostęp do tej pamięci, co czyni dostęp wolniejszym niż do pamięci lowmem.
(od Linuksa 2.6.19 wymagane jest CONFIG_HIGHMEM) Wielkość wolnej pamięci highmem.
(od Linuksa 2.6.19 wymagane jest CONFIG_HIGHMEM) Wielkość całkowita pamięci lowmem. Lowmem to pamięć którą można użyć do tych samych celów co highmem, lecz jest również dostępna dla wewnętrznych struktur danych jądra. Jest to między innymi miejsce, gdzie przydzielane jest wszystko ze Slab. Gdy zabraknie pamięci lowmem należy się spodziewać złych wiadomości.
(od Linuksa 2.6.19 wymagane jest CONFIG_HIGHMEM) Wielkość wolnej pamięci lowmem.
(wymagane jest CONFIG_MMU) [do udokumentowania]
Całkowita wielkość dostępnej pamięci wymiany.
Wielkość aktualnie nieużywanej pamięci wymiany.
Pamięć czekająca na ponowny zapis na dysk.
Pamięć zapisywana obecnie na dysk.
Strony nie mające zapasu w postaci pliku zmapowane do tabel stron w przestrzeni użytkownika.
Pliki które zostały zmapowane do pamięci (za pomocą mmap(2)) np. biblioteki.
Wielkość pamięci zajętej przez systemy plików tmpfs(5).
Alokacje jądra, które jądro spróbuje odzyskać, jeśli będzie musiało odzyskać pamięć pod presją. Obejmuje to SReclaimable (poniżej) i inne bezpośrednie alokacje ze shrinkerem.
Wewnętrzny bufor jądra przeznaczony na jego struktury danych. (Patrz slabinfo(5).)
Część Slab, która może być przypisana ponownie, taka jak pamięć podręczna.
Część Slab niemogąca być przypisana ponownie przy małej ilości pamięci.
Wielkość pamięci przypisana do stosów jądra.
Wielkość pamięci przypisana do najniższego poziomu tabel stron.
(wymagane jest CONFIG_QUICKLIST) [do udokumentowania]
Strony NFS wysłane do serwera, lecz jeszcze nie wprowadzone na stabilny nośnik.
Pamięć używana do urządzenia blokowego „bounce buffer”.
Pamięć używana przez FUSE do tymczasowych buforów pamięci z buforowaniem zapisu.
Jest to całkowita wielkość pamięci dostępnej obecnie do przydzielenia w systemie wyrażona w kilobajtach. Limit jest przestrzegany jedynie gdy włączono ścisłe rozliczanie overcommitu (tryb 2 w /proc/sys/vm/overcommit_memory). Limit jest obliczany na podstawie wzoru opisanego przy /proc/sys/vm/overcommit_memory. Więcej informacji znajduje się w pliku źródeł jądra Documentation/vm/overcommit-accounting.rst.
Wielkość pamięci obecnie przypisanej w systemie. Jest to suma pamięci zaalokowanej przez procesy, nawet jeśli jej jeszcze nie „użyły”. Proces alokujący 1 GB pamięci (za pomocą malloc(3) lub podobnej konstrukcji), używający jedynie 300 MB pamięci, będzie pokazywał użycie tych 300 MB pamięci, nawet jeśli przydzielił przestrzeń adresową dla całego 1 GB.
Ten 1 GB to pamięć „zatwierdzona” przez VM, która może być użyta przez tę aplikację w dowolnym czasie. Gdy włączone jest ścisły overcommit (tryb 2 w /proc/sys/vm/overcommit_memory) alokacja która przekroczyłaby CommitLimit jest niedozwolona. Jest to przydatne do zagwarantowania, że proces nie zawiedzie z powodu braku pamięci po jej poprawnym przydzieleniu.
Całkowity rozmiar obszaru pamięci vmalloc.
Wielkość używanego obszaru vmalloc. Od Linuksa 4.4, wartość tego pola nie jest już obliczana i jest ustawiona na stałe na 0. Zob. /proc/vmallocinfo.
Największy ciągły blok obszaru vmalloc, który jest wolny. Od Linuksa 4.4, wartość tego pola nie jest już obliczana i jest ustawiona na stałe na 0. Zob. /proc/vmallocinfo.
(wymagane jest CONFIG_MEMORY_FAILURE) [do udokumentowania]
Wyświetla wielkość pamięci oznaczonej jako MADV_FREE przez madvise(2).
(wymagane jest CONFIG_TRANSPARENT_HUGEPAGE) Duże strony nie mające zapasu w postaci pliku zmapowane do tabel stron w przestrzeni użytkownika.
(wymagane jest CONFIG_TRANSPARENT_HUGEPAGE) Pamięć używana przez pamięć dzieloną (shmem) i tmpfs(5) zaalokowane z dużymi (huge) stronami.
(wymagane jest CONFIG_TRANSPARENT_HUGEPAGE) Pamięć dzielona zmapowana do przestrzeni użytkownika za pomocą dużych (huge) stron.
Łącznie stron CMA (Contiguous Memory Allocator) (wymagane jest CONFIG_CMA).
Wolne strony CMA (Contiguous Memory Allocator) (wymagane jest CONFIG_CMA)
(wymagane jest CONFIG_HUGETLB_PAGE) Rozmiar puli dużych stron.
(wymagane jest CONFIG_HUGETLB_PAGE) Liczba dużych stron w puli, które nie są jeszcze przydzielone.
(wymagane jest CONFIG_HUGETLB_PAGE) Jest to liczba dużych stron które przeznaczono do przydzielenia z puli, lecz jeszcze jej nie przeprowadzono. Zarezerwowane duże strony gwarantują, że aplikacja będzie w stanie przypisać taką stronę w razie chybienia.
(wymagane jest CONFIG_HUGETLB_PAGE) Jest to liczba dużych stron z puli powyżej wartości /proc/sys/vm/nr_hugepages. Maksymalna liczba nadwyżki dużych stron jest kontrolowana przez /proc/sys/vm/nr_overcommit_hugepages.
(wymagane jest CONFIG_HUGETLB_PAGE) Rozmiar dużych stron.
Liczba bajtów RAM-u liniowo przypisanych przez jądro w stronach 4 kB (x86).
Liczba bajtów RAM-u liniowo przypisanych przez jądro w stronach 4 MB (x86 z włączonym CONFIG_X86_64 lub CONFIG_X86_PAE).
Liczba bajtów RAM-u liniowo przypisanych przez jądro w stronach 2 MB (x86 bez włączonego CONFIG_X86_64 ani CONFIG_X86_PAE).
(x86 z włączonym CONFIG_X86_64 i CONFIG_X86_DIRECT_GBPAGES)
/proc/modules
Tekstowa lista modułów, które załadowano w systemie. Zobacz także lsmod(8).
/proc/mounts
Przed Linuksem 2.4.19 plik ten był listą wszystkich systemów plików zamontowanych aktualnie w systemie. Wraz z wprowadzeniem przestrzeni nazw montowań przydzielanych dla procesu w Linuksie 2.4.19 (zob. mount_namespaces(7)), plik ten stał się dowiązaniem do /proc/self/mounts, który zawiera listę montowań we własnej przestrzeni nazw montowań procesu. Format tego pliku jest opisany w fstab(5).
/proc/mtrr
Memory Type Range Registers. Szczegóły można znaleźć w pliku źródeł jądra Linux Documentation/x86/mtrr.rst (lub Documentation/x86/mtrr.txt przed Linuksem 5.2 albo Documentation/mtrr.txt przed Linuksem 2.6.28).
/proc/net
Katalog zawiera różne sieciowe pliki i podkatalogi, zawierające informacje o warstwie sieciowej. Pliki te zawierają struktury ASCII i dlatego nadają się do odczytu za pomocą cat(1). Jednak standardowy pakiet netstat(8) daje dużo łatwiejszy dostęp do tych plików.
Wraz z wprowadzeniem przestrzeni nazw sieci, różne informacje odnoszące się do stosu sieciowego są wirtualizowane (zob. network_namespaces(7)). Z tego względu, od Linuksa 2.6.25, /proc/net jest dowiązaniem symbolicznym do /proc/self/net, zawierającego te same pliki i katalogi, jak opisane niżej. Jednak te pliki i katalogi ujawniają teraz informacje o przestrzeni nazw sieci, której proces jest członkiem.
/proc/net/arp
Zawiera zrzut tabeli ARP jądra używanej do rozwiązywania adresów, w czytelnej postaci ASCII. Pokazane zostaną zarówno wyuczone dynamicznie, jak i wstępnie zaprogramowane wpisy w tabeli ARP. Format jest następujący:

IP address     HW type   Flags     HW address          Mask   Device
192.168.0.50   0x1       0x2       00:50:BF:25:68:F3   *      eth0
192.168.0.250  0x1       0xc       00:00:00:00:00:00   *      eth0
    

Gdzie „IP address” jest adresem IPv4 komputera, a „HW type” jest rodzajem sprzętu wg RFC 826. „Flags” są to wewnętrzne znaczniki struktury ARP (zdefiniowane w /usr/include/linux/if_arp.h), a „HW address” jest odwzorowaniem adresu IP w warstwie fizycznej, jeśli jest ono określone.
/proc/net/dev
Pseudoplik dev zawiera informacje o stanie urządzenia sieciowego. Zawierają one liczbę otrzymanych i wysłanych pakietów, liczbę błędów i kolizji oraz inne podstawowe statystyki. Informacje te są wykorzystywane przez program ifconfig(8) do informowania o stanie urządzenia. Format jest następujący:
Inter-|   Receive                                                |  Transmit

face |bytes packets errs drop fifo frame compressed multicast|bytes packets errs drop fifo colls carrier compressed
lo: 2776770 11307 0 0 0 0 0 0 2776770 11307 0 0 0 0 0 0
eth0: 1215645 2751 0 0 0 0 0 0 1782404 4324 0 0 0 427 0 0
ppp0: 1622270 5552 1 0 0 0 0 0 354130 5669 0 0 0 0 0 0
tap0: 7714 81 0 0 0 0 0 0 7714 81 0 0 0 0 0 0
/proc/net/dev_mcast
Zdefiniowany w /usr/src/linux/net/core/dev_mcast.c:

indx interface_name  dmi_u dmi_g dmi_address
2    eth0            1     0     01005e000001
3    eth1            1     0     01005e000001
4    eth2            1     0     01005e000001
    

/proc/net/igmp
Internetowy Protokół Zarządzania Grupami. Zdefiniowany w /usr/src/linux/net/core/igmp.c.
/proc/net/rarp
Plik ten ma ten sam format, co plik arp i zawiera aktualną bazę odwrotnych odwzorowań, używaną do udostępniania usług odwrotnego poszukiwania adresów rarp(8). Jeśli RARP nie jest skonfigurowane w jądrze, to plik ten nie będzie istniał.
/proc/net/raw
Zawiera zrzut tabeli gniazd surowych (RAW). Większość informacji nie jest przeznaczona do użytku innego niż odpluskwiania. Wartość „sl” jest slotem mieszania jądra dla gniazda, „local_address” jest parą składającą się z lokalnego adresu i numeru protokołu. „st” jest stanem wewnętrznym gniazda. „tx_queue” i „rx_queue” są kolejkami danych przychodzących i wychodzących, w sensie zużycia pamięci jądra. Pola „tr”, „tm->when” i „rexmits” nie są używane przez gniazda surowe. Pole „uid” zawiera efektywny UID twórcy gniazda.
/proc/net/snmp
Ten plik zawiera dane ASCII potrzebne bazom agenta SNMP zarządzającym informacjami o IP, ICMP, TCP i UDP.
/proc/net/tcp
Zawiera zrzut tabeli gniazd TCP. Wiele informacji nie przydaje się do użytku poza odpluskwianiem. Wartość „sl” jest slotem mieszania jądra dla gniazda, „local_address” jest parą składającą się z lokalnego adresu i numeru portu. „rem_address” jest parą składającą się ze zdalnego adresu i numeru portu (jeśli gniazdo jest podłączone). „St” jest stanem wewnętrznym gniazda. „tx_queue” i „rx_queue” są kolejkami danych przychodzących i wychodzących w sensie zużycia pamięci jądra. Pola „tr”, „tm-when” i „rexmits” zawierają wewnętrzne informacje o stanie gniazda w jądrze i są przydatne tylko do odpluskwiania. Pole „uid” zawiera efektywny UID twórcy gniazda.
/proc/net/udp
Zawiera zrzut tabeli gniazd UDP. Wiele informacji nie przydaje się do użytku poza odpluskwianiem. Wartość „sl” jest slotem mieszania jądra dla gniazda, „local_address” jest parą składającą się z lokalnego adresu i numeru portu. „rem_address” jest parą składającą się ze zdalnego adresu i numeru portu (jeśli gniazdo jest podłączone). „st” jest stanem wewnętrznym gniazda. „tx_queue” i „rx_queue” są kolejkami danych przychodzących i wychodzących w sensie zużycia pamięci jądra. Pola „tr”, „tm-when” i „rexmits” nie są używane w gniazdach UDP. Pole „uid” zawiera efektywny UID twórcy gniazda. Format jest następujący:
sl  local_address rem_address   st tx_queue rx_queue tr rexmits  tm->when uid

1: 01642C89:0201 0C642C89:03FF 01 00000000:00000001 01:000071BA 00000000 0
1: 00000000:0801 00000000:0000 0A 00000000:00000000 00:00000000 6F000100 0
1: 00000000:0201 00000000:0000 0A 00000000:00000000 00:00000000 00000000 0
/proc/net/unix
Wymienia gniazda domeny UNIX, obecne w systemie oraz ich stan. Format jest następujący:
Num RefCount Protocol Flags    Type St Inode Path

0: 00000002 00000000 00000000 0001 03 42
1: 00000001 00000000 00010000 0001 01 1948 /dev/printer
Występują następujące pola:
numer slotu tabeli jądra.
numer użytkowników gniazda.
obecnie zawsze 0.
wewnętrzne flagi jądra przechowujące status gniazda.
typ gniazda. Dla gniazd SOCK_STREAM jest to 0001; dla gniazd SOCK_DGRAM jest to 0002, a dla gniazd SOCK_SEQPACKET jest to 0005.
wewnętrzny stan gniazda.
numer i-węzła gniazda.
ścieżka powiązana z gniazdem (jeśli występuje). W tej liście są uwzględnione ścieżki będące w abstrakcyjnej przestrzeni nazw — ich Path zaczyna się znakiem „@”.
/proc/net/netfilter/nfnetlink_queue
Plik zawiera informacji o kolejkowaniu netfilter w przestrzeni użytkownika. Każdy wiersz reprezentuje kolejkę. Kolejki które nie zostały wpisane z przestrzeni użytkownika nie są pokazywane.


1 4207 0 2 65535 0 0 0 1
(1) (2) (3)(4) (5) (6) (7) (8)

Pola w każdym wierszu są następujące:
(1)
Identyfikator kolejki. Pasuje on do tego co określono w opcjach --queue-num lub --queue-balance do celu NFQUEUE iptables(8). Zob. iptables-extensions(8) aby uzyskać więcej informacji.
(2)
Identyfikator portu netlink zapisanego do kolejki.
(3)
Liczba pakietów obecnie zakolejkowanych i czekających na przetworzenie przez aplikację.
(4)
Tryb kopiowania kolejki. Jest to albo (tylko metadane) lub 2 (kopiuje również właściwe dane do przestrzeni użytkownika).
(5)
Zakres kopii, tj. maksymalna wartość bajtów pakietu właściwych danych jaka powinna być skopiowana do przestrzeni użytkownika.
(6)
Porzucone kolejki. Liczba pakietów, które musiały zostać porzucone przez jądra, ponieważ zbyt dużo pakietów czekało już na przestrzeń użytkownika na odesłanie obowiązkowych poleceń akceptuj/porzuć.
(7)
Porzucone kolejki użytkownika. Liczba pakietów porzuconych wewnątrz podsystemu netlink. Takie porzucenia następują zwykle przy zapełnieniu odpowiedniego bufora gniazda, tj. przestrzeń użytkownika nie jest w stanie odpowiednio szybko odczytywać wiadomości.
(8)
Numer sekwencji. Każdy pakiet kolejki jest powiązany z (32-bitowym) monotonicznie rosnącym numerem sekwencji. Pokazuje to ID najnowszego skolejkowanego pakietu.
Ostatnia liczba istnieje tylko z powodów kompatybilności i wynosi zawsze 1.
/proc/partitions
Zawiera liczby główne i poboczne każdej z partycji oraz liczby 1024-bajtowych bloków i nazwy partycji.
/proc/pci
Listing wszystkich urządzeń PCI znalezionych podczas inicjalizacji jądra i ich konfiguracja.
Plik został zastąpiony nowym interfejsem /proc do PCI (/proc/bus/pci). Stał się opcjonalny w Linuksie 2.2 (dostępny przy ustawieniu opcji CONFIG_PCI_OLD_PROC przy kompilacji jądra). Ponownie stał się nieopcjonalny w Linuksie 2.4. Następnie, został uznany za przestarzały w Linuksie 2.6 (był wciąż dostępny przy ustawieniu CONFIG_PCI_LEGACY_PROC), aż w końcu usunięto go w Linuksie 2.6.17.
/proc/profile (od Linuksa 2.4)
Plik obecny jest wyłącznie jeśli jądro zostało uruchomione z opcją profile=1 wiersza poleceń. Jądro udostępni informacje dotyczące profilowania w formacie binarnym gotowym do użycia przez readprofile(1). Zapis (np. pustego łańcucha) do tego pliku wyzeruje liczniki profilowania, a na niektórych architekturach zapis binarnej liczby całkowitej „mnożnika profilowania” rozmiaru sizeof(int) ustawi częstotliwość przerwań profilowania.
/proc/scsi
Katalog z pseudoplikiem scsi na pośrednim poziomie i różnymi podkatalogami niskopoziomowych sterowników SCSI, zawierającymi po jednym pliku dla każdego kontrolera SCSI w danym systemie; każdy z nich podaje stan jakiejś części podsystemu we/wy SCSI. Pliki te zawierają struktury ASCII i dlatego nadają się do odczytu za pomocą cat(1).
Możliwy jest też zapis do niektórych z tych plików, w celu rekonfiguracji podsystemu, lub przełączania różnych parametrów.
/proc/scsi/scsi
Jest wypisaniem wszystkich znanych jądru urządzeń SCSI. Listing jest podobny do widzianego podczas ładowania systemu. scsi wspiera obecnie tylko polecenie add-single-device umożliwiające rootowi dodanie do listy znanych urządzeń urządzenia włączonego na gorąco.
Polecenie

echo 'scsi add-single-device 1 0 5 0' > /proc/scsi/scsi
    

spowoduje, że kontroler scsi1 przeprowadzi skanowanie kanału SCSI 0 w poszukiwaniu urządzenia o ID 5 i LUN 0. Jeśli już istnieje urządzenie o takim adresie, lub adres jest nieprawidłowy, zostanie zwrócony błąd.
/proc/scsi/nazwa-sterownika
nazwa-sterownika może obecnie być jedną z: NCR53c7xx, aha152x, aha1542, aha1740, aic7xxx, buslogic, eata_dma, eata_pio, fdomain, in2000, pas16, qlogic, scsi_debug, seagate, t128, u15-24f, ultrastore, or wd7000. Ukazują się te z katalogów, dla których odpowiednie sterowniki zarejestrowały przynajmniej jeden kontroler SCSI. Każdy katalog zawiera jeden plik dla każdego zarejestrowanego kontrolera. Każdy z plików kontrolera ma nazwę odpowiadającą numerowi kontrolera, przyznanemu podczas jego inicjacji.
Czytanie tych plików zwykle pokaże konfigurację sterownika i kontrolera, statystyki itp.
Pisanie do tych plików umożliwia różne operacje na różnych kontrolerach. Na przykład za pomocą poleceń latency i nolatency root może uaktywniać lub deaktywować kod pomiaru czasu oczekiwania dla poleceń (command latency) w sterowniku eata_dma. Za pomocą poleceń lockup i unlock root może sterować symulowanym przez sterownik scsi_debug blokowaniem magistrali.
/proc/self
Ten katalog odnosi się do procesu korzystającego z systemu plików /proc i jest identyczny z katalogiem w /proc o nazwie będącej jego PID-em.
/proc/slabinfo
Informacje o buforach jądra. Więcej informacji w podręczniku slabinfo(5).
/proc/stat
Statystyki jądra/systemu. Różnią się pomiędzy architekturami. Wśród wspólnych wpisów są:
Czas, wyrażony w USER_HZ (jedna setna sekundy na większości architektur, proszę użyć sysconf(_SC_CLK_TCK) aby uzyskać prawidłową wartość), które system (wiersz „cpu”) lub dany procesor (wiersz „cpuN”) spędził w różnych stanach:
(1) Czas spędzony w trybie użytkownika.
(2) Czas spędzony w trybie użytkownika z niskim priorytetem (nice).
(3) Czas spędzony w trybie systemowym.
(4) Czas wykorzystany na zadanie bezczynności. Wartość powinna wynosić USER_HZ razy drugi wpis w pseudopliku /proc/uptime.
(5) Czas oczekiwania na ukończenie wejścia/wyjścia. Wartość ta nie jest wiarygodna, z następujących powodów:
Procesor nie będzie czekał a ukończenie wejścia/wyjścia; iowait jest czasem, jaki czeka zadanie na ukończenie wejścia/wyjścia. Gdy procesor przejdzie w stan bezczynności dla danego zadania wejścia/wyjścia, zostanie mu przydzielone kolejne zadanie.
W procesorach wielordzeniowych, zadanie oczekujące na wejście/wyjście nie działa na żadnym konkretnym procesorze, więc trudno jest obliczyć iowait dla każdego procesora.
Wartość w tym polu, w określonych przypadkach może się zmniejszyć.
(6) Czas obsługi przerwań.
(7) Czas obsługi przerwań programowych.
(8) Czas „skradziony”, który jest czasem spędzonym w innym systemie operacyjnym podczas pracy w środowisku zwirtualizowanym.
(9) Czas spędzony podczas działania na wirtualnym procesorze systemu operacyjnego gościa, pod kontrolą jądra Linux.
(10) Czas spędzony podczas działania gościa z nice (na wirtualnym procesorze systemu operacyjnego gościa, pod kontrolą jądra Linux).
Liczba stron, które system wstronicował i liczba tych, które wystronicował (z dysku).
Liczba stron wymiany, które wniesiono i wyniesiono.
Linia ta pokazuje licznik przerwań obsłużonych od czasu uruchomienia dla każdego możliwego przerwania systemowego. Pierwsza kolumna określa całkowitą liczbę wszystkich obsłużonych przerwań w tym nienumerowanych przerwań swoistych dla architektury, każda następna określa całkowitą wartość dla danego numerowanego przerwania. Nienumerowane przerwania nie są pokazywane, jedynie sumowane do całości.
(major,disk_idx):(noinfo, read_io_ops, blks_read, write_io_ops, blks_written)
(tylko Linux 2.4)
Liczba przełączeń kontekstu, które przeszedł system.
Czas uruchomienia systemu, w sekundach od epoki: 1970-01-01 00:00:00 +0000 (UTC).
Liczba rozwidleń procesów od uruchomienia systemu.
Liczba procesów w stanie runnable (Linux 2.5.45 i późniejsze).
Liczba procesów oczekujących na zakończenie operacji wejścia/wyjścia (Linux 2.5.45 i późniejsze).
Wiersz ten pokazuje liczbę przerwań programowych wszystkich procesorów. Pierwsza kolumna jest sumą wszystkich przerwań programowych, a każda kolejna kolumna pokazuje wartość dla danego przerwania programowego (Linux 2.6.31 i późniejsze).
/proc/swaps
Używane obszary wymiany. Zobacz także swapon(8).
/proc/sys
Katalog ten (obecny od Linuksa 1.3.57) zawiera wiele plików i podkatalogów odpowiadających zmiennym jądra. Zmienne te mogą być odczytywane i w niektórych przypadkach modyfikowane za pośrednictwem systemu plików proc, jak też przy wykorzystaniu (przestarzałego) wywołania systemowego sysctl(2)
Wartości łańcuchów mogą się kończyć albo '\0', albo '\n'.
Liczby całkowite i długie wartości mogą być zapisane albo dziesiętnie, albo szesnastkowo (np. 0x3FFF). Przy zapisywaniu wielu liczb całkowitych lub długich wartości można je rozdzielić dowolnym z następujących białych znaków: ' ', '\t', or '\n'. Użycie innych separatorów wywoła błąd EINVAL.
/proc/sys/abi (od Linuksa 2.4.10)
Plik może zawierać pliki z binarnymi informacjami aplikacji. Dalsze informacje można znaleźć w pliku źródeł jądra Linux Documentation/sysctl/abi.rst (lub Documentation/sysctl/abi.txt przed Linuksem 5.3).
/proc/sys/debug
Ten katalog może być pusty.
/proc/sys/dev
Ten katalog zawiera informacje specyficzne dla poszczególnych urządzeń (np. dev/cdrom/info). W niektórych systemach może być pusty.
/proc/sys/fs
Katalog zawierający pliki i podkatalogi do zmiennych jądra związanych z systemami plików.
/proc/sys/fs/aio-max-nr i /proc/sys/fs/aio-nr (od Linuksa 2.6.4)
aio-nr jest sumą bieżącą liczby zdarzeń określonych przez wywołania io_setup(2), dla wszystkich aktualnie aktywnych kontekstów AIO. Jeśli aio-nr osiągnie aio-max-nr, to io_setup(2) zawiedzie z błędem EAGAIN. Zwiększenie aio-max-nr nie powoduje alokacji wstępnej ani zmiany jakichś struktur danych jądra.
/proc/sys/fs/binfmt_misc
Dokumentacja plików z tego katalogu znajduje się w źródłach jądra Linux w pliku Documentation/admin-guide/binfmt-misc.rst (lub Documentation/binfmt_misc.txt w starszych jądrach).
/proc/sys/fs/dentry-state (od Linuksa 2.2)
Plik zawiera informacje o statusie bufora katalogu (dcache). Zawiera sześć liczb: nr_dentry, nr_unused, age_limit (wiek w sekundach), want_pages (strony żądane przez system) i dwie nieużywane wartości.
nr_dentry jest liczbą przydzielonych dentries (wpisów dcache). To pole jest nieużywane w Linuksie 2.2.
nr_unused jest liczbą nieużywanych dentries.
age_limit jest wiekiem w sekundach, po którym wpisy dcache mogą być przydzielone ponownie, gdy jest zbyt mało pamięci.
want_pages jest niezerowa, gdy jądro wywołało shrink_dcache_pages(), ale dcache nie zostały jeszcze przycięte.
/proc/sys/fs/dir-notify-enable
Plik ten może służyć do wyłączania lub włączania interfejsu dnotify opisanego w fcntl(2) dla całego systemu. Wartość 0 w tym pliku wyłącza interfejs, a wartość 1 go włącza.
/proc/sys/fs/dquot-max
Zawiera maksymalną liczbę buforowanych wpisów kwot (przydziałów) dyskowych. W niektórych (2.4) systemach nie występuje. Gdy liczba wolnych zbuforowanych kwot dyskowych jest bardzo mała, a jest przerażająca liczba jednoczesnych użytkowników systemu, może istnieć potrzeba zwiększenia tego ograniczenia.
/proc/sys/fs/dquot-nr
Zawiera liczbę przydzielonych wpisów kwot dyskowych oraz liczbę wolnych wpisów kwot dyskowych.
/proc/sys/fs/epoll (od Linuksa 2.6.28)
Katalog zawiera plik max_user_watches, którego można użyć, aby ograniczyć ilość pamięci jądra używanej przez interfejs epoll. Więcej szczegółów można znaleźć w epoll(7).
/proc/sys/fs/file-max
Zawiera ogólnosystemowe ograniczenie liczby plików otwartych przez wszystkie procesy. Wywołania systemowe które zawiodą przy napotkaniu tych limitów nie powiodą się z błędem ENFILE. (Zobacz także setrlimit(2), które może służyć procesom do ustawiania ograniczenia dla procesu, RLIMIT_NOFILE, jako liczby plików, które proces może otworzyć). Gdy otrzymuje się mnóstwo komunikatów w dzienniku jądra o przekroczeniu liczby uchwytów plików (opisów otwartego pliku) (należy szukać komunikatów takich jak „VFS: file-max limit <liczba> reached”), to można spróbować zwiększyć tę wartość:

echo 100000 > /proc/sys/fs/file-max
    

Procesy uprzywilejowane (CAP_SYS_ADMIN) mogą przesłonić limit file-max.
/proc/sys/fs/file-nr
Jest to plik (tylko do odczytu) zawierający trzy liczby: liczbę przydzielonych uchwytów plików (tzn. liczbę opisów otwartego pliku; zob. open(2)), liczbę wolnych uchwytów plików i maksymalną liczbę uchwytów plików (tzn. tę samą wartość co w /proc/sys/fs/file-max). Jeśli liczba przydzielonych uchwytów plików zbliża się do maksimów, należy rozważyć zwiększenie ich. Przed Linuksem 2.6 jądro dynamicznie przydzielało uchwyty, lecz nie zwalniało ich. Wolne uchwyty były przechowywane w liście do ponownego przydzielenia, wartość „wolne uchwyty plików” wskazywała na rozmiar tej listy. Duża liczba wolnych uchwytów plików wskazywała, że w przeszłości był moment dużego użycia otwartych uchwytów plików. Od Linuksa 2.6 jądro zwalnia wolne uchwyty plików, a wartość „wolne uchwyty plików” zawsze wynosi zero.
/proc/sys/fs/inode-max (obecny jedynie do Linuksa 2.2)
Ten plik zawiera maksymalną liczbę i-węzłów w pamięci. Wartość ta powinna być 3–4 razy większa niż wartość w file-max, gdyż stdin, stdout i gniazda sieciowe również potrzebują i-węzłów, aby można było na nich operować. Gdy systematycznie brakuje i-węzłów, istnieje potrzeba zwiększenia tej wartości.
Od jądra Linux 2.4 nie występuje statyczny limit liczby i-węzłów, w związku z czym usunięto ten plik.
/proc/sys/fs/inode-nr
Zawiera dwie pierwsze wartości z inode-state.
/proc/sys/fs/inode-state
Plik zawiera siedem liczb: nr_inodes, nr_free_inodes, preshrink i cztery nieużywane wartości (wynoszące zawsze zero).
nr_inodes jest liczbą przydzielonych przez system i-węzłów. nr_free_inodes jest liczbą wolnych i-węzłów.
preshrink jest niezerowe, gdy nr_inodes > inode-max i gdy system musi przyciąć listę i-węzłów zamiast przydzielić ich więcej; od Linuksa 2.4 to pole jest wartością - atrapą (wynosi zawsze zero).
/proc/sys/fs/inotify (od Linuksa 2.6.13)
Ten katalog zawiera pliki max_queued_events, max_user_instances i max_user_watches, których można użyć, aby ograniczyć ilość pamięci jądra używanej przez interfejs inotify. Więcej szczegółów można znaleźć w inotify(7).
/proc/sys/fs/lease-break-time
Określa okres ulgi, przez jaki jądro zapewnia procesowi utrzymanie dzierżawy pliku (fcntl(2)), a po którym wyśle do tego procesu sygnał zawiadamiający go, że inny proces oczekuje na otwarcie pliku. Jeśli utrzymujący dzierżawę nie usunie jej lub nie ograniczy swoich praw do niej w przeciągu tego czasu, jądro wymusi zerwanie dzierżawy.
/proc/sys/fs/leases-enable
Ten plik może służyć do ogólnosystemowego włączania lub wyłączania dzierżaw plików (fcntl(2)). Gdy plik ten zawiera wartość 0, dzierżawy są wyłączone. Wartość niezerowa włącza dzierżawy.
/proc/sys/fs/mount-max (od Linuksa 4.9)
Wartość w tym pliku określa maksymalną liczbę montowań, jakie mogą istnieć w przestrzeni nazw montowań. Domyślną wartością w tym pliku jest 100 000.
/proc/sys/fs/mqueue (od Linuksa 2.6.6)
Ten katalog zawiera pliki msg_max, msgsize_max i queues_max, kontrolujące zasoby używane przez kolejki komunikatów POSIX. Szczegółowe informacje można znaleźć w mq_overview(7).
/proc/sys/fs/nr_open (od Linuksa 2.6.25)
Plik ten określa pułap, do którego można podnieść limit zasobów RLIMIT_NOFILE (zob. getrlimit(2)). Pułap ten jest wymuszany zarówno na nieuprzywilejowanych i uprzywilejowanych procesach. Domyślną wartością w pliku jest 1048576 (przed Linuksem 2.6.25, pułap RLIMIT_NOFILE był zakodowany na sztywno i wynosił tyle samo).
/proc/sys/fs/overflowgid and /proc/sys/fs/overflowuid
Te pliki umożliwiają zmianę wartości ustalonego UID-u i GID-u. Wartością domyślną jest 65534. Niektóre systemy plików wspierają jedynie 16-bitowe UID-y i GID-y, podczas gdy linuksowe UID-y i GID-y są 32-bitowe. Gdy któryś z takich systemów plików jest zamontowany z możliwością zapisu, to wszystkie UID-y i GID-y przekraczające 65535 są zastępowane podanymi tu wartościami przed zapisem na dysk.
/proc/sys/fs/pipe-max-size (od Linuksa 2.6.35)
Patrz pipe(7).
/proc/sys/fs/pipe-user-pages-hard (od Linuksa 4.5)
Patrz pipe(7).
/proc/sys/fs/pipe-user-pages-soft (od Linuksa 4.5)
Patrz pipe(7).
/proc/sys/fs/protected_fifos (od Linuksa 4.19)
Wartość w tym pliku jest/może być ustawiona na jedną z poniższych:
0
Zapisywanie do FIFO jest nieograniczone.
1
Nie zezwala na O_CREAT open(2) na potokach FIFO, których wywołujący nie jest właścicielem, w zapisywalnych dla wszystkich katalogach z bitem lepkości, chyba że właściciel katalogu jest też właścicielem FIFO.
2
Jak przy wartości 1, lecz ograniczenie dotyczy również zapisywalnych dla grupy katalogach z bitem lepkości.
Powyższe zabezpieczenia mają pomóc uniknąć sytuacji nieoczekiwanego zapisu do potoku FIFO kontrolowanego przez atakującego, gdy program chciał jedynie utworzyć zwykły plik.
/proc/sys/fs/protected_hardlinks (od Linuksa 3.6)
Gdy w pliku zapisana jest wartość 0, to w odniesieniu do tworzenia dowiązań zwykłych (twardych) nie wprowadza się żadnych ograniczeń (jest to historyczne zachowanie przed Linuksem 3.6). Gdy wartość wynosi 1, to dowiązania zwykłe mogą być tworzone do pliku docelowego jedynie wówczas, gdy spełniony jest jeden z poniższych warunków:
Proces wywołujący ma przywilej CAP_FOWNER w swojej przestrzeni nazw użytkownika, a UID pliku ma przypisanie w tej przestrzeni nazw.
UID systemu plików dotyczący procesu tworzącego dowiązanie pasują do właściciela (UID) pliku docelowego (zgodnie z opisem w podręczniku credentials(7), UID systemu plików procesu jest zwykle taki sam jak jego efektywny UID).
Wszystkie poniższe warunki zostaną spełnione:
cel jest zwykłym plikiem,
plik docelowy nie ma ustawionego bitu set-user-ID,
plik docelowy nie ma ustawionych obu z bitów set-group-ID i bitu wykonywalności dla grupy,
wywołujący ma uprawnienie do odczytu i zapisu pliku docelowego (albo dzięki uprawnieniom pliku albo ze względu na posiadane przywileje).
Domyślną wartością w tym pliku jest 0. Ustawienie 1 rozwiąże występujące od dawna problemy z bezpieczeństwem wykorzystujące wyścig między czasem sprawdzenia a czasem użycia dowiązania zwykłego, zwykle spotykanych w katalogach dostępnych do zapisu dla wszystkich (np. /tmp). Częstym sposobem wykorzystywania tej wady jest skrzyżowanie ograniczeń w uprawnieniach przy podążaniu za danym dowiązaniem zwykłym (np. gdy proces root podąża za dowiązaniem stałym utworzonym przez innego użytkownika). W systemach bez wydzielonych partycji, rozwiązuje się w ten sposób również problem nieautoryzowanych użytkowników „przypinających” dziurawe pliki z ustawionymi bitami set-user-ID i set-group-ID wobec aktualizowanych przez administratora a także dowiązywaniu do plików specjalnych.
/proc/sys/fs/protected_regular (od Linuksa 4.19)
Wartość w tym pliku jest/może być ustawiona na jedną z poniższych:
0
Zapis do zwykłych plików jest nieograniczony
1
Nie zezwala na O_CREAT open(2) na zwykłych plikach, których wywołujący nie jest właścicielem, w zapisywalnych dla wszystkich katalogach z bitem lepkości, chyba że właściciel zwykłego pliku jest też właścicielem FIFO.
2
Jak przy wartości 1, lecz ograniczenie dotyczy również zapisywalnych dla grupy katalogach z bitem lepkości.
Intencja utworzenia powyższych zabezpieczeń jest podobna do protected_fifos, lecz w tym przypadku chodzi o uniknięcie zapisu do zwykłego pliku kontrolowanego przez atakującego, gdy program chciał go utworzyć.
/proc/sys/fs/protected_symlinks (od Linuksa 3.6)
Gdy w pliku zapisana jest wartość 0, to w odniesieniu do tworzenia dowiązań symbolicznych nie wprowadza się żadnych ograniczeń (jest to historyczne zachowanie przed Linuksem 3.6). Gdy wartość wynosi 1, to dowiązania symboliczne mogą być tworzone jedynie gdy spełnione są następujące warunki:
UID systemu plików dotyczący procesu podążającego za dowiązaniem pasują do właściciela (UID) dowiązania symbolicznego (zgodnie z opisem w podręczniku credentials(7), UID systemu plików procesu jest zwykle taki sam jak jego efektywny UID),
dowiązanie nie znajduje się w katalogu dostępnych dla wszystkich do zapisu z bitem lepkości lub
dowiązanie symboliczne i katalog w którym się ono znajduje mają tego samego właściciela (UID)
Wywołanie systemowe które nie podąży za dowiązaniem symbolicznym ze względu na powyższe ograniczenia zwróci w errno błąd EACCES.
Domyślną wartością w tym pliku jest 0. Ustawienie 1 rozwiąże występujące od dawna problemy z bezpieczeństwem wykorzystujących wyścig między czasem sprawdzenia a czasem użycia przy uzyskiwaniu dostępu do dowiązań symbolicznych.
/proc/sys/fs/suid_dumpable (od Linuksa 2.6.13)
Wartość w tym pliku jest przypisana do flagi „dumpable” („zrzucalny”) w sytuacjach opisanych w prctl(2). W konsekwencji, wartość w tym pliku określa, czy pliki zrzutów pamięci są tworzone dla programów mających ustawiony bit set-user-ID albo chronionych w jakiś inny sposób. Ustawienie „zrzucalności” wpływa również na własność plików w katalogu /proc/pid procesu, jak opisano wyżej.
Można podać trzy różne wartości liczbowe:
0 (domyślna)
Jest to tradycyjne zachowanie (sprzed Linuksa 2.6.13). Zrzut pamięci nie będzie tworzony dla procesu, który zmienił swoje uprawnienia (wywołując seteuid(2), setgid(2) lub podobną funkcję albo gdy program miał ustawiony bit set-user-ID lub set-group-ID) albo gdy uprawnienia nadane plikowi binarnemu programu zabraniają jego odczytywania.
1 („debug”)
Jeżeli jest to możliwe, to wszystkie procesy wykonują zrzut pamięci (powody, dla których proces może mimo wszystko nie zrzucić pamięci, opisano w podręczniku core(5)). Właścicielem pliku zrzutu jest użytkownik, którego uprawnienia do systemu plików ma proces wykonujący zrzut. Nie są stosowane żadne mechanizmy bezpieczeństwa. Jest to przeznaczone tylko do celów debugowania: tryb ten jest niebezpieczny, ponieważ pozwala użytkownikom nieuprzywilejowanym na sprawdzanie zawartości pamięci procesów uprzywilejowanych.
2 („suidsafe”)
Zrzut pamięci programu, dla którego w normalnej sytuacji taki zrzut nie zostałby wykonany (patrz wyżej „0”), może być odczytany tylko przez administratora (root). Pozwala to użytkownikowi usunąć plik ze zrzutem, ale nie pozwala na jego odczytanie. Z powodów bezpieczeństwa w tym trybie pliki zrzutu nie nadpisują istniejących plików. Ten tryb jest odpowiedni, gdy administrator będzie chciał debugować problemy w naturalnym środowisku.
Dodatkowo, od Linuksa 3.6, /proc/sys/kernel/core_pattern musi być absolutną ścieżką lub poleceniem potokowym (zob. core(5)). Do dziennika jądra zapisane zostaną ostrzeżenia, jeśli core_pattern nie będzie się stosowało do tych reguł i nie utworzy się zrzut pamięci.
Szczegóły odnośnie wpływu ustawienia „zrzucalności” procesu na sprawdzanie trybu dostępu ptrace opisano w podręczniku ptrace(2).
/proc/sys/fs/super-max
Plik steruje maksymalną liczbą superbloków, a więc i maksymalną liczbą systemów plików, które jądro może zamontować. Potrzeba zwiększenia wartości super-max występuje tylko wtedy, gdy chce się zamontować więcej systemów plików, niż na to pozwala aktualna wartość super-max.
/proc/sys/fs/super-nr
Plik zawiera liczbę obecnie zamontowanych systemów plików.
/proc/sys/kernel
Katalog zawiera pliki kontrolujące wiele parametrów jądra, jak opisano poniżej.
/proc/sys/kernel/acct
Plik zawiera trzy liczby: highwater, lowwater i frequency. Gdy włączone jest rejestrowanie procesów w stylu BSD, wartości te sterują jego zachowaniem. Gdy ilość wolnego miejsca w systemie plików, na którym znajdują się logi, spada poniżej wyrażonej w procentach wartości lowwater, rejestrowanie jest wstrzymywane. Gdy ilość wolnego miejsca stanie się większa niż wyrażona w procentach wartość highwater, rejestrowanie jest wznawiane. frequency określa, jak często jądro będzie sprawdzać ilość wolnego miejsca (wartość w sekundach). Wartościami domyślnymi są 4, 2 i 30. Oznacza to, że rejestrowanie procesów jest wstrzymywane, gdy ilość wolnego miejsca będzie wynosiła 2% lub mniej; wznowione zostanie, gdy wolne będzie 4% lub więcej; zakłada się, że informacja o ilości wolnego miejsca jest ważna przez 30 sekund.
/proc/sys/kernel/auto_msgmni (Linux 2.6.27 do Linuksa 3.18)
Od Linuksa 2.6.27 do Linuksa 3.18, plik ten był używany do kontroli przeliczania wartości w /proc/sys/kernel/msgmni przy dodawaniu lub usuwaniu pamięci, albo przy utworzeniu/usunięciu przestrzeni nazw IPC. Wpisanie „1” do tego pliku włączało automatyczne przeliczanie msgmni (i wyzwalało przeliczanie msgmni w oparciu o bieżącą ilość dostępnej pamięci i liczby przestrzeni nazw IPC). Wpisanie „0” wyłączało automatyczne przeliczanie (automatyczne przeliczanie było również wyłączane, jeśli wartość była jawnie przypisywana do /proc/sys/kernel/msgmni). Domyślną wartością w auto_msgmni było 1.
Od Linuksa 3.19, zawartość tego pliku nie ma znaczenia (ponieważ msgmni domyślnie ustawia się na wartość bliską maksymalnej), a odczyt z tego pliku zawsze zwraca wartość „0”.
/proc/sys/kernel/cap_last_cap (od Linuksa 3.2)
Patrz capabilities(7).
/proc/sys/kernel/cap-bound (od Linuksa 2.2 do Linuksa 2.6.24)
Plik przechowuje wartość zbioru przywilejów ograniczających dla jądra (wyrażone jako liczba dziesiętna ze znakiem). Wartość ta jest mnożona (AND) bitowo z przywilejaami dozwolonymi dla procesu podczas execve(2). Poczynając od Linuksa 2.6.25 ogólnosystemowy zbiór przywilejów ograniczających został usunięty i zastąpiony zbiorem ograniczającym na wątek, patrz capabilities(7).
/proc/sys/kernel/core_pattern
Patrz core(5).
/proc/sys/kernel/core_pipe_limit
Patrz core(5).
/proc/sys/kernel/core_uses_pid
Patrz core(5).
/proc/sys/kernel/ctrl-alt-del
Ten plik steruje obsługą kombinacji klawiszy Ctrl-Alt-Del. Gdy w pliku tym znajduje się wartość 0, Ctrl-Alt-Del jest przechwytywane i przesyłane do programu init(1) w celu wykonania wdzięcznego restartu. Gdy wartość jest większa od 0, reakcją Linuksa na Wulkanicznie Nerwowe Nękanie (Vulcan Nerve Pinch™) będzie natychmiastowy restart, nawet bez zrzucenia zmodyfikowanych buforów. Uwaga: gdy program (jak np. dosemu) korzysta z „surowego” trybu klawiatury, Ctrl-Alt-Del jest przechwytywane przez program, zanim dotrze do warstwy terminalowej jądra i decyzja, co z tym zrobić, zależy od programu.
/proc/sys/kernel/dmesg_restrict (od Linuksa 2.6.37)
Wartość pliku określa użytkowników z dostępem do zawartości dziennika jądra (syslog). Wartość 0 nie nakłada żadnych ograniczeń. Wartość 1 zawęża dostęp do użytkowników uprzywilejowanych (zob. syslog(2)). Od Linuksa 3.4 tylko użytkownicy z przywilejem CAP_SYS_ADMIN mogą zmienić wartość w tym pliku.
/proc/sys/kernel/domainname i /proc/sys/kernel/hostname
Te pliki mogą służyć do ustawiania nazwy domeny i hosta NIS/YP maszyny dokładnie w ten sam sposób, jak za pomocą poleceń domainname(1) i hostname(1), np.:

# echo 'darkstar' > /proc/sys/kernel/hostname
# echo 'mydomain' > /proc/sys/kernel/domainname
    

daje taki sam efekt, jak

# hostname 'darkstar'
# domainname 'mydomain'
    

Należy tu zauważyć, że klasyczny darkstar.frop.org posiada nazwę stacji „darkstar” i domenę „frop.org” w DNS (Internetowej Usłudze Nazw Domen - Internet Domain Name Service), których nie należy mylić z domeną NIS (Sieciowej Usługi Informacyjnej - Network Information Service) lub YP (Yellow Pages). Te dwa systemy nazw domenowych zasadniczo się różnią. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie podręcznika hostname(1).
/proc/sys/kernel/hotplug
Plik ten zawiera ścieżkę do programu hotplug. Domyślną wartością w tym pliku jest /sbin/hotplug.
/proc/sys/kernel/htab-reclaim (przed Linuksem 2.4.9.2)
(Tylko PowerPC) Jeśli do tego pliku zostanie wpisana wartość niezerowa, htab PowerPC (zobacz: plik Documentation/powerpc/ppc_htab.txt w źródłach jądra) jest czyszczony za każdym razem, gdy system natrafi na pętlę oczekiwania („idle”).
/proc/sys/kernel/keys/*
Katalog ten zawiera różne pliki definiujące parametry i limity dla struktury zarządzania kluczami. Pliki te opisano w podręczniku keyrings(7).
/proc/sys/kernel/kptr_restrict (od Linuksa 2.6.38)
Wartość określa czy adresy jądra są pokazywane za pomocą interfejsu /proc i innych. Wartość 0 oznacza brak ograniczeń. Gdy użyto 1, to wskaźniki jądra wypisane za pomocą formatu %pK zostaną zastąpione zerami, chyba że użytkownik ma przywilej CAP_SYSLOG. Przy wartości 2 wskaźniki jądra wypisane za pomocą %pK zostaną zawsze zastąpione zerami, niezależnie od przywilejów jakie posiada. Początkowo domyślna wartość wynosiła 1, lecz zastąpiono ją 0 w jądrze Linux 2.6.39. Od Linuksa 3.4 tylko użytkownicy z przywilejem CAP_SYS_ADMIN mogą zmieniać wartość w tym pliku.
/proc/sys/kernel/l2cr
(Tylko PowerPC) Plik zawiera znacznik sterujący cache'em L2 płyt procesora G3. Jeśli zawiera 0, cache jest wyłączony. Cache jest włączony, gdy plik zawiera wartość różną od zera.
/proc/sys/kernel/modprobe
Plik zawiera ścieżkę do programu ładującego moduły jądra. Domyślną wartością jest /sbin/modprobe. Plik jest obecny tylko, jeśli jądro zostało zbudowane z włączoną opcją CONFIG_MODULES (CONFIG_KMOD w Linuksie 2.6.26 i wcześniejszych). Jest on opisany w pliku źródeł jądra Linux Documentation/kmod.txt (obecnym tylko w Linuksie 2.4 i wcześniejszych).
/proc/sys/kernel/modules_disabled (od Linuksa 2.6.31)
Przełącznik wskazujący czy moduły mogą być ładowane do modularnego jądra. Domyślna wartość wynosi off (0), lecz można ustawić także true (1), która spowoduje brak możliwości ładowania i wyładowania modułów. W takim przypadku nie da się ustawić przełącznika z powrotem na fałsz (false). Plik jest obecny tylko w jądrach zbudowanych z włączoną opcją CONFIG_MODULES.
/proc/sys/kernel/msgmax (od Linuksa 2.2)
Zawiera ogólnosystemowe ograniczenie maksymalnej liczby bajtów w pojedynczym komunikacie zapisywanym do kolejki komunikatów Systemu V.
/proc/sys/kernel/msgmni (od Linuksa 2.4)
Określa ogólnosystemowe ograniczenie liczby identyfikatorów kolejek komunikatów. Zob. również /proc/sys/kernel/auto_msgmni.
/proc/sys/kernel/msgmnb (od Linuksa 2.2)
Zawiera ogólnosystemowy parametr służący do inicjacji ustawienia msg_qbytes tworzonych później kolejek komunikatów. Ustawienie msg_qbytes określa maksymalną liczbę bajtów, które mogą zostać zapisane do kolejki komunikatów.
/proc/sys/kernel/ngroups_max (od Linuksa 2.6.4)
Jest to plik tylko do odczytu, który wyświetla górny limit liczby członków grupy procesu.
/proc/sys/kernel/ns_last_pid (od Linuksa 3.3)
Zob. pid_namespaces(7).
/proc/sys/kernel/ostype i /proc/sys/kernel/osrelease
Pliki te zawierają poszczególne części z /proc/version.
/proc/sys/kernel/overflowgid i /proc/sys/kernel/overflowuid
Pliki te są kopiami plików /proc/sys/fs/overflowgid i /proc/sys/fs/overflowuid.
/proc/sys/kernel/panic
Plik umożliwia dostęp (odczyt i zapis) do zmiennej jądra panic_timeout. Jeśli jest to zero, jądro będzie się zapętlać podczas paniki; jeśli wartość niezerowa, to określa liczbę sekund, po której jądro powinno się automatycznie przeładować. Jeśli używany jest software watchdog to zalecaną wartością jest 60.
/proc/sys/kernel/panic_on_oops (od Linuksa 2.5.68)
Plik ten kontroluje zachowanie jądra, kiedy wystąpi oops lub BŁĄD. Jeśli ten plik zawiera 0, to system próbuje kontynuować operację. Jeśli zawiera 1, to system czeka parę sekund (aby dać procesowi klogd czas na zapisanie wyjścia z oops), a następnie panikuje. Jeżeli wartość w pliku /proc/sys/kernel/panic również jest niezerowa, to nastąpi restart komputera.
/proc/sys/kernel/pid_max (od Linuksa 2.5.34)
Ten plik określa wartość po której nastąpi przewinięcie licznika PID (tj. wartość w tym pliku jest o 1 większa niż maksymalny PID). PID-y większe niż ta wartość nie są alokowane, z tego powodu wartość z tego pliku działa również jako systemowy limit całkowitej liczby procesów i wątków. Domyślna wartość tego pliku, czyli 32768, określa taki sam zakres wartości PID, jak wcześniejsze wersje jądra. Dla platform 32-bitowych 32768 jest maksymalną wartością, jaką może przyjmować pid_max. W systemach 64-bitowych pid_max może zostać ustawiony na dowolną wartość, aż do 2^22 (PID_MAX_LIMIT, około 4 milionów).
/proc/sys/kernel/powersave-nap (tylko PowerPC)
Plik zawiera znacznik. Gdy jest on ustawiony, Linux-PPC używa trybu oszczędzania energii „nap”, a w przeciwnym przypadku trybu „doze”.
/proc/sys/kernel/printk
Patrz syslog(2).
/proc/sys/kernel/pty (od Linuksa 2.6.4)
Ten katalog zawiera dwa pliki związane z liczbą pseudoterminali UNIX 98 (patrz pts(4)) w systemie.
/proc/sys/kernel/pty/max
Plik określa maksymalną liczbę pseudoterminali.
/proc/sys/kernel/pty/nr
Ten plik tylko do odczytu zawiera informację o liczbie obecnie używanych pseudoterminali.
/proc/sys/kernel/random
Katalog ten zawiera różne parametry sterujące działaniem pliku /dev/random. Dalsze informacje można znaleźć w random(4).
/proc/sys/kernel/random/uuid (od Linuksa 2.4)
Każdy odczyt z tego pliku przeznaczonego tylko do odczytu zwraca losowo wygenerowany 128-bitowy UUID, jako łańcuch w standardowym formacie UUID.
/proc/sys/kernel/randomize_va_space (od Linuksa 2.6.12)
Wybiera politykę losowego rozmieszczania obszarów pamięci (ang. ASLR - adress space layout randomization) w systemie (na architekturach obsługujących ASLR). Obsługiwane są trzy wartości tego pliku:
0
Wyłącza ASLR. Jest to domyślne na architekturach nieobsługujących ASLR i gdy jądro jest uruchamiane z parametrem norandmaps.
1
Czyni przydzielanie stron VDSO, stosu i adresów mmap(2) losowym. Oznacza to między innymi, że biblioteki dzielone są ładowane pod losowy adres. Segment tekstowy plików wykonywalnych skonsolidowanych niezależnie od pozycji (PIE) będzie również ładowany pod losowy adres. Wartość ta jest domyślna, jeśli skonfigurowano jądro z CONFIG_COMPAT_BRK.
2
(od Linuksa 2.6.25) Obsługuje również losowość kopca (ang. heap). Jest to domyślne zachowanie, jeśli nie skonfigurowano jądra z opcją CONFIG_COMPAT_BRK.
/proc/sys/kernel/real-root-dev
Plik ten jest udokumentowany w pliku Documentation/admin-guide/initrd.rst w źródłach jądra Linux (lub Documentation/initrd.txt przed Linuksem 4.10).
/proc/sys/kernel/reboot-cmd (tylko Sparc)
Ten plik wydaje się stanowić mechanizm podawania argumentów SPARC-owej ładowarce systemu w ROM/Flash. Może przekazuje jej, co zrobić po restarcie?
/proc/sys/kernel/rtsig-max
(Do Linuksa 2.6.7 włącznie; patrz setrlimit(2)). Plik ten może służyć do sterowania maksymalną liczbą zgodnych z POSIX nieobsłużonych (w kolejkach) sygnałów czasu rzeczywistego w systemie.
/proc/sys/kernel/rtsig-nr
(Do Linuksa 2.6.7 włącznie). Plik ten podaje liczbę zgodnych z POSIX sygnałów czasu rzeczywistego oczekujących obecnie w kolejce.
/proc/pid/sched_autogroup_enabled (od Linuksa 2.6.38)
Patrz sched(7).
/proc/sys/kernel/sched_child_runs_first (od Linuksa 2.6.23)
Jeśli plik zawiera wartość zero, to po fork(2), procesor jest przydzielany najpierw rodzicowi. Jeśli plik zawiera wartość niezerową, to procesor jest przydzielany najpierw potomkowi (oczywiście w systemie wieloprocesowym, rodzic i potomek mogą uzyskać dostęp do procesora jednocześnie).
/proc/sys/kernel/sched_rr_timeslice_ms (od Linuksa 3.9)
Patrz sched_rr_get_interval(2).
/proc/sys/kernel/sched_rt_period_us (od Linuksa 2.6.25)
Patrz sched(7).
/proc/sys/kernel/sched_rt_runtime_us (od Linuksa 2.6.25)
Patrz sched(7).
/proc/sys/kernel/seccomp (od Linuksa 4.14)
Katalog zapewnia dodatkowe informacje i konfigurację seccomp. Więcej informacji w podręczniku seccomp(2).
/proc/sys/kernel/sem (od Linuksa 2.4)
Plik ten zawiera 4 liczby definiujące ograniczenia semaforów Systemu V. Są to w kolejności:
Maksymalna liczba semaforów w zestawie semaforów.
Ogólnosystemowe ograniczenie liczby semaforów we wszystkich zestawiach semaforów.
Maksymalna liczba operacji, które mogą zostać podane w wywołaniu semop(2).
Ogólnosystemowe ograniczenie maksymalnej liczby identyfikatorów semaforów.
/proc/sys/kernel/sg-big-buff
Plik ten zawiera rozmiar bufora niskopoziomowego urządzenia SCSI (sg). Nie można nim na razie sterować, ale można go zmienić podczas kompilacji poprzez edycję include/scsi/sg.h i zmianę wartości SG_BIG_BUFF. Jednakże nie ma żadnego powodu, aby to robić.
/proc/sys/kernel/shm_rmid_forced (od Linuksa 3.1)
Jeśli plik jest ustawiony na 1, to wszystkie segmenty pamięci dzielonej Systemu V zostaną oznaczone jako przeznaczone do zniszczenia po tym, jak liczba dołączonych procesów spadnie do zera. Innymi słowy nie da się wówczas utworzyć segmentów pamięci dzielonej, które istnieją niezależnie od dołączonych procesów.
Efekt jest taki, że shmctl(2) IPC_RMID jest wykonywane na wszystkich istniejących segmentach, jak również na segmentach tworzonych w przyszłości (dopóki plik nie zostanie zresetowany do 0). Proszę zauważyć, że istniejące segmenty nie dołączone do żadnego procesu zostaną natychmiast zniszczone, jeśli tylko plik ten jest ustawiony na 1. Ustawienie tej opcji zniszczy również segmenty utworzone, lecz nigdy niedołączone - przy zakończeniu procesu który utworzył dany segment za pomocą shmget(2).
Ustawienie tego pliku na 1 udostępnia sposób na sprawdzenie, że wszystkie segmenty pamięci współdzielonej Systemu V są liczone w odniesieniu do użycia zasobów i limitów zasobów. (zob. opis RLIMIT_AS w getrlimit(2)) do co najmniej jednego procesu).
Ustawienie tego pliku na 1 daje niestandardowe zachowanie, które może załamać istniejące aplikacje, dlatego domyślną wartością pliku jest 0. Wartość 1 może być używana tylko w przypadku dużej wiedzy na temat semantyki aplikacji używających pamięci współdzielonej Systemu V w danym systemie.
/proc/sys/kernel/shmall (od Linuksa 2.2)
Ten plik zawiera ogólnosystemowe ograniczenie całkowitej liczby stron pamięci wspólnej Systemu V.
/proc/sys/kernel/shmmax (od Linuksa 2.2)
Ten plik może służyć do odpytywania o aktualne ograniczenie maksymalnego rozmiaru tworzonego segmentu pamięci wspólnej (System V IPC) oraz do zmiany tego ograniczenia. Jądro wspiera obecnie segmenty pamięci wspólnej do 1 GB. Wartością domyślną jest SHMMAX.
/proc/sys/kernel/shmmni (od Linuksa 2.4)
Ten plik określa ogólnosystemową maksymalną liczbę segmentów pamięci wspólnej Systemu V, które można utworzyć.
/proc/sys/kernel/sysctl_writes_strict (od Linuksa 3.16)
Wartość w tym pliku określa jak przesunięcia pliku wpływają na zachowanie aktualizacji wpisów w plikach pod /proc/sys. Plik może przyjąć trzy wartości:
-1
Zapewniona jest kompatybilna obsługa, bez ostrzeżeń printk. Każdy write(2) musi zawierać pełną wartość do zapisu i każdy zapis na tym samym deskryptorze pliku nadpisze całą wartość, bez względu na pozycję pliku.
0
(domyślne) Zapewnia zachowanie podobne jak przy -1, lecz dla procesów które przeprowadzają zapis przy przesunięciu pliku różnym od 0 zapisywane są ostrzeżenia printk.
1
Zachowuje przesunięcie pliku przy zapisie łańcuchów do plików /proc/sys. Wiele zapisów nadpisze wartość bufora. Wszystko co zostanie zapisane pod maksymalną długość bufora wartości zostanie zignorowane. Zapis do numerycznych wpisów /proc/sys musi zawsze następować przy przesunięciu 0, a wartość musi być w pełni zawarta w buforze przekazanym do write(2).
/proc/sys/kernel/sysrq
Plik kontroluje dozwolone funkcje, które są wywoływane przy użyciu klawisza SysRq. Domyślnie, plik zawiera 1, oznaczające że dozwolona jest każde możliwe żądanie SysRq (w starszych wersjach jądra, SysRq było domyślnie wyłączone i konieczne było włączenie go w czasie uruchomienia, jednak ta sytuacja już nie występuje). Dozwolone wartości w pliku:
0
Zupełnie wyłącza sysrq
1
Włącza wszystkie funkcje sysrq
> 1
Maska bitowa dozwolonych funkcji sysrq, jak poniżej:
  2
Włącza kontrolę poziomu logów konsoli
  4
Włącza kontrolę klawiatury (SAK, unraw)
  8
Włącza debugowanie zrzutów procesów itp.
 16
Włącza polecenie sync
 32
Włącza przejście systemu plików w tryb tylko do odczytu
 64
Włącza wysyłanie sygnałów do procesów (term, kill, oom-kill)
128
Włącza ponowne uruchomienie/wyłączenie komputera
256
Pozwala na ustawianie nice wszystkich zadań czasu rzeczywistego
Ten plik istnieje tylko jeśli podczas kompilacji jądra włączono opcję CONFIG_MAGIC_SYSRQ. Aby dowiedzieć się więcej, proszę zapoznać się z plikiem Documentation/admin-guide/sysrq.rst w źródłach jądra Linux (lub Documentation/sysrq.txt przed Linuksem 4.10).
/proc/sys/kernel/version
Plik zawiera tekst np.:

#5 Wed Feb 25 21:49:24 MET 1998
    

Gdzie'#5' oznacza, że jest to piąte z kolei jądro zbudowane z tych samych źródeł, a następująca dalej data określa, kiedy jądro zostało zbudowane.
/proc/sys/kernel/threads-max (od Linuksa 2.3.11)
Ten plik określa ogólnosystemowe ograniczenie całkowitej liczby wątków (zadań), jakie mogą zostać utworzone w systemie.
Od Linuksa 4.1, wartość którą można zapisać do threads-max jest ograniczona. Minimalna wartość którą można wpisać to 20. Maksymalna jest dana przez stałą FUTEX_TID_MASK (0x3fffffff). Jeśli do threads-max wpisze się wartość spoza tego zakresu wystąpi błąd EINVAL.
Zapisana wartość jest sprawdzana w odniesieniu do dostępnych stron RAM. Jeśli struktury wątku zajęłyby zbyt dużo (więcej niż 1/8) dostępnych stron RAM, threads-max zostanie odpowiednio zredukowana.
/proc/sys/kernel/yama/ptrace_scope (od Linuksa 3.5)
Zob. ptrace(2).
/proc/sys/kernel/zero-paged (tylko PowerPC)
Plik zawiera znacznik. Gdy jest on ustawiony (niezerowy), Linux-PPC wstępnie zeruje strony w pętli bezczynności. Prawdopodobnie przyspiesza to get_free_pages.
/proc/sys/net
Ten katalog zawiera rzeczy związane z siecią. Wyjaśnienia dotyczące niektórych plików zawartych w tym katalogu można znaleźć w tcp(7) i ip(7).
/proc/sys/net/core/bpf_jit_enable
Zob. bpf(2).
/proc/sys/net/core/somaxconn
Plik definiuje wartość cechy górnej (sufitu) do argumentu backlog funkcji listen; patrz strona podręcznika listen(2), aby dowiedzieć się więcej.
/proc/sys/proc
Ten katalog może być pusty.
/proc/sys/sunrpc
Ten katalog obsługuje Sunowskie zdalne wywoływanie procedur dla sieciowego systemu plikowego (NFS). W niektórych systemach może nie istnieć.
/proc/sys/user (od Linuksa 4.9)
Zob. namespaces(7).
/proc/sys/vm
Ten katalog zawiera pliki sterujące zarządzaniem pamięcią, buforami i zarządzaniem cachem.
/proc/sys/vm/admin_reserve_kbytes (od Linuksa 3.10)
Plik definiuje wielkość wolnej pamięci (w KiB) w systemie, jaka ma być zarezerwowana dla użytkowników z przywilejem CAP_SYS_ADMIN.
Wartość domyślna w tym pliku jest mniejszą z [3% wolnych stron, 8MiB], wyrażoną w KiB. Wartość ta ma być wystarczająca do zalogowania się superużytkownika i zabicia procesu, jeśli to konieczne, przy użyciu domyślnego trybu 'guess' overcommit (tj. 0 w /proc/sys/vm/overcommit_memory).
Systemy działające w trybie „overcommit never” (tj. 2 w /proc/sys/vm/overcommit_memory) powinny zwiększyć wartość w tym pliku, biorąc pod uwagę pełny rozmiar pamięci wirtualnej, jaką użyją programy służące do odzyskania kontroli (np. login(1), ssh(1) i top(1)). W innym przypadku, superużytkownik może nie być w stanie zalogować się, w celu odzyskania systemu. Przykładowo, na architekturze x86-64 odpowiednią wartością jest 131072 (zarezerwowane 128MiB).
Zmiana wartości w tym pliku zaczyna być stosowana, gdy tylko aplikacja zażąda pamięci.
/proc/sys/vm/compact_memory (od Linuksa 2.6.35)
Po zapisie 1 do tego pliku wszystkie strefy są przemieszczane w ten sposób, że — jeśli to możliwe — pamięć jest dostępna w ciągłych blokach. Efekt tej akcji można sprawdzić za pomocą /proc/buddyinfo.
Obecne tylko, jeśli jądro zostało skonfigurowane z CONFIG_COMPACTION.
/proc/sys/vm/drop_caches (od Linuksa 2.6.16)
Zapis do tego pliku powoduje zwolnienie przez jądro czystych buforów, dentries i i-węzłów z pamięci, powodując zwolnienie pamięci. Może być to przydatne to testowania zarządzania pamięcią i wykonywania powtarzalnych testów systemu plików. Zapis do tego pliku powoduje utratę zalet buforowania, przez co może spowodować pogorszenie ogólnej wydajności systemu.
Aby zwolnić bufor strony, proszę użyć:

echo 1 > /proc/sys/vm/drop_caches
    

Aby zwolnić dentries i i-węzły, proszę użyć:

echo 2 > /proc/sys/vm/drop_caches
    

Aby zwolnić bufor strony, dentries i i-węzły, proszę użyć:

echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches
    

Ponieważ zapis do tego pliku nie jest destrukcyjny i brudne obiekty nie są zwalniane, użytkownik powinien wcześniej uruchomić sync(1).
/proc/sys/vm/sysctl_hugetlb_shm_group (od Linuksa 2.6.7)
Ten zapisywalny plik zawiera identyfikator grupy, która może alokować pamięć, za pomocą dużych (huge) stron. Jeśli proces ma identyfikator grupy systemu plików lub jakiś z uzupełniających identyfikatorów grup który jest zgodny z tym ID grupy, to może alokować duże strony bez posiadania przywileju CAP_IPC_LOCK; zob. memfd_create(2), mmap(2) i shmget(2).
/proc/sys/vm/legacy_va_layout (od Linuksa 2.6.9)
Wartość niezerowa oznacza wyłączenie nowego, 32-bitowego rozmieszczenia mapowania pamięci; jądro będzie używać starego (2.4) rozmieszczenia dla wszystkich procesów.
/proc/sys/vm/memory_failure_early_kill (od Linuksa 2.6.32)
Kontroluje jak zabijać procesy z nienaprawialnym błędem pamięci (z reguły 2-bitowy błąd w module pamięci), które nie mogą być obsłużone przez jądro, wykryte w tle przez sprzęt. W niektórych przypadkach (np. jeśli strona ma wciąż poprawną kopię na dysku), jądro obsłuży taki błąd w sposób przezroczysty, bez wpływu na pracę aplikacji. Jednak jeśli nie istnieje inna, zaktualizowana kopia danych, jądro zabija procesy, aby zapobiec uszkodzeniu danych wynikłego z propagacji błędu.
Plik posiada jedną z następujących wartości:
1
Wszystkie procesy, które posiadają zmapowaną uszkodzoną i nieprzeładowaną stronę, są zabijane zaraz po wykryciu uszkodzenia. Proszę zauważyć, że nie jest to obsługiwane dla nielicznych typów stron, takich jak wewnętrzne przypisanie danych przez jądro lub pamięć podręczna na dysku (swap), ale działa w przypadku większości stron użytkownika.
0
Usuwana (unmap) jest uszkodzona strona i zabijane procesy tylko, gdy chcą uzyskać dostęp do strony.
Zabicie jest wykonywane za pomocą sygnału SIGBUS z si_code ustawionym na BUS_MCEERR_AO. Procesy mogą obsłużyć tę sytuację, jeśli chcą; proszę zapoznać się z sigaction(2), aby dowiedzieć się więcej.
Funkcja jest aktywna wyłącznie na architekturach/platformach z zaawansowaną, maszynową obsługą sprawdzania i zależy od możliwości sprzętowych.
Aplikacje mogą indywidualnie przesłonić ustawienie memory_failure_early_kill za pomocą operacji PR_MCE_KILL prctl(2).
Obecne tylko, jeśli jądro zostało skonfigurowane z CONFIG_MEMORY_FAILURE.
/proc/sys/vm/memory_failure_recovery (od Linuksa 2.6.32)
Włącza odzyskiwanie po błędzie pamięci (jeśli jest obsługiwane przez daną platformę).
1
Próbuje odzyskiwać.
0
Zawsze panikuje przy błędzie pamięci.
Obecne tylko, jeśli jądro zostało skonfigurowane z CONFIG_MEMORY_FAILURE.
/proc/sys/vm/oom_dump_tasks (od Linuksa 2.6.25)
Włącza tworzenie ogólnosystemowego zrzutu zadania (bez wątków jądra), gdy jądro wykonuje OOM-killing. Zrzut zawiera następujące informacje o każdym zadaniu (wątku, procesie): identyfikator wątku, realny identyfikator użytkownika, identyfikator grupy wątku (identyfikator procesu), rozmiar pamięci wirtualnej, rozmiar zestawu rezydentnego, procesor któremu przydzielono zadanie, wynik oom_adj (patrz opis /proc/pid/oom_adj) i nazwę polecenia. Jest to przydatne do określenia dlaczego OOM-killer został przywołany i zidentyfikowania zadania, które to spowodowało.
Jeśli zawiera wartość zero, ta informacja nie jest zrzucana. Zrobienie zrzutu stanu pamięci każdego zadania może nie być wykonalne w bardzo dużych systemach, z tysiącami zadań. Takie systemy nie powinny być zmuszane do narażania się na dodatkowy spadek wydajności w sytuacjach braku pamięci, gdy taka informacja nie może być przydatna.
Jeśli wartość jest niezerowa, ta informacja jest pokazywana kiedy tylko OOM-killer rzeczywiście zabija zadanie zajmujące dużo pamięci.
Domyślną wartością jest 0.
/proc/sys/vm/oom_kill_allocating_task (od Linuksa 2.6.24)
Włącza lub wyłącza zabijanie zadania kolejkującego OOM w sytuacjach braku pamięci (Out-Of-Memory).
Jeśli jest ustawione na zero OOM-killer przeskanuje całą listę zadań i do zabicia wybierze zadania na podstawie heurystyki. Z reguły wybierane są zadania zajmujące wiele pamięci, które zwalniają dużą ilość pamięci po zabiciu.
Jeśli jest ustawione na wartość niezerową, OOM-killer po prostu zabija zadanie, które wyzwoliło stan braku pamięci. W ten sposób unika się potencjalnie kosztownego skanowania listy zadań.
Jeśli /proc/sys/vm/panic_on_oom jest niezerowe, to ma ono pierwszeństwo, niezależnie od wartości użytej w /proc/sys/vm/oom_kill_allocating_task.
Domyślną wartością jest 0.
/proc/sys/vm/overcommit_kbytes (od Linuksa 3.14)
Ten zapisywalny plik zapewnia alternatywę do /proc/sys/vm/overcommit_ratio do kontrolowania CommitLimit gdy /proc/sys/vm/overcommit_memory ma wartość 2. Pozwala na wykonanie overcommittu ilości pamięci w jednostkach absolutnych (w kB), zamiast w wartościach procentowych, jak to ma miejsce przy overcommit_ratio. W ten sposób można osiągnąć lepszą kontrolę CommitLimit na systemach z ekstremalnie dużą ilością pamięci.
Tylko jeden z overcommit_kbytes lub overcommit_ratio może działać: jeśli overcommit_kbytes ma wartość niezerową, to jest używane do obliczenia CommitLimit, w przeciwnym razie używane jest overcommit_ratio. Zapisanie wartości do któregokolwiek z plików powoduje, że wartość w drugim jest ustawiana na zero.
/proc/sys/vm/overcommit_memory
Plik zawiera tryb rozliczeń pamięci wirtualnej jądra. Dopuszczalne wartości:
0: heurystyczny overcommit (domyślnie)
1: zawsze robi overcommit, nigdy nie sprawdza
2: zawsze sprawdza, nigdy nie robi overcommitu
W trybie 0 nie są sprawdzane wywołania mmap(2) z MAP_NORESERVE, a domyślne sprawdzenia są bardzo słabe, prowadząc do ryzyka zabicia procesu przez „OOM-killera”.
W trybie 1 jądro udaje, że jest zawsze wystarczająca ilość pamięci, dopóki pamięć faktycznie się nie wyczerpie. Jednym z zastosowań tego trybu są naukowe aplikacje obliczeniowe, które korzystają z dużych, rozsianych macierzy. Przed Linuksem 2.6.0, każda niezerowa wartość implikowała 1.
W trybie 2 (dostępnym od Linuksa 2.6), całkowity adres przestrzeni wirtualnej w systemie, którą można przypisać (CommitLimit w /proc/meminfo) jest obliczany jako

CommitLimit = (total_RAM - total_huge_TLB) *
	      overcommit_ratio / 100 + total_swap
    

gdzie:
total_RAM jest sumą pamięci RAM w systemie;
total_huge_TLB jest sumą pamięci przeznaczoną dla dużych stron;
overcommit_ratio jest wartością w /proc/sys/vm/overcommit_ratio i
total_swap jest wielkością przestrzeni wymiany.
Na przykład w systemie z 16 GB fizycznej pamięci RAM i 16 GB pamięci wymiany, brakiem przestrzeni przeznaczonej na duże strony i z overcommit_ratio równym 50, ta formuła daje CommitLimit na poziomie 24 GB.
Od Linuksa 3.14, gdy wartość w /proc/sys/vm/overcommit_kbytes jest niezerowa, to CommitLimit jest obliczana w następujący sposób:

CommitLimit = overcommit_kbytes + total_swap
    

Zobacz opis /proc/sys/vm/admin_reserve_kbytes i /proc/sys/vm/user_reserve_kbytes.
/proc/sys/vm/overcommit_ratio (od Linuksa 2.6.0)
Plik zapisywalny definiujący wartość procentową pamięci, na której można wykonać overcommit. Domyślną wartością jest 50. Zob. opis /proc/sys/vm/overcommit_memory.
/proc/sys/vm/panic_on_oom (od Linuksa 2.6.18)
Włącza lub wyłącza panikę jądra w sytuacjach braku pamięci.
Jeśli plik ma ustawioną wartość 0, OOM-killer jądra zabija któryś z nieposłusznych procesów. Z reguły OOM-killer jest w stanie to wykonać i system może pracować dalej.
Jeśli plik ma ustawioną wartość 1, to jądro zwykle panikuje przy sytuacji braku pamięci. Jednak jeśli proces limituje przydzielanie do konkretnych węzłów używając zasad pamięci (mbind(2) MPOL_BIND) lub cpuset (cpuset(7)) i te węzły dotknie problem braku pamięci, to taki proces może być zabity przez OOM-killer. Nie występuje wówczas panika, ponieważ pamięć innych węzłów może być wolna, co oznacza że system jako całość mógł nie osiągnąć jeszcze sytuacji braku pamięci.
Jeśli ustawiono wartość 2, to jądro zawsze panikuje w sytuacji braku pamięci.
Domyślną wartość jest 0. 1 i 2 są przeznaczone do poprawnej pracy klastrów mimo wystąpienia problemów. Proszę wybrać właściwą z nich, zgodnie z używanymi zasadami w takich sytuacjach.
/proc/sys/vm/swappiness
Wartość w tym pliku kontroluje jak agresywnie jądro przenosi strony pamięci do pamięci wymiany (swapu). Wyższe wartości zwiększają agresywność, mniejsze zmniejszają ją. Domyślną wartością jest 60.
/proc/sys/vm/user_reserve_kbytes (od Linuksa 3.10)
Określa pamięć (w KiB) jaka ma być zarezerowana dla procesów użytkownika. Ma to pomóc zapobiegać sytuacji, gdy użytkownik uruchomi pojedynczy zaborczy proces zajmujący pamięć i nie będzie w stanie wyjść z tej sytuacji (zabić zaborcy). Wartość w tym pliku działa tylko wówczas, gdy /proc/sys/vm/overcommit_memory ustawiono na 2 (nigdy nie robi overcommitu). W takim przypadku, system rezerwuje wielkość pamięci, która jest mniejszą wartością z [3% rozmiaru bieżącego procesu, user_reserve_kbytes].
Domyślną wartością w tym pliku jest mniejsza wartość z [3% wolnych stron, 128MiB], wyrażoną w KiB.
Jeśli wartość w tym pliku wynosi zero, to użytkownik będzie mógł zaalokować całą wolną pamięć za pomocą pojedynczego procesu (minus rozmiar zarezerwowany przez /proc/sys/vm/admin_reserve_kbytes). Każda kolejna próba wykonania polecenia spowoduje błąd „fork: Cannot allocate memory” (nie można zaalokować pamięci).
Zmiana wartości w tym pliku zaczyna być stosowana, gdy tylko aplikacja zażąda pamięci.
/proc/sys/vm/unprivileged_userfaultfd (od Linuksa 5.2)
Ten (zapisywalny) plik ujawnia znacznik kontrolujący, czy procesy nieuprzywilejowane mogą korzystać z userfaultfd(2). Jeśli plik ma wartość 1, to procesy nieuprzywilejowane mogą używać userfaultfd(2). Jeśli plik ma wartość 0, to tylko procesy z przywilejem CAP_SYS_PTRACE mogą używać userfaultfd(2). Wartością domyślną w tym pliku jest 1.
/proc/sysrq-trigger (od Linuksa 2.4.21)
Zapisanie znaków do tego pliku wyzwala tę samą funkcję SysRq, jaka zostałaby wykonana przy użyciu kombinacji ALT-SysRq-<znak> (patrz opis /proc/sys/kernel/sysrq). Plik jest normalnie zapisywalny tylko dla roota. Aby dowiedzieć się więcej, proszę zapoznać się z plikiem Documentation/admin-guide/sysrq.rst w źródłach jądra Linux (lub Documentation/sysrq.txt przed Linuksem 4.10).
/proc/sysvipc
Podkatalog zawierający pseudopliki msg, sem i shm. Pliki te zawierają obiekty komunikacji międzyprocesowej (Interprocess Communication - IPC) Systemu V (odpowiednio: kolejki komunikatów, semafory i pamięć wspólną) obecnie istniejące w systemie, udostępniając informacje podobne do tych, które są dostępne poprzez ipcs(1). Pliki te zawierają nagłówki i są sformatowane (jeden obiekt IPC w wierszu) w celu łatwiejszego zrozumienia. sysvipc(7) podaje dodatkowe informacje o zawartości tych plików.
/proc/thread-self (od Linuksa 3.17)
Ten katalog odnosi się do wątku korzystającego z systemu plików /proc i jest identyczny z katalogiem w /proc/self/task/tid o nazwie będącej identyfikatorem tego wątku (tid).
/proc/timer_list (od Linuksa 2.6.21)
Plik tylko do odczytu udostępnia listę wszystkich bieżących czasomierzy (wysokiej rozdzielczości), wszystkich źródeł zdarzeń zegara i ich parametrów w formie czytelnej dla człowieka.
/proc/timer_stats (od Linuksa 2.6.21 do Linuksa 4.10)
Jest to funkcja debugowania uwidaczniające (nad)użycia czasomierzy w systemie Linux deweloperom jądra i przestrzeni użytkownika. Może być używana przez deweloperów zajmujących się jądrem i przestrzenią użytkownika do weryfikacji, czy ich kod nie używa w nadmiarze czasomierzy. Celem jest zapobieganie niepotrzebnym wybudzeniom, aby zoptymalizować zużycie energii.
Jeśli jest to włączone w jądrze (CONFIG_TIMER_STATS), lecz nie jest używane, ma narzut bliski zera oraz relatywnie niewielki narzut struktury danych. Nawet gdy zbieranie danych jest włączone przy rozruchu, narzut jest niski: wszystkie blokowania następują według CPU, a wyszukiwanie jest haszowane.
Plik /proc/timer_stats jest używany do kontrolowania funkcji próbkowania i odczytu próbek informacji.
Funkcja timer_stats jest nieaktywna przy rozruchu. Okres próbkowania można uruchomić poleceniem:

# echo 1 > /proc/timer_stats
    

Następujące polecenie zatrzymuje okres próbkowania:

# echo 0 > /proc/timer_stats
    

Statystyki można pozyskać przy pomocy:

$ cat /proc/timer_stats
    

Gdy próbkowanie jest włączone, każdy odczyt z /proc/timer_stats daje nowo zaktualizowane statystyki. Po wyłączeniu próbkowania, próbki informacji są zachowywane do momentu włączenia nowego okresu próbkowania. Pozwala to na wielokrotny odczyt.
Próbka wyniku z /proc/timer_stats:

$ cat /proc/timer_stats
Timer Stats Version: v0.3
Sample period: 1.764 s
Collection: active

255, 0 swapper/3 hrtimer_start_range_ns (tick_sched_timer)
71, 0 swapper/1 hrtimer_start_range_ns (tick_sched_timer)
58, 0 swapper/0 hrtimer_start_range_ns (tick_sched_timer)
4, 1694 gnome-shell mod_delayed_work_on (delayed_work_timer_fn)
17, 7 rcu_sched rcu_gp_kthread (process_timeout) ...
1, 4911 kworker/u16:0 mod_delayed_work_on (delayed_work_timer_fn)
1D, 2522 kworker/0:0 queue_delayed_work_on (delayed_work_timer_fn) 1029 total events, 583.333 events/sec

Kolumny wyniku:
[1]
licznik liczby zdarzeń, po którym opcjonalnie (od Linuksa 2.6.23) występuje litera „D”, jeśli jest to czasomierz odraczalny;
[2]
PID procesu inicjującego czasomierz
[3]
nazwa procesu inicjującego czasomierz;
[4]
funkcja, w której zainicjowano czasomierz; oraz (w nawiasach) funkcja wywołania zwrotnego związanego z czasomierzem.
W cyklu rozwojowym Linuksa 4.11, plik ten usunięto ze względów bezpieczeństwa, jako że ujawnia on informacje poprzez różne przestrzenie nazw. Co więcej, można pozyskać te same informacje za pomocą śledzenia udostępnianego przez jądro, np. ftrace.
/proc/tty
Podkatalog zawierający psuedopliki i podkatalogi sterowników terminali (tty) oraz protokołów sterowania linią (line discipline).
/proc/uptime
Ten plik zawiera dwie liczby (wartości w sekundach): czas pracy systemu (obejmuje również czas zawieszenia systemu) i czas spędzony na wykonywaniu procesu bezczynności.
/proc/version
Ten łańcuch określa wersję obecnie działającego jądra. Zawiera on w sobie zawartość /proc/sys/ostype, /proc/sys/osrelease i /proc/sys/version. Na przykład:

Linux version 1.0.9 (quinlan@phaze) #1 Sat May 14 01:51:54 EDT 1994
    

/proc/vmstat (od Linuksa 2.6.0)
Plik ten wyświetla różne statystyki pamięci wirtualnej. Każdy wiersz pliku zawiera pojedynczą parę nazwa-wartość, oddzieloną białym znakiem. Część z tych wierszy jest obecnych jedynie gdy jądro skonfigurowano z odpowiednimi opcjami (w niektórych przypadkach opcja wymagana dla poszczególnych plików mogła się zmieniać w różnych wersjach jądra, więc nie są one wymienione; więcej informacji można znaleźć sprawdzając kod źródeł jądra). Mogą być obecne następujące pola:
Wielkość pamięci przypisana do stosów jądra.
Strony użyte przez shmem i tmpfs(5).
Liczba wolnych stron CMA (Contiguous Memory Allocator).
Zobacz plik źródeł jądra Documentation/admin-guide/mm/transhuge.rst.
Zobacz plik źródeł jądra Documentation/admin-guide/mm/transhuge.rst.
Zobacz plik źródeł jądra Documentation/admin-guide/mm/transhuge.rst.
Zobacz plik źródeł jądra Documentation/admin-guide/mm/transhuge.rst.
Zobacz plik źródeł jądra Documentation/admin-guide/mm/transhuge.rst.
Zobacz plik źródeł jądra Documentation/admin-guide/mm/transhuge.rst.
Zobacz plik źródeł jądra Documentation/admin-guide/mm/transhuge.rst.
Zobacz plik źródeł jądra Documentation/admin-guide/mm/transhuge.rst.
Zobacz plik źródeł jądra Documentation/admin-guide/mm/transhuge.rst.
Zobacz plik źródeł jądra Documentation/admin-guide/mm/transhuge.rst.
/proc/zoneinfo (od Linuksa 2.6.13)
Plik zawiera informacje o strefach pamięci. Może być przydatny podczas analizowania zachowania pamięci wirtualnej.

UWAGI

Wiele plików zawiera łańcuchy (np. środowisko czy linia poleceń), które występują w postaci wewnętrznej, z polami zakończonymi bajtami NUL ('\0'), Przy sprawdzaniu takich plików, można się przekonać, że byłyby czytelniejsze, gdyby do ich odczytu korzystać z polecenia w następującej postaci:


$ cat file | tr '\000' '\n'

Ta strona podręcznika jest niekompletna, prawdopodobnie niedokładna i należy do tych, które powinny być bardzo często poprawiane.

ZOBACZ TAKŻE

cat(1), dmesg(1), find(1), free(1), htop(1), init(1), ps(1), pstree(1), tr(1), uptime(1), chroot(2), mmap(2), readlink(2), syslog(2), slabinfo(5), sysfs(5), hier(7), namespaces(7), time(7), arp(8), hdparm(8), ifconfig(8), lsmod(8), lspci(8), mount(8), netstat(8), procinfo(8), route(8), sysctl(8)

Pliki w źródłach jądra Linux: Documentation/filesystems/proc.rst, Documentation/admin-guide/sysctl/fs.rst, Documentation/admin-guide/sysctl/kernel.rst, Documentation/admin-guide/sysctl/net.rst i Documentation/admin-guide/sysctl/vm.rst.

TŁUMACZENIE

Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika są: Przemek Borys <pborys@dione.ids.pl>, Robert Luberda <robert@debian.org> i Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>

Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.

Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres listy dyskusyjnej manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.

10 lutego 2023 r. Linux man-pages 6.03